دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
نیت کردن در نماز میت به چه صورت است ؟
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در نماز میت، همانند سایر نمازها، نیاز به نیت دارید. در نیت نماز میت، باید به خاطر داشته باشید که این نماز را به عنوان نماز قربت به خداوند برای مرحومی که در جهان دیگر است، انجام می‌دهید.

نحوه نیت کردن در نماز میت چگونه است؟

نیت نماز میت برای شخصی که می‌خواهد این نماز را بخواند، باید به صورت فردی صورت گیرد. به عنوان مثال، شخص می‌تواند به این صورت نیت کند: "نیت می‌کنم نماز میت را به عنوان نماز قربت به خداوند برای مرحوم فلانی بخوانم". در اینجا، اسم مرحوم را به جای "فلانی" قرار می‌دهید.

در مورد نیت به صورت جماعت برای نماز میت، باید گفت که این نماز معمولاً به صورت فردی برای مرحوم خوانده می‌شود و نیازی به نیت به صورت جماعت ندارد. با این حال، اگر به صورت جماعت برای مرحوم نماز می‌خواهید بخوانید، همه اعضای جماعت باید به صورت فردی نیت کنند. به عنوان مثال، هر شخص می‌تواند به این صورت نیت کند: "نیت می‌کنم نماز میت را به عنوان نماز قربت به خداوند برای مرحوم فلانی بخوانم" و این نیت را به صورت فردی اعلام کنند.

آیا باید نیت به جماعت کرد مثل نمازهای روزانه یا باید بصورت فردا نیت کرد لطفاً واضح توضیح دهید:

پاسخ: نماز میّت باید ایستاده و با قصد قربت خوانده شود و در موقع نیّت، میّت را معیّن کند، مثلاً نیّت کند نماز مى‌خوانم بر این میّت قربةً إلى اللّٰه

اگر کسى موقعى به نماز جماعت میّت رسید که بعضى از تکبیرات آن خوانده شده، مى‌تواند اقتدا کند ولى باید در هر تکبیر به وظیفۀ خود عمل کند، یعنى دعاى مربوط به همان تکبیر را خودش بخواند و بعد از فراغ امام بقیۀ تکبیرات را تمام کند.

نحوه نیت کردن در نماز میت چگونه است؟

آیا برای نماز میت باید وضو گرفت؟

برای نماز میت، وضو واجب نیست. چرا که نماز میت به صورت نماز جمعه برگزار می‌شود و در نماز جمعه به عنوان بخشی از عبادات غسل و وضو واجب نیست. به علاوه، در نماز میت به دلیل نداشتن شرایطی که برای وضو الزامی است، وضو واجب نیست و می‌توان بدون وضو به نماز میت رسید.

حتماً بخوانید:
فرق خواندن نماز میت برای مرد و زن چیست؟

فرق خواندن نماز میت برای مرد و زن چیست؟

تفاوت خواندن نماز میت برای زن و مرد به یک مسئله ساده اما مهم برمی‌گردد؛ در زبان عربی، ضمیرهای مونث و مذکر متفاوتند. بنابراین ادعیه‌ای که در نماز میت…

به هر حال، اگر کسی قبل از شرکت در نماز میت، وضو دارد و می‌خواهد با وضو به نماز میت برود، می‌تواند این کار را انجام دهد. همچنین، اگر شخصی در طول نماز میت به دلیل نیاز به وضو، وضو بگیرد، بعد از انجام وضو می‌تواند به نماز ادامه دهد.

گردآوری دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits