دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چگونه با نذر نمک حاجت روا شویم؟
61
زمان مطالعه: 4 دقیقه
از زمان های قدیم نذر کردن برای برآورده شدن حاجت، وجود داشته است. هر فردی برای حاجت روایی ممکن است نذری داشته باشد یکی از نذر هایی که می توانید انجام دهید نذر نمک می باشد، برخی افراد برای حل شدن مشکلات و درخواست حاجات، نذر نمک می کنند.

نذر نمک حضرت فاطمه چگونه است؟

نمک در فرهنگ اسلامی و ایرانی دارای حرمت خاصی است و جایگاه ویژه ای دارد. نذر برای حاجت روشی است که از طریق آن خواسته خود را از خداوند می طلبیم. نذر نمک حضرت زهرا به نوعی توسل به ایشان برای گرفتن حاجت است.
نذر نمک حضرت فاطمه زهرا (س) به گفته بزرگان ما و از گذشته تا کنون برای رفع حاجات و نیازها از بهترین نذرها بوده است و بسیار توصیه شده است.
خیلی ها برای گرفتن حاجات خود نذر می کنند و در صورتی که مشکلشان برطرف شد و گره کارشان گشوده شد نذر خود را ادا می کنند این نذر می تواند معنوی باشد مانند فرستان صلوات یا انجام یک کار خیر در حق دیگران و یا می تواند مادی باشد مثلا نذر کنیم در صورتی که خواسته مان محقق شد فلان مبلغ را به عده ای نیازمند ببخشیم.یکی از نذرهایی که از قدیم وجود داشته نذر نمک حضرت فاطمه زهرا (س) است که خیلی ها حاجت خود را از طریق آن گرفته اند.

نذر نمک برای حضرت فاطمه زهرا و برکات آن

نذر نمک حضرت فاطمه (س) به چه شکل است؟ نذر نمک به نیت فاطمه زهرا (س) به این شکل است که ابتدا نیت می کنند که در صورتی که فلان حاجت آن ها برآورده شود و یا مشکل خاصی از آن ها برطرف شود نمک را در بسته های کوچک بسته بندی می کنند و در بین عده مشخصی پخش می کنند و اشخاصی که نمک را دریافت می کنند نیز در لحظه دریافت نمک نذر می کنند که در صورتی که حاجتشان برآورده شود تعدادی نمک بسته بندی کنند و در بین مردم پخش کنند. برای گرفتن حاجت به واسطه حضرت فاطمه (س) علاوه بر نذر نمک می توانید نماز حضرت فاطمه و صلوات مخصوص حضرت زهرا را نیز بخوانید.

نذر نمک

بنابراین لازم است زمانی که نمک را پخش می کنید این توضیح را به افرادی که آن را دریافت می کنند دهید تا بدانندکه روند آن چگونه است زیرا همه با نحوه نذر نمک حضرت فاطمه زهرا (س) چگونه است پس اگر می خواهید این زنجیره حفظ شود آن را به دیگران توضیح دهید.

نذر نمک حضرت فاطمه از کجا آمده است؟

نذر نمک حضرت زهرا یک نذر قدیمی است و مادربزرگ ها نمک را نذر مخصوص حضرت زهرا می دانند. گفته می شود داستان نذر نمک از آن جا شکل گرفته که در قدیم مردم برای رفتن به امامزاده ها به خصوص امامزاده صالح که معمولا در مسیرهای صعب العبور و بالای کوه ها وجود داشته اند مجبور بوده اند در زمستان از روی یخ و برف زیادی عبور کنند به همین دلیل مردم نذر نمک می کرده اند و در مسیر نمک می ریخته اند تا یخ موجود در مسیر آب شود. نذر نمک از آن زمان در بین مردم رواج داشته ولی نمی توان به طور قطع گفت که تاریخچه نذر نمک دقیقا همین موضوع باشد. نذر نمک امامزاده صالح نیز بسیار مجرب است.
نذر نمک حضرت فاطمه زهرا یک نذر ساده و معنوی است که اگر آن را با خلوص نیت انجام دهید احساس معنوی خوبی خواهید داشت و به امید خدا حاجت روا خواهید شد.

گرفتن حاجت

نظر علما درباه نذر نمک حضرت فاطمه چیست؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی در رابطه با اعتبار نذر نمک حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اینگونه است:

“این نوع نذرها غالبا دلیل معتبری ندارد و عمل به آنها واجب نیست، می توانید معادل آن را در کلیه امور خیر مصرف نمایید.”
بنابراین می توان چنین نتیجه گرفته که سند معتبری برای نذر نمک حضرت زهرا (س) نیامده است اما توجه به این نکته نیز ضروری است که نذر و نیاز نوعی ارتباط معنوی با خدا و ائمه اطهار و معصومین می باشد و از انجایی که توسل به ائمه برای گرفتن حاجت بسیار در تعالیم دینی ما امده است می توان با نیت قلبی نذر نمک حضرت فاطمه را انجام داد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (61 رای)  

۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مینو | ۱ هفته پیش
من انجام دادم قبلا و نتیجه گرفتم
0
3
نازنین | ۲ هفته پیش
باسلام ـمن میخوام این نذر انجام بدم ان شالله جواب بگیرم
0
6
پاسخ ها:
نگار | ۵ روز پیش
انشاالله منم دعا کن عزیزم
0
3

hits