دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟ در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد قوانین حجاب در مدراس کانادا بدانید توضیح داده‌ایم.

کانادا؛ کشوری که با حجاب دانش‌آموزان در مدارس مشکل دارد!

کانادا به عنوان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی شناخته می‌شود. اما یکی از قوانین این کشور که کمتر کسی درباره آن می‌داند، ممنوعیت حجاب در مدارس است. بله درست شنیدید! دولت کانادا اجازه تحصیل به دانش‌آموزان محجبه را نمی‌دهد!‌ البته باید به این نکته اشاره کنیم که این موضوع تنها درباره ایالت کبک (Quebec) صدق می‌کند و در استان‌های دیگر کانادا خبری از این مشکل نیست. برای اطلاع از شرایط تحصیل با حجاب در مدارس کانادا و دلیل وجود چنین قانونی، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کانادا و قوانین سخت‌گیرانه درباره حجاب که نمی‌دانستید!

همواره از کانادا به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی ایرانیان یاد می‌شود. اما کمتر کسی این موضوع را می‌داند که در استان کبک، محدودیت‌هایی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و برای زندگی و تحصیل در این استان، باید به این محدودیت‌ها و قوانین احترام بگذارید.

سال 1995 بود که در استان کبک انقلابی در حوزه حجاب ایجاد شد. با توجه به شرایط ایجاد شده، مقرر شد که تحصیل با حجاب در مدارس این استان کاملا منع شود. این اتفاق به دنباله اتفاقی افتاد که در سال 1994 در یکی از مدارس کشور فرانسه رخ داده بود.

تاریخچه ممنوعیت حجاب در مدارس کانادا

همان‌طور که پیش‌تر به این نکته اشاره کردیم، اگر می‌خواهید در مدارس کانادا تحصیل کنید، باید به قانون حجاب این کشور احترام بگذارید که این قانون تنها در استان کبک وجود دارد. در سال 1994، در یک دبیرستان فرانسوی، یک دانش‌آموز به دلیل داشتن حجاب در یک کلاس تعلیق شد. این موضوع زمینه‌سازی برای در دستور کار قرار گرفتن قانون منع حجاب در مدارس کانادا بود.

طبق گزارش که گلوب اند میل منتشر کرد، مشخص شد که بعد از رخ دادن اتفاق تعلیق دانش‌آموز در مدرسه فرانسوی، در استان کبک بسیاری از مدارس دیگر نیز همین کار را انجام دادند و خیلی زود، این موضوع تبدیل به یک بحث و مشکل بزرگ در جامعه شد.

آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟

در بازه زمانی که اتفاق تعلیق دانش‌آموزان محجبه رخ داد، کبک در حال سازماندهی دوباره سیستم آموزشی خود بود و قصد داشت تا هیئت مدارس کاتولیک و پروتستان را مدارس فرانسوی و انگلیسی تبدیل کند. هدف اصلی کبک از انجام این کار، حذف باورهای دینی از مدارس و دبیرستان‌ها بود. با انجام این کار، افرادی که طرفدار دین‌زدایی بودند، این باور را رواج دادند که ظاهر حجاب در کلاس‌های در تضاد با اهداف آموزشی است و باید آن را حذف کرد.

با تمام کشمکش‌هایی که در کبک رخ داد، در اوایل سال 1995، اتحادیه معلمان کبک به صورت رسمی مخالفت خود را با حجاب در مدارس دولتی این استان اعلام کرد. به تبع این موضوع، از دولت کانادا نیز درخواست شد که در این اقدام با آن‌ها همکاری کند. تمام این موارد دست به دست هم دادند تا با گذشت حداقل 28 سال از این اتفاق، هنوز شبهه‌ها و مشکلاتی در رابطه با آن وجود داشته باشد. در حال حاضر نیز تنها دلیل مقامات برای این اتفاق، کمک به برابری جنسیتی است که فکر نمی‌کنیم این تنها دلیل برای چنین قانونی باشد.

کدام استان‌های کانادا درباره حجاب در مدارس موضع‌گیری کرده‌اند؟

با تمام شرایطی که در رابطه با حجاب در مدارس کشور کانادا توضیح دادیم، هنوز تقاضای فوق‌العاده بالایی برای تحصیل در کانادا وجود دارد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که اگر متقاضی تحصیل باحجاب اسلامی در کانادا هستید، می‌توانید در مدارس خصوصی یا استان‌هایی تحصیل کنید که چنین شرایطی ندارند.

آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟

اگر این سوال در ذهنتان ایجاد شده است که کدام استان‌های کانادا درباره حجاب در مدارس این کشور موضع‌گیری کرده‌اند، باید بگوییم که در حال حاضر، تنها کبک است که چنین قانونی دارد. به این معنی که اگر متقاضی تحصیل باحجاب هستید، می‌توانید به غیر از کبک، در هر استان دیگری از کانادا مشغول به تحصیل شوید و هیچ مشکلی از این بابت نداشته باشید.

آیا راهکاری برای تحصیل باحجاب در کانادا وجود دارد؟

اگر می‌خواهید به صورت باحجاب در مدارس کانادا تحصیل کنید، سه راه حل کلی پیش رویتان وجود دارند. اولین روش، تحصیل در مدرسه‌ای خارج از استان کبک است. این روش ساده‌ترین و بهترین روش برای تحصیل بی‌دردسر در کانادا در عین برخورداری از حجاب کامل است.

دومین روشی که برای تحصیل بی‌دغدغه در کانادا از بابت حجاب جلوی روی شما قرار دارد، تحصیل در مدارس خصوصی استان کبک است. به طور کلی، قانون حجاب معمولا درباره مدارس دولتی این کشور صدق می‌کند و در مدارس خصوصی به دلیل عدم اداره شدن از سمت دولت، ممکن است بتوانید با حجاب کامل تحصیل کنید.

آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟

روش بعدی برای تحصیل در مدارس کانادا با حجاب کامل، تحصیل در مدارس کاتولیک است. این مدارس از نظر سبک آموزشی و شرایط تحصیل بیشترین شباهت را به مدارس ایرانی دارند. اولین نکته درباره تحصیل در این مدارس، تک جنسیتی بودن آن‌ها است. به این معنی که با شرایط تحصیلی دقیقا مشابه با ایران مواجه هستیم. همچنین بسیاری از افرادی که در مدارس کاتولیک تحصیل می‌کنند، محجبه هستند که این به دلیل دینی بودن مدارس است. البته این احتمال وجود دارد که در استان کبک، مدارس کاتولیک شرایط تحصیلی متفاوتی داشته باشند.

آیا در صورت محجبه بودن شانس تحصیل در کانادا را از دست می‌دهیم؟

اگر این سوال برایتان ایجاد شده است که آیا در صورت محجبه بودن امکان تحصیل در کانادا را نخواهیم داشت، باید بگوییم که به هیچ عنوان چنین شرایطی وجود ندارد. به طور کلی، می‌توان گفت که شرایط تحصیل در مدارس کانادا و به خصوص در استان‌های به‌جز کبک هیچ ارتباطی با حجاب شما ندارد. در نتیجه، تصور نکنید که اگر محجبه باشید، امکان تحصیل در این کشور را ندارید.

چگونه می‌توانیم برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام کنیم؟

اگر می‌خواهید برای تحصیل در مدارس کشور کانادا اقدام کنید، لازم است برای افزایش شانس تحصیلی خود، به سراغ یک موسسه مهاجرتی برتر در این زمینه بروید. دریافت خدمات از این آژانس‌های مهاجرتی مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال، با دریافت خدمات از این مجموعه‌ها، نگرانی از بابت عدم دریافت پذیرش تحصیلی نخواهید داشت. چرا که وکلای مهاجرتی این موسسه‌ها می‌دانند که از چه طریق‌هایی می‌توانید پذیرش مدرسه مورد نظر خود را در کانادا به‌دست بیاورید.

آیا حجاب در مدارس کانادا غیرقانونی است؟

مزیت بعدی استفاده از خدمات موسسات مهاجرتی برای تحصیل در کانادا، هزینه آن‌ها است. اگر بخواهید خودتان چنین کاری را انجام دهید، ممکن است مسیری را اشتباه بروید و مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای جبران اشتباه شوید. در حالی که با استفاده از خدمات یک موسسه مهاجرتی برتر در این حوزه، نگرانی از بابت هزینه‌های اضافی نخواهید داشت.

حجاب در مدارس کانادا؛ مشکلی که مسلمانان با آن درگیر هستند!

اگر می‌خواهید بدون مشکل با قانون منع حجاب در استان کبک، برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنید، کافی است با کارشناسان مجموعه مهاجرتی بینا اپلای تماس بگیرید. این مجموعه با برخورداری از برترین وکلای مهاجرتی می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقامت تحصیلی شما را با کمترین هزینه دریافت کند. برای دریافت خدمات، کافی است همین حالا به وب‌سایت این مجموعه مراجعه کنید و با کارشناسان بینا اپلای تماس بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits