دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا ریزش مو ارثی قابل کنترل و درمان است؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اگر جستجوی کوتاهی در اینترنت داشته باشید متوجه می شوید که روش های متعددی برای جلوگیری از ریزش مو ارثی و به طور کلی ریزش مو وجود دارد.

ریزش مو ارثی یا آلوپسی آندروژنتیک یکی از شایع ترین نوع ریزش مو در خانم ها و آقایان است. به طور کلی در سراسر دنیا میلیون ها نفر با این نوع ریزش مو شدید درگیر هستند. سوال اینجاست که آیا راهی برای جلوگیری از ریزش مو ارثی وجود دارد؟ یا کسانی که به صورت ژنتیکی سابقه ریزش مو دارند، می توانند آن را کنترل کنند؟ اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که تشخیص زودهنگام ریزش مو ژنتیکی یا ارثی از هر چیز دیگری مهمتر است. بنابراین زمانی که این نوع ریزش مو را به خوبی شناخته و تشخیص دهید، می توانید به سادگی از ادامه داشتن آن جلوگیری کرده و از روش های مختلف درمانی استفاده کنید.

ریزش مو ارثی چیست؟

اگر جستجوی کوتاهی در اینترنت داشته باشید متوجه می شوید که روش های متعددی برای جلوگیری از ریزش مو ارثی و به طور کلی ریزش مو وجود دارد. اینکه کدام یک درست و کدام یک نادرست است، موضوعی است که حتما باید مورد بررسی قرار دهید. در فضای مجازی اطلاعات غلط و نادرست زیادی در این مورد وجود دارد. در نتیجه تصمیم و یا روش اشتباه می تواند به تشدید ریزش مو کمک کند و شما را از مسیر درمان درست خارج کند.

چه کسانی به ریزش مو ارثی مبتلا می شوند؟

طبق بررسی ها و مطالعات انجام شده، ریزش مو ارثی هم از جانب خانواده مادری و هم از جانب خانواده پدری به ارث می رسد. این در واقع نوعی بیماری است که به صورت ژنتیکی در DNA افراد وجود دارد و راهی برای از بین بردن کامل آن در دنیا پیدا نشده است. بنابراین برای مقابله با این بیماری ژنتیکی می بایست تشخیص و درمان درست به موقع اتفاق بیفتد. خوب است تا بدانید آقایان بیشتر از خانم ها به این بیماری ژنتیکی مبتلا می شوند و اولین نشانه های این نوع ریزش مو شدید در آنها بهتر بروز پیدا می کند. بنابراین شانس تشخیص زود هنگام ریزش مو ارثی در آقایان بیشتر و بهتر است.

آیا ریزش مو ارثی قابل کنترل و درمان است؟

ریزش مو ارثی در خانم ها

ریزش مو ارثی در آقایان معمولا با یک الگوی متقارن رخ می دهد. از جلوی سر و در دو طرف سر به سمت شقیقه ها الگویی است که ریزش موی ارثی از آن پیروی می کند. باید به این نکته توجه کنید که ریزش مو ارثی و ژنتیکی معمولا با یک الگوی ثابت ادامه پیدا نمی کند؛ بلکه به مرور زمان قسمت های دیگری از سر را نیز درگیر می کند. این بیماری ژنتیکی در هر سن و سالی به سراغ افراد می آید و تقریبا باید بگوییم راهی برای فرار از آن وجود ندارد.

تشخیص به موقع ریزش موی ژنتیکی مهم است

همانطور که متوجه شدید با توجه به اینکه راه جلوگیری از ریزش مو ارثی وجود ندارد، باید این مشکل را به موقع تشخیص داد. پس از تشخیص به موقع می توان از مناسب ترین روش های جلوگیری از ریزش مو کمک گرفت و علاوه بر متوقف کردن ریزش شدید مو، نسبت به تقویت فولیکول های مو نیز اقدام کرد. شاید این سوال برایتان مطرح شود که چگونه می توان این نوع ریزش مو را تشخیص داد و چه زمانی باید اقدام کرد؟ قبل از هر چیز شما حتما می بایست به سوابق خانوادگی خود در خصوص ریزش مو، الگوی ریزش مو، تاریخچه و... توجه داشته باشید. در صورتی که موارد مشابهی در خانواده و اقوام داشته باشید، باید خودتان را آماده کنید.

برای تشخیص دقیق و مطمئن تر ریزش مو ارثی می بایست حتما به پزشک مراجعه کنید. این موضوع تا حد بسیار کمی با آزمایش خون و تا حد بسیار زیادی با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. علاوه بر تمام مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، معاینه پوست سر نیز جزو مواردی است که در تشخیص ریزش موی ارثی تاثیر می گذارد.

بهترین روش های جلوگیری از ریزش مو ارثی

پس از تشخیص ریزش مو ارثی، بهتر است تا قبل از درمان، از ریزش مو جلوگیری کنید. پس از متوقف شدن ریزش مو می توانید از روش های درمانی مختلف برای تقویت فولیکول های مو و کمک به رویش مجدد موها کمک بگیرید. در اینجا به روش های جلوگیری از ریزش مو شدید و ارثی اشاره خواهیم داشت.

  • با شانه چوبی موهایتان را شانه کنید

یکی از بهترین راه های جلوگیری از ریزش مو، استفاده از شانه چوبی است. شما می توانید از شانه هایی که با چوب طبیعی ساخته شده اند، موهایتان را شانه کنید. توجه داشته باشید که این شانه ها هم از ریزش مو جلوگیری می کنند و هم به برطرف شدن موخوره کمک زیادی خواهند کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که هر روز می بایست موهایتان را شانه کنید.

آیا ریزش مو ارثی قابل کنترل و درمان است؟

درمان ریزش مو شدید

  • پوست کف سرتان را ماساژ دهید

ماساژ پوست کف سر باعث افزایش گردش خون در این ناحیه می شود. همانطور که می دانید سلامت موها تا حد زیادی به سلامت پوست سر بستگی دارد. بنابراین می توان با ماساژ پوست کف سر، گردش خون را در این ناحیه بیشتر کرد. نتیجه این کار تغذیه رسانی و اکسیژن رسانی بهتر به موها است.

  • از شامپوی مناسب استفاده کنید

برای جلوگیری از ریزش مو ارثی می توانید از شامپوی مناسب استفاده کنید. اولین و مهمترین نکته در انتخاب شامپو، این است که حتما آن را متناسب با جنس موهایتان انتخاب کنید. به طور مثال اگر موهای چربی دارید، حتما از شامپوی مناسب برای موهایتان استفاده کنید.

  • با آب خیلی داغ یا خیلی سرد موهایتان را نشویید

یکی از اصلی ترین دلایل تشدید ریزش مو ارثی این است که افراد موهایشان را با آب خیلی سرد و یا خیلی داغ می شویند. شستن موها با آب خیلی داغ بدترین کاری است که می توان انجام داد. بنابراین حرارت آب را روی ملایم تنظیم کنید و از الگوی شستشوی مناسب برای موهایتان استفاده کنید.

مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش مو

اگر برای متوقف کردن ریزش مو ارثی به دنبال روش های کلینیکی هستید، مزوتراپی گزینه مناسبی است. یکی از روش های درمانی که برای متوقف کردن ریزش مو نیز مفید است، مزوتراپی می باشد. در این روش تزریقی مواد تقویتی مختلفی به پوست سر تزریق می شوند. در نتیجه می توان با تقویت موها، از ریزش و کم حجمی آنها جلوگیری کرد. به طور کلی مزوتراپی بسته به شرایط افراد، طی 12 جلسه درمانی انجام می شود. البته باید بگوییم که شما می توانید آن را در سال تکرار کنید و موهایتان را درمان کنید.

یکی از معایب مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش مو ارثی هزینه بر بودن آن است. گاهی اوقات ممکن است افراد نتوانند هزینه جلسه های مزو را به طور کامل پرداخت کنند. در نتیجه این موضوع باعث می شود تا درمان را کامل نکنند و شرایط قبل را تجربه کنند. علاوه بر این مورد، بسیاری از افراد از تزریق و سوزن و همچنین روش های تهاجمی ترس دارند. در نتیجه از روش های دیگری استفاده می کنند. برای اینکه زیبایی را به موهای خود برگردانید و دوره درمان را تکمیل کنید، لازم است تا حتما از روش های مطمئن و مناسب استفاده کنید. در این روش ها باید تمام جوانب مالی و درمانی در نظر گرفته شود تا دوره آن تکمیل شود.

روغن ترکیبی تقویت ریشه مو چه کمکی به درمان این مشکل می کند؟

آیا ریزش مو ارثی قابل کنترل و درمان است؟

برای جلوگیری و درمان ریزش مو ارثی روشی مطمئن و کاربردی وجود دارد. از گذشته تا به امروز تاثیر گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک به ما گوشزد می شد. به همین علت استفاده از روغنی که عصاره ای از گیاهان طبیعی و دارویی باشد، درمان مناسبی به نظر می رسد. در صورتی که ریزش مو ارثی را به موقع تشخیص دهید و از این روغن به موقع استفاده کنید، قطعا با نتیجه شگفت انگیزی روبرو می شوید. شاید بپرسید چه روغنی؟

روغن ترکیبی تقویت ریشه مو یکی از بهترین روش های درمانی برای ریزش مو ارثی به حساب می آید. استفاده از این روغن به دلیل وجود چربی های مفید و ویتامین های مختلف، باعث تقویت پوست سر و به طبع فولیکول های مو می شود. همچنین با استفاده از این روغن می توانید بافت موهایتان را نیز تقویت کنید. خوب است تا بدانید این روغن ترکیبی و گیاهی برای انواع موهای چرب، خشک و حتی مختلط مناسب است. همچنین در پی استفاده از آن هیچ عوارض و یا حساسیتی گزارش نشده است. علاوه بر این موارد، روغن ترکیبی تقویت ریشه مو نسبت به تقویت پوست سر نیز عملکرد مناسبی دارد. این روغن از پوسته پوسته شدن و ایجاد شوره کف سر جلوگیری می کند.

در پایان مجموعه بندیتو به این موضوع اشاره دارد که استفاده از روغن ترکیبی تقویت ریشه مو هم از ریزش مو ارثی جلوگیری کرده و هم موها را تقویت می کند. علاوه بر آن باعث رویش مجدد موها نیز می شود. ضمن تمام این موارد، هزینه خرید این روغن بسیار مناسب است. بنابراین شما با هر میزان بودجه مالی می توانید نسبت به خرید این روغن اقدام کنید و پروسه درمان را نیز تکمیل کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits