دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
14 علت شیر خوردن نوزاد از یک سینه و راهی برای درمان
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نوزادان ممکن است در دوره‌هایی یکی از سینه‌های مادر را برای خوردن شیر به دیگری ترجیح دهند که این اتفاق مخصوصاً در مورد نوزادان تازه متولدشده طبیعی است. اما راه حل شیر خوردن نوزاد از یک سینه چیست ؟

آیا شیردهی از یک سینه طبیعی است ؟

ممکن است نوزاد علاقه عجیبی به شیر خوردن از یک سینه داشته باشد یا اینکه مادر با شیر دادن از یک سینه راحت تر باشد، با همه این ها این یک عادت رایج میان خیلی از مادران و کودکان است.

نوزادان ممکن است در دوره‌هایی یکی از سینه‌های مادر را برای خوردن شیر به دیگری ترجیح دهند که این اتفاق مخصوصاً در مورد نوزادان تازه متولدشده طبیعی است. شما نیز مثل برخی از مادران دیگر شاید متوجه شوید که نوزاد در حین شیر خوردن از یک سینه بهانه‌گیر شده است و سروصدا می‌کند یا خود را عقب می‌کشد و از مکیدن یکی از سینه‌های شما امتناع می‌کند.

گاهی بیشتر مادر ها با شیر دادن از یک سینه خیلی راحت ترند. زیرا ممکن است برای شما نگه داشتن و بغل گرفتن نوزاد از یک سمت راحت تر و بهتر به نظر برسد. ما یا چپ دست هستیم یا راست دست و خیلی کار ها را معمولا با دستی که راحت تر هستیم انجام می دهیم. خب به همین دلیل میل به شیر دادن از یک سمت کاملا طبیعی است.

آیا شیردهی از یک سینه طبیعی است؟

دلایل شیر دادن مادر به فرزند از یک سینه

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود مادران فقط از یک سینه به نوزاد شیر بدهند مثل :

۱. تفاوت و یا تغییرات نوک هر سینه

گاهی اوقات نوزاد شما نوک یکی از سینه ها را راحت تر پیدا می کند و بهتر به دهان می گیرد، زیرا ممکن است خال گوشتی، مو یا چیز دیگری (در نوک سینه ی دیگر) کودکتان را اذیت کند و با آن طرف سینه راحت نباشد.

۲. متراکم شدن سینه

ممکن است یک طرف سینه خیلی سفت باشد و کودک نتواند راحت آن را به دهان بگیرد و بمکد.

۳. میزان شیر در هر سینه

گاهی اوقات یکی از سینه ها شیر بیشتری دارد که راحت تر بیرون می آید پس کودک شما هم سینه ای را انتخاب می کند که راحت و بهتر بتواند از آن شیر بمکد.

۴. فراموش کردن عوض کردن سینه

گاهی اوقات موقع شیر دهی فراموش می کنید که سینه را عوض کنید و از آن یکی هم شیر بدهید، به همین دلیل آن سینه شیرش کم می شود.

۵. تفاوت مزه ی شیر در هر سینه

اگر شما مدام از یک سینه شیر بدهید، شیر سینه ی دیگر کم تر و مزه اش هم عوض می شود. و مجبور می شوید از شیر دوش برای بیشتر کردن میزان شیر آن سینه استفاده کنید.

۶. ورم پستان

اگر احیانا یکی از سینه هایتان دچار تراکم و ورم سینه شده است، مزه ی شیر آن سینه ممکن است عوض شود و ( بخاطر تجمع سدیم بیشتر) کودک از خوردن شیر این سینه خودداری می کند.

۷. جراحی سینه

جراحی سینه ممکن است میزان شیر سینه ی مادر را تحت تأثیر قرار دهد و به همین دلیل، نوزاد سینه ی دیگر را ترجیح می دهد.

۸. کودک با یک سمت شیر خوردن راحت تر است

گاهی اوقات کودک شما ممکن است کلا با یک سمت موقع شیر خوردن، راحت تر باشد بنابراین همیشه این سمت را انتخاب می کند که با آن راحت تر است.

۹. مادر با یک سمت شیر دادن راحت تر است

گاهی اوقات شما هم ممکن است با یک طرف از سینه شیر دادن راحت تر باشید.

۱۰. ترجیح نوزاد به شیرخوردن از یک طرف سینه بخاطر بیمار بودن

گاهی اوقات به دلیل مشکلات سلامت نوزادان همانند گرفتگی بینی، عفونت گوش یا زخم شدن دهان، کودکتان مجبور می شود فقط از یک طرف سینه شیر بخورد.

۱۱. مشکلات جسمانی و سلامت

گاهی اوقات به دلیل برخی از مشکلات مانند درد گردن (بخاطر ضربه خوردن هنگام زایمان) کودک شما ممکن است ترجیح دهد از یک طرف خاص فقط شیر بخورد.

۱۲. درمان سرطان سینه

گاهی اوقات بخاطر این که روی یک سینه عمل جراحی داشته اید یا دارید، ممکن است سینه ی سمت دیگر را فقط برای شیر دهی استفاده کنید.

۱۳. شیر تیره رنگ یک سینه

این حالت ممکن است بخاطر آسیب دیدن یا پاره شدن مویرگ های داخل سینه باشد که در نتیجه باعث تغییر رنگ و تغییر مزه ی شیر آن سینه می شود

۱۴. انسداد مجرای شیر

گاهی اوقات دلیل کمبود شیر ممکن است به دلیل وجود سلولهای سرطانی در مجاری سینه باشد و به همین دلیل کودک سینه ای را انتخاب می کند که شیر بیشتری از آن میاید.

آیا شیردهی از یک سینه طبیعی است؟

راه حلی بر ای شیر خوردن نوزاد از یک سینه

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که کودکتان شیر خوردن از یک سینه را بیشتر ترجیح می دهد و بیشتر دوست دارد از آن شیر بخورد. اما اگر کودک شما کمتر از ۶ هفته اش باشد، فکر خوبی است که از هر دو سینه تان به او شیر دهید چون مقدار شیر تولیدی از سینه هایتان به اندازه مصرف او است.

اگر کودک شما فقط از یک طرف سینه شیر می خورد ممکن است گاهی اوقات مجبور شوید برای سینه ای که کودک از آن شیر نمی خورد، از شیر دوش استفاده کنید. اگر به نظرتان سخت است، می توانید بعد از اینکه نوزاد از سمت مورد علاقه اش شیر خورد، شیر سینه تان را بدوشید.

اگر نوزاد شیرخوار شما شیر خوردن از یک سینه را بیشتر ترجیح می دهد، سعی کنید او را به شیر خوردن از سمت دیگر هم ترغیب کنید. اما اگر دیدید کودک تان خیلی گرسنه اش است و بی قرار است فعلا دست نگه دارید. بهترین راه این است که اجازه دهید از سمتی که دوست دارد شروع کند و سپس کم کم او را به سمتی که زیاد ترجیح نمی دهد هدایت کنید. آیا اندازه ی سینه هایتان نا همسان است؟

اگر فقط از یک سمت هم شیر بدهید سینه ی شما نا همسان نمی شوند. ممکن است خودتان بدانید که یکی از سینه هایتان نسبت به طرف دیگر شیر بیشتری تولید می کند، اما بقیه آن را نمی فهمنند. با گذشت زمان بعد از اینکه نوزاد خود را از شیر خوردن گرفتید، سینه های شما کم و بیش هم اندازه می شوند.

چرا کودک سینه ی دیگر را پس می زند؟

اگر متوجه شدید که نوزادتان از سمت راست شیر نمیخورد یا از خوردن شیر سینه ی چپ اجتناب می ورزد، سعی کنید دلیل آن را پیدا کنید. چک کنید که گوشش عفونت نکرده باشد یا بینی اش نگرفته باشد. همچنین میزان شیر هر سینه و حالت قرار گرفتن سر نوزاد در هنگام شیر خوردن را چک کنید. حتی وضعیت سلامتی و جسمانی مادر مانند ورم پستان ممکن است باعث شود که کودک از خوردن شیر آن سینه خودداری کند.

آیا کودک فقط با خوردن شیر از یک سینه به اندازه کافی سیر می شود ؟

بله، اگر کودکتان فقط از یک سمت هم شیر بخورد باز هم میزان شیر مورد نیازش تامین می شود. بخاطر این که اگر کودکتان مدام از یک سینه شیر بخورد، آن سینه مجبور می شود که شیر بیشتری تولید کند. این شیر کاملا کودک را سیر می کند. بنابراین اگر شما هر دفعه که کودک گرسنه بوده و به او شیر دادید و دیدید که کودک کاملا راضی است و سیر شده است، می توانید همین روند را ادامه بدهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !