دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
گاز مایع ال پی جی و راه های استفاده از آن
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گاز مایع یکی از پر استفاده ترین سوخت فسیلی است که در سراسر جهان از محبوبیت بالایی برخودار است.

گاز مایع یکی از پر استفاده ترین سوخت فسیلی است که در سراسر جهان از محبوبیت بالایی برخودار است. سوخت فسیلی به معنای سوختنی‌هایی است که از مواد آلی فسیلی مانند نفت خام، گاز طبیعی و ذغال سنگ استخراج می‌شوند. این منابع انرژی از طریق میلیون‌ها سال تجزیه و تحلیل مواد آلی ناشی از باقی‌مانده‌های گیاهی و حیوانی در زمین شکل گرفته‌اند. سوخت‌های فسیلی شامل نفت خام، بنزین، دیزل، گاز طبیعی، ذغال سنگ و سوخت‌های مشابه هستند. گاز مایع از پالایش نفت بدست می اید،پس از استخراج نفت خام این ماده در طی فرایندی یه چندین ماده مختلف تقسیم میشود که چند نوع گاز مانند پروپان،بوتان نیز بدست می اید. این ترکیبات عالی با نسبت های معینی با یکدیگر ترکیب میشوند و سپس تحت فشار قرار میگیرند که باعث میشود این ترکیب به مایع تبدیل شود که به ان گاز مایع می گویند. گاز مایع به علت سهولت در جابجایی و استفاده بسیار ارزشمند است و بسیار مورد توجه صنایع و استفاده های شخصی بخصوص برای گرمایش و پخت و پز قرارمیگیرد.

سیلندر های گاز (کپسول گاز مایع)

گاز مایع ال پی جی و راه های استفاده از آن

همه ما حداقل یکبار کپسول های گاز را از نزدیک مشاهده کرده ایم این سیلندر ها در ابعاد کوچک و بزرگ وجود دارند اما بیشترین استفاده ان ها به سیلندرهای 11 کیلویی و یا ایعاد کوچکتر (پیک نیک ها) مربوط میشود. حجم گازی که در این سیلندر ها وجود دارد کم است و مناسب استفاده های موقتی مانند کمپینگ و مسافرت یا امکانی است که بصورت موقت قصد ماندن در ان را داریم.
مزیت این سیلندر قابلیت جابجایی بسیار خوب انها است که باعث میشود محبوبیت بسیار بالایی بین مردم عادی داشته باشه البته از این سیلندر ها برای هدف های صنعتی نیز استفاده میشود مثلا برای برش هوا گاز از این سیلندر ها استفاده میشود

مخزن های گاز مایع

گاز مایع ال پی جی و راه های استفاده از آن

مخزن گاز مایع یک راه بسیار عالی برای استفاده دائمی از گاز مایع است. در گذشته استفاده از مخزن های گاز در ایران محدود به کارخانه ها، مراکز پروش دام و طیور، و یا گلخانه های صنعتی بوده و این مراکز صنعتی معمولا در مناطقی دور از مراکز شهر بنا میشدند که باعث میشد دسترسی به گاز شهری نداشته باشند در نتیجه برای استفاده های صنعتی،گرمایش و پخت و پز از مخازن بزرگ گاز مایع استفاده می کردن که حجم بالایی از گاز مایع را برای استفاده طولانی مدت تامین میکرد.
اما امروزه استفاده از مخزن های گاز فقط محدود به صنعت نمیشود بلکه برای ویلاهای شخصی، باغ ها و باغچه هایی که در مناطق خوش اب و هوا بنا شده اند نیز از مخازن گاز برای گرمایش و پخت و پز استفاده می کنند. این مخازن در حجم های مختلفی ساخته میشوند که معمولا پر استفاده ترین انها 250 گالنی،500 گالنی و 1000 گالنی است که برای یک تا چند ماه میتواند گاز را برای استفاده شخصی فراهم اورد.
مخزن گاز مایع با استاندارد 841 و تحت نظر شرکت های واسطه استاندارد تولید میشوند، ورق مورد نیاز برای ساخت این مخازن A516است که نوعی الیاژ مخصوص از فولا است که مقاومت بسیار خوبی برای نگهداری گازهایی صنعتی مانند امونیاک و گاز مایع است.
در گذشته این مخازن توسط دیگر کشورها تولید میشد و از طریق های مختلف نمونه های دست دوم ان به ایران وارد میشد اما امروز شرکت های زیادی در داخل ایران وجود دارند که در زمینه ساخت مخازن گاز فعالیت می کنند. و کیفیت مخازن ان ها نیز بسیار قابل قبول و مناسب است.

تاثیرات گاز مایع بر محیط زیست

برخلاف دیگر سوخت های فسیلی گاز مایع کمترین آلودگی را دارد این گاز بصورت کامل می سوزد و کمترین میزان دی اکسید کربن را تولید می کند این به معنی پاکیزه تر بودن و عدم تاثیرات مخرب بر محیط زیست است این گاز همچنین درصورت نشت نیز از خود الودگی برجای نمیگذارد

نکات ایمنی در استفاده از گاز مایع

گاز مایع در صورت رعایت نکات ایمنی بسیار ایمن است اما برای استفاده از گاز مایع دقیقا چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  • اگر از مخزن گاز استفاده می کنید روی مخزن سقفی در نظر بگیرید تا هم مخزن گاز در برابر اشعه مستقیم خورشید قرار نگیرد و هم در زمستان برف و یا باران روی ان نبارد
  • از گذاشتن مخزن گاز در محیط های بسته مانند خانه و اتاق پرهیز کنید
  • مخزن گاز باید فاصله ایمنی (حدود 8 متر یا بیشتر) از محل روشن کردن اتش مانند باربیکیو،کباب پز و دیگر وسایل اتش زا داشته باشد
  • مخزن گاز در محلی که سیم کشی برق مخصوصا کابل های فشارقوی وجود دارد قرار ندهید.
  • مخزن گاز باید در محلی نصب شود که زیر ان فوندانسیون مناسبی داشته باشد تا بتواند وزن مخزن و وزن گاز را به راحتی تحمل کنداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits