دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۵ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
مزایای عالی و منحصر به فرد نان سیاه
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نان سبوس دار یا نان سیاه که نانی متراکم و تیره است به طور سنتی با آرد چاودار نسبتاً درشت تهیه و در دمای کم به مدت طولانی پخته می شود.

خواص نان سیاه و ممنوعیت مصرف آن برای برخی از افراد

با وجود اینکه خواص نان سیاه بی شمار است اما این نان فاقد عوارض هم نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله با مزیت ها و مضرات مصرف این نان به صورت کامل آشنا شوید.
بهتر است بدانید که نان سیاه در واقع گویای غنی تر و سالم تر بودن است که البته آموزش به مردم در مورد مصرف نان یره تر به عنوان نان سالم نیازمند آگاه سازی و تغییر در فرهنگ مردم خواهد بود تا با خواص این نان خوشمزه به صورت کامل آشنا شوند.
توجه داشته باشید که گندم سیاه یا چاودار نامی که در ابتدا کمی گیج کننده به نظر می رسد ممکن است برخی تصور کنند این گیاه متعلق به خانواده گندم ها است اما در اصل اینگونه نیست و نه تنها هیچ ارتباطی با گندم ندارد بلکه میوه ی گیاهی به نام Fagopyrum esculentum است و در دسته بندی ها جز محصولات و رژیم فاقد گلوتن طبقه بندی خواهد شد.

معمولا ماده گندم به دو صورت نان سفید و نان سیاه آماده خواهد شد که منظور از نان سفید نانی خواهد بود که گندم آن را به وسیله ماشین های خصوصی آرد می کنند. این ماشین ها کاملا سبوس گندم را می گیرند به گونه ای که تقریبا مغز گندم باقی می ماند و از آن نانی سفید و زیبا ساخته خواهد شد.

نان سیاه

سبوس را می توان همان جدار و پوست گندم دانست که دائما برابر نور و تشعشات خورشید و باد و باران بوده و به وسیله همان ماشین ها از نان سفید دور می مانند. که به همین خاطر نان سفید را به صورت غذایی بی خاصیت بلکه زیان آور در می آورد.
نان سیاه را می توان نانی دانست که دارای مواد غذایی کامل است زیرا پوست گندم که جزء عمده گندم ها از نظر غذایی به شمار می آید درون آن باقی مانده است. به طور کلی تمام قسمت های فعال و زنده گندم در پوست آن جمع شده است. امروزه در سیلو های بزرگ و جدید معمولا آسیاها دارای نرده های بزرگ فلزی هستند که این نرده ها هنگام آسیا کردن ایجاد فشار را افزایش می دهد و این فشار و حرارت باعث می شود تا چربی گندم به سبوس چسبیده و سپس با آن خارج گردد.

فواید بی شمار نان سیاه

توجه داشته باشید که این چربی دارای منافع و فواید بسیار است که از جمله آن ها می توان به منبع ویتامین ب اشاره کرد. بهترین روش برای تهیه آرد را می توان آسیای سنگی سابق دانست که معمولا با آب کار می کند و داغ نمی شود که ویتامین های زنده آن را بسوزاند. همچنین نطفه گندم نیز که قسمت زنده و فعال آن است معمولا با الک گرفته می شود.
معمولا موادی که به سبوس می چسبند شامل مواردی از جمله مواد چربی، مواد فسفردار و از همه بالاتر گلوتن که یگانه قسمت ازت دار گندم است و امروزه جزء مصالح ساختمانی به شمار خواهد آمد. همچنین سیلیس که عامل ساختمانی دندان ها و استحکام استخوان ها است با کمک اکسیژن هوا قلب و کلیه ها را مقاوم تر خواهد کرد و در اثر الک کردن نیز از بین خواهد رفت و به همین خاطر می توان از عوارض فقدان سیلیس به ایجاد مرض قند اشاره کرد.
در واقع در اطراف نطفه گندم مواد سفیده و معدنی زیادی وجود دارد که همه در اثر الک کردن خارج می شوند و مهم ترین آن ها شامل پتاسیم، نمک، آهن، ارسنیک و کمی کلسیم خواهد بود. این مواد تماما برای گلبول های سفید خون که سربازان مدافع بدن آن هستند بسیار ضروری خواهند بود.

خواص نان سیاه

دلایل مصرف نان سیاه

بهتر است بدانید که دیاستازهای مخصوص گندم که رنگ نان را در هنگام پخت کمی خرمایی می کنند و هنگام خمیر کردن نیز با خمیر ترش طبیعی تولید می شود. در واقع منبع ویتامین ب است که در اثر الک کردن از بین رفته و نان را سفید می کند.
در واقع خواص نان سیاه در مقایسه با نان سفید به خاطر استفاده از آرد چاودار است که خواص خود را به محصول بخشیده است. البته که این عملا حاوی چربی نبوده و محتوای فیبر بالایی خواهد داشت. مدت زمان زیادی است که نان سیاه برای جلوگیری از کمبود ویتامین توصیه می شود زیرا حاوی مجموعه ای از ویتامین و اسید های آمینه ای است که از افزایش سطح قند خون جلوگیری می کند.

همچنین فواید خوردن این نان برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت کاملا ضروری خواهد بود زیرا می تواند سطح انسولین در بدن را به شدت افزایش دهد. همچنین که نان سیاه به دفع سموم مختلف از بدن کمک شایانی کرده و عملکرد روده را نیز بهبود خواهد بخشید.
این نان با بیماری نقرس مبارزه می کند، روند رسوب نمک را تنظیم می کند و سطوح هموگلوبین را افزایش خواهد داد. بر اساس مطالعات انجام شده مصرف این نان برای زنان نیز سرشار از خواص بوده و در اغلب موارد مصرف آن از بروز سرطان سینه در زنان جلوگیری خواهد کرد و همچنین در جلوگیری از ایجاد سنگ کیسه صفرا نیز موثر است.

مضرات استفاده از نان سیاه

از آنجایی که کروتون های چاودار به خاطر داشتن مواد معدنی، آهن و ویتامین های گروه ب به راحتی جذب بدن می شوند و به همین خاطر شما می توانید کروتون ها را خودتان بپزید و یا از فروشگاه های تهیه نمایید.
توجه داشته باشید همانطور که نان سیاه مزیت های فراوانی برای بدن دارد در مقابل می تواند عوارضی نیز به دنبال داشته باشد. معمولا مصرف این نان برای افرادی که اسیدیته بالایی دارند توصیه نمی شود. همچنین با توجه به اینکه در نان سیاه گلوتن زیادی وجود دارد مصرف آن برای افرادی که تحمل ندارند ممنوع خواهد بود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • arga-mag.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است