مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
چند ماه از زایمانم گذشته ، چرا هنوز رحم درد دارم؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گرفتگی‌هایی که به عنوان پس‌دردهای بعد از زایمان در ناحیۀ رحم شناخته می‌شود، به دلیل انقباضات رحم برای برگشتن به اندازه و موقعیت قبل از بارداری است.

دلایل پس‌درد و گرفتگی رحم بعد از زایمان

دردهای ناشی از جمع شدن رحم پس از زایمان، اغلب برای مادرانی که بارداری اول را تجربه کرده‌اند خفیف است و مدت زیادی طول نمی‌کشد، اما پس از زایمان دوم می‌تواند بیشتر باشد و معمولاً با هر بارداری، از بارداری قبلی شدیدتر می‌شود. به این دلیل که مادران در بارداری اول ماهیچه‌های رحم بهتری دارند و بنابراین رحم بیشتر تمایل به جمع شدن و باقی ماندن در حالت منقبض دارد.

شیر دادن به نوزاد نیز می‌تواند این گرفتگی‌ها را ایجاد یا آنها را شدیدتر کند، زیرا مکیدن سینۀ شما توسط نوزاد باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می‌شود که باعث انقباض خواهد شد. سعی کنید این انقباضات را به عنوان یک نکتۀ خوب و مثبت در نظر بگیرید، زیرا آنها معمولاً به کاهش خونریزی پس از زایمان کمک می‌کند و به همین دلیل است که بدن شما آنها را ایجاد می‌کند.

تسکین پس‌درد ناشی از جمع شدن رحم

در صورت داشتن پس‌دردهای پس از زایمان، بهتر است مراقب باشید که مثانۀ خود را پر نگه ندارید. مثانۀ پر باعث می‌شود رحم نتواند به راحتی جمع شود. به‌طورکلی نکاتی وجود دارد که می‌توانید با رعایت آنها از میزان این درد کم کنید. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 گرفتگی رحم

دفع ادرار، حتی به مقدار کم را هم انجام دهید، حتی اگر نیازی به آن حس نمی‌کنید.
خوابیدن به صورت دمر، درحالی‌که یک بالش زیر شکم قرار دارد به برخی از خانم‌ها کمک می‌کند.
ماساژ ملایم و آرام پایین شکم به برخی از مادران کمک می‌کند.
مصرف ایبوپروفن می‌تواند در کاهش پس‌درد پس از زایمان مؤثر باشد؛ قبل از مصرف هر دارویی لازم است به پزشکتان اطلاع دهید.

حتماً بخوانید:
فریز کردن زخم دهانه رحم چیست ؟ مراقبتهای بعد از فریز رحم کدامند ؟

فریز کردن زخم دهانه رحم چیست ؟ مراقبتهای بعد از فریز رحم کدامند ؟

چند سالی می‌شود که عمل کرایوگرافی یا فریز کردن رَحِم در ایران انجام می‌شود که درمانِ ترشحات زیاد رَحِم است اما خیلی‌ها هنوز آن را نمی‌شناسند. تا…

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

در صورت مشاهدۀ هر کدام از موارد زیر لازم است با پزشکتان تماس بگیرید، زیرا این موارد می‌تواند نشانۀ عفونت یا مشکل دیگری باشد که نیاز به توجه و پیگیری پزشکی دارد:

کاهش پیدا نکردن درد و گرفتگی پس از گذشت چند روز
غیرقابل تحمل شدن این درد و گرفتگی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • madarsho.com

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است