دلگرم
امروز: جمعه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آیا خودرو لودر همان بولدوزر است؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فرق لودر و بولدوزر در چه مواردی است؟ عمده ترین فرق لودر و بولدوزر این است که بولدوزر دارای تیغه فولادی در قسمت جلو ماشین است و این تیغه توانایی جابجایی حجم گسترده ای از شن و ماسه و خاک را دارد.

فرق لودر و بولدوزر چیست؟

لودر و بولدوزر از جمله ماشین آلات ساختمانی هستند که در انداز‌ه های مختلف ساخته می‌شوند و عملکرد متفاوتی با یکدیگر دارند. بسیاری از مردم در مورد ظاهر و عملکرد و کارایی لودر و بولدوزر، گمراه می‌شوند و در اکثر مواقع این دو ماشین آلات را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. بولدوزر و لودر شاید در ظاهر مشابه به هم به نظر برسند، اما باید اشاره شود که این دو ماشین هرکدام به صورت جداگانه، ویژگی‌های خاص، کارایی متفاوت، قدرت و حتی قیمت متفاوتی دارند. در این مطلب با معرفی ویژگی‌های لودر و بولدوزر و برشمردن تفاوت آن‌ها با ما همراه باشید.

ویژگی‌های لودر

لودر‌ها از ماشین‌آلات راه‌سازی و ساختمان‌سازی در اندازه های مختلف است که به دو صورت چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری است. سرعت لودر زنجیردار بسیار کمتر از لودر لاستیک‌دار است اما قدرت کندن زمین و حرکت در شیب بالاتر، در لودرهای زنجیردار بیشتر است. یک نوع لودر کوچک بنام بکهو لودر هم هست که در پشت خود بیل مکانیکی دارد و برای پروژه های کوچک مخصوصا برای کندن خندق استفاده می‌گردد.

تفاوت لودر و بولدوزر

بطور کلی انعطاف پذیری بالا و توانایی تغییر جام، کارایی لودرها را بسیار گسترده کرده است. از ایجاد خاکریز، حفاری زیرزمین بناها، پرکردن خندق‌ها، خاکریزی اطراف لوله‌های کار گذاشته شده در کانال‌ها گرفته تا بار کردن کامیون‌ها، حمل بتن به محل قالب‌ها و بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی. همچنین با افزودن تجهیزات به لودر می‌توان از آن در کشاورزی و برای برف‌روبی استفاده کرد.

ویژگی‌های بولدوزر

بولدوزر (هموارساز) در واقع نامی است که بطور کلی برای هر نوع ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بولدوزرها از ماشین‌آلات ساختمانی و عمرانی هستند که بیشتر در ساخت و ساز جاده‌ها و کشاورزی استفاده می‌شوند. این ماشین از طریق چرخ های زنجیری به حالت خزیدن حرکت می‌کند. قطعات اصلی بولدوزر: تیغه و ریپر (چنگال شیار زن) است.

بولدوزرها در کارگاه‌های راه‌سازی، معدن، استحکامات نظامی، کارخانجات سنگین صنعتی و پروژه‌های وسیع دولتی استفاده می‌شوند. حمل و نقل برد و مسافت‌های کوتاه، (حداقل فاصله ۸ متر و حداکثر ۱۰۰ متر) خاکبرداری از کامیون‌ها، از بین بردن درختان، از جمله کاربردهای مهم بولدوزر است.
برخی بولدوزرها نیز، زره پوشی شده‌اند تا برای مقابله با آتش و حملهٔ دشمن و … از ان‌ها استفاده نظامی شود.

فرق لودر و بولدوزر چیست

فرق لودر و بولدوزر چیست؟

شکل ظاهری: اگر به لودرها و بولدوزرها با دقت نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هر دو آن‌ها در ظاهر با هم تفاوت اساسی دارند. بولدوزرها دارای چرخ‌های زنجیری هستند، در صورتی که لودرها می‌توانند دارای چرخ لاستیکی با عاچ‌های سنگین باشند. عمده‌ترین تفاوت ماشین بولدوزر و لودر این است، که بولدوزر دارای تیغه فولادی در قسمت جلو ماشین است که این تیغه توانایی جابه جایی حجم گسترده‌ای از شن و ماسک و خاک و … را در حین کار دارد.
نحوه حرکت: تفاوت دیگر بین این دو ماشین سنگین در نحوه حرکت آن هاست. نحوه حرکت بولدوزرها معمولا به صورت خزیدن به وسیله چرخ‌های زنجیری است، اما نحوه حرکت لودرها به این صورت نیست. (البته حرکت لودر های زنجیری هم به شکل خزیدن است.)
عملکرد و کارایی: معمولا از بولدزر برای جاده و راهسازی استفاده‌های فراوانی می‌شود و از لودر چرخ‌ها برای، حفر، دفع و حمل و نقل انواع مصالح ساختمانی استفاده می‌گردد.

ویژگی لودر و بولدوزر

قدرت: وجود چرخ زنجیری در بولدوزرها به آن‌ها قدرت بیشتری برای انجام کار در زمین‌های ناهموار خواهد داد؛ بنابراین می‌توان گفت که قابلیت بولدوزر در زمین‌های ناهموار و نامسطح بهتر از لودر است، اما وقتی بخواهند جابجایی در مسیرهای صاف و مسطح انجام دهند، از لودرها استفاده می‌کنند.
سرعت: سرعت لودرها معمولا در مسیرهای مسطح و صاف بهتر است، در صورتی که چرخ زنجیری بولدوزرها به آن‌ها قابلیت مانور بسیار عالی در زمین‌های نامسطح و ناهموار می‌دهد.
قیمت: هر دو این ماشین آلات، بسته به اندازه، نوع و ویژگی‌ آن‌ها قیمت گوناگونی دارند.
اندازه: لودرها در اندازه‌های مختلف بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارند و با توجه به کاربرد آن‌ها خریداری خواهند شد. اما بولدوزها عمدتا بزرگ، سنگین وزن و دارای موتور بسیار قدرتمند هستند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !