مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
سند صلح سرقفلی چیست؟ + نمونه قرارداد صلح سرقفلی
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
صلح سرقفلی: امروزه در کوچه و بازار اصطلاحی مطرح است که به آن سرقفلی گفته می شود و شاید بتوان به جرأت گفت اکثر بازاریان با این نوع از حق در روزمره سروکار دارند لذا در وهله اول آشنایی با حق سرقفلی و بعد شرایط و آثار آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

سند صلح سرقفلی چیست؟

صلح نامه سرقفلی یکی از انواع صلح نامه هاست که به منظور صلح و انتقال حق سرقفلی انجام می شود.مفاد قرارداد صلح سرقفلی به این صورت است که حق سرقفلی از مالک اصلی به مستاجر منتقل می شود همچنین از این صلح نامه برای انتقال حق سرقفلی بین مستاجر اول و مستاجر دوم نیز استفاده می شود. پس قرارداد صلح سرقفلی از جمله قرارداد هایی است که برای انتقال حق سرقفلی تنظیم می شود.
برای تنظیم این قرارداد و نحوه و مفاد آن میتوان از مشاوران حقوقی کمک گرفت. در ادامه راجع به انتقال سرقفلی مطالبی بیشتر را بیان میکنیم.

آیا انتقال سرقفلی ممکن است؟

در قانون روابط موجر و مستاجر اصل بر این بود که فرد، حق انتقال سرقفلی یا منافع را به کسی ندارد اما با تصویب قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ این امر به توافق طرفین بستگی دارد که چگونه در این امر توافق کنند و در واقع قانون سال ۷۶ به دامن قواعد عمومی حقوق مدنی برگشت و اصل بر انتقال آن و توافق طرفین مقرر شد‌.

صلح سرقفلی

سرقفلی به نوعی همان قرارداد اجاره با تبعات بیشتری است که میان مالک و متقاضی سرقفلی تنظیم می شود.
حق سرقفلی نوعی سرمایه نقدی است که در ازای سرقفلی ملک تجاری به مالک پرداخت می شود و به همین خاطر مالک در قبال دریافت این مبلغ، متعهد است که حق سرقفلی و کار در مغازه را به مستاجر واگذار کند.
در چنین قراردادی توضیحاتی راجع به جزئیات امر مطرح می شود مثل نحوه پایان دادن به اجاره و…

انتقال به مستاجر دوم

ممکن است که فرد به عنوان مستاجر بخواهد اجاره و سرقفلی را به دیگری منتقل کند در اینجا بسته به توافق ممکن است مالک راضی به این انتقال باشد یا نباشد.
برای مورد که مالک راضی نیست می توان از قرارداد امانت استفاده کرد از طرف دیگر چون با امانت مستاجر حق استفاده پیدا نمیکند می توان وکالت را هم در آن برای اداره مغازه درج کرد.
این نوعی حیله قانونی است که البته در صورت متوجه شدن مالک می تواند در دادگاه آن را اثبات کند و اگر مستاجر مجوز اجاره دادن را نداشته از وی شکایت کند‌. برای همین است که همیشه توصیه می کنیم در خصوص قرارداد های خود با وکیل مشورت نمایید.

چگونگی صلح سرقفلی

نمونه صلح نامه سرقفلی

ماده ۱- طرفین قرارداد

۱- صلح کننده : آقای / خانم ……… به شماره ملی ………. به نشانی : خیابان …….. .

۲- صلح گیرنده : آقای / خانم ……. به شماره ملی ………. به نشانی : خیابان ……. .

ماده ۲- موضوع صلح

پنجاه درصد (۳ دانگ) از سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت و منافع و کلیه حقوق متعلق به صلح کننده (به جز عین)، یک باب دکان تجاری واقع در خیابان ………….. به پلاک ثبتی … فرعی از … اصلی و به متراژ کل ….. متر مربع.

ماده ۳- عوض صلح

ارزش سرقفلی و منافع مورد معامله و نیز حق کسب و پیشه موضوع این انتقال کلا مبلغ …….. ریال مورد توافق واقع گردید و از محل حساب های قبلی فی مابین محاسبه و دریافت شد.

نمونه قرارداد صلح سرقفلی

ماده ۴- شرایط قرارداد

۱- این قرارداد فروشنده را از انتقال موضوع صلح به دیگران منع نموده و صلح کننده اقرار و تعهد می نماید که قبل یا بعد از این معامله ،قرارداد تعهد آوری با دیگری نسبت به آن انجام ندهد و در صورت انجام آن معامله صد در صد باطل و ضمان آور است.

۲- در صورتی که صلح کننده از هر یک از تعهدات مندرج در این قرارداد تخلف نماید متعهد است به صلح گیرنده خسارت پرداخت نماید.

۳- در صورتی که صلح حاضر به هر دلیل از سوی مراجعه صالح قضایی باطل یا ابطال یا فسخ و بی اعتبار و غیر قابل استناد شناخته شود صلح گیرنده حق خواهد داشت به استرداد مال الصلح پرداختی.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است