دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا سوء پیشینه کیفری بعد از گذشت چند سال پاک می‌شود؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سوء پیشینه کیفری یا همان سوء سابقه عبارت از اعتباری است که مرتکب جرم در اثر ارتکاب بعضی جرایم، بصورت دائم یا موقت از دست می دهد.

آیا سوء سابقه پاک می‌شود؟

پاک شدن سوء پیشینه و مدت زمانی که طول می کشد تا یک سوء پیشینه پاک شود، بستگی به نوع جرم ارتکابی دارد. البته همانطور که می دانید تنها بعضی از جرم های خاص مانند قتل، قطع عضو، سرقت، شرب خمر، زنا و ... سوء پیشینه برای افراد ایجاد می کنند. بعضی از جرم ها که منجر به محکومیت موثر کیفری نشده است، سوء پیشینه موثری را برای فرد در پی ندارند!

مدت زمان پاک شدن سوء پیشینه ، بستگی به نوع جرم ارتکابی دارد؛ اما بر اساس آخرین قوانین جمهوری اسلامی بیشتر سوء پیشینه ها در کمتر از ۵ سال بعد از دوران محکومیت پاک می شوند، مگر جرم هایی که مجازات آن ها حبس ابد یا اعدام باشد.

در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود.
مطابق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی، محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

مدت زمان پاک شدن سوء پیشینه

الف– هفت سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
ب– سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
پ– دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی‌ٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

سابقه زندان فرد هرچند سال که باشد به طور کامل از پرونده قضایی فرد پاک نمی‌شود اما بالاترین میزان آن که ۷ سال است پس از گذشت 7 سال از توقف مجازات، اگر فرد مجرم رفتار مجرمانه نداشته باشد از گواهی سوء سابقه او حذف می‌شود.

تبصره ۱– در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.

تبصره ۲– در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.

حتماً بخوانید:
نحوه دریافت و ورود به adliran.ir سامانه ابلاغ عدم سوء پیشینه

نحوه دریافت و ورود به adliran.ir سامانه ابلاغ عدم سوء پیشینه

سامانه ابلاغ عدم سوء پیشینه / سامانه ابلاغ عدم سوء پیشینه با کد رهگیری / پیگیری سوء پیشینه با کد ملی / ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه .

تبصره ۳– در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت‌های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌گردد.

سابقه کیفری بعد از چند سال پاک میشود؟

لازم به ذکر است بعد از گذشت مدت های مذکور، حقوق اجتماعی که فرد از آنها محروم بوده به وی اعاده می گردد نه آنکه سابقه محکومیت به طور کلی پاک شود. زیرا ماده مذکور ناظر به محرومیت فرد از حقوق اجتماعی است که با سپری شدن مدت های مذکور، اصولاً به وی باز می گردد و این امر ارتباطی به پاک شدن سابقه فرد ندارد. به عبارت دیگر محکومیت در سجل کیفری فرد ثبت و باقی می ماند، اما در گواهی‌های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی‌گردد.

منبع : میزاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits