دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
مزایای بیمه عمر چیست و چه تفاوتی با بیمه تامین اجتماعی دارد؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
با ما همراه باشید تا دراین مطلب تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی را کاملا متوجه شوید و از مزایا و معایب بیمه تامین اجتماعی و عمر آگاه شوید تا در نهایت بتوانید با آگاهی بیشتری نسبت به خرید هر کدام اقدام کنید.

اطلاعات در مورد بیمه عمر و تفاوت آن با بیمه تامین اجتماعی

اگر شما هم جزو بیمه‌شدگان تامین اجتماعی هستید و بیمه عمر ندارید، باید بدانید که این دو بیمه کاملا با هم متفاوت هستند و این تفاوت‌ها کم هم نیستند و تنها شباهت بین این دو بیمه پرداخت هزینه ماهیانه و مستمری است. اگر دنبال بیمه عمر کردن هستید، در ادامه با ما باشید تا اطلاعات بیش‌تری به دست بیاورید.

فایده بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر یکی از انواع بیمه‌های شخص است که در آن شما با پرداخت ماهیانه مبلغی که طی یک قرارداد با ان شرکت بیمه، به توافق رسیده‌اید پرداخت کرده و در قبال آن، خدماتی نیز دریافت می‌کنید. در این نوع بیمه که انواع مختلفی هم دارد، مثل بیمه تمام عمر، بیمه عمر و پس‌انداز، بیمه بازنشستگی، بیمه عمر گروهی، بیمه عمر زمانی و … .

در این نوع از بیمه در صورتی که فرد بیمه شونده فوت کند، این مزایا و سرمایه به خانواده و کسانی که خود شخص بیمه کننده، به عنوان ذی‌نفع به شرکت بیمه معرفی کرده است، خواهد رسید و در صورت حیات خود او از مزایای این بیمه بهره‌مند می‌شود.

این نوع بیمه به نحوی سرمایه‌گذاری نیز محسوب می‌شود و از سرمایه‌گذاری بلندمدت در بانک‌ها به صرفه‌تر است و همچنین فرد سرمایه‌گذار از مزایای بیش‌تری به نسبت بانک برخوردار خواهد شد.

بیمه عمر

انواع بیمه عمر:

بیمه تمام عمر

در این مدل بیمه، بعد از فوت بیمه‌گذار، به خانواده و ذی‌نفعان او سرمایه‌ای خواهد رسید.

بیمه عمر و پس‌انداز

بیش‌تر افرادی که سراغ بیمه عمر می‌روند، با این نوع از بیمه مواجه می‌شوند یا این مدل را انتخاب می‌کنند. بیمه عمر و پس‌انداز علاوه‌بر این‌که در صورت فوت مزایایی برای بیمه‌گذار و خانواده او دارد، در صورتی که تا پایان مدت قرارداد فرد در قید حیات باشد، مانند سرمایه‌گذاری می‌تواند اصل پول و سودی که طبق درصد تعیین شده در قرارداد اولیه به پول تعلق گرفته را دریافت کند.

بیمه عمر زمانی

مزایای این بیمه عمر فقط برای ذی‌نفعان و خانواده است، چرا که سرمایه جمع شده بیمه‌گذار فقط بعد از فوت وی، به خانواده‌اش تعلق می‌گیرد و هیچ مزیت دیگری در زمان حیات او برایش ندارد. اگر بیمه‌گذار در زمان قرارداد فوت نکند، هیچ حقی به او یا ذی‌نفعان تعلق نمی‌گیرد.

نحوه محاسبه بیمه عمر:

در زمان عقد قرارداد برای بیمه عمر، اطلاعاتی به شما درباره نحوه محاسبه سود بیمه‌تان داده می‌شود که براساس همین اطلاعات می‌توانید نوع بیمه و نحوه سرمایه‌گذاری‌تان را انتخاب کنید. عواملی که شما در این فرم و قرارداد ذکر می‌کنید میزان سود شما و میزان حق بیمه‌ای که می‌بایست سالیانه پرداخت کنید را مشخص می‌کند.

تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی

میزان حق بیمه پرداختی مهم‌ترین عاملی است که در محاسبه بیمه عمر اثرگذار است. طبیعی است که هر چه میزان پرداختی شما بیش‌تر باشد، سرمایه‌گذاری شما نیز بیش‌تر خواهد بود.

همچنین نحوه پرداخت این حق بیمه عمر نیز در سرمایه‌گذاری و محاسبه بیمه عمر شما موثر است. شما می‌توانید خودتان انتخاب کنید که چگونه حق بیمه عمر خود را پرداخت کنید، ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه، یک‌ساله کزینه‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. میزان سوددهی بیمه عمر در گزینه سالیانه و به صورت یک‌جا بیش‌تر از انواع دیگر پرداخت‌هاست.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

تمام افرادی که شاغل هستند، به صورت اجباری تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند، کارگران و کارمندان و صاحبان مشاغل آزاد تحت پوشش این بیمه به عنوان یک بیمه اجتماعی، عمومی و غیردولتی قرار خواهند گرفت. اگر شما نیز دفترچه بیمه تامین اجتماعی دارید نیز، جزو گروه بزرگ بیمه شدگان تامین اجتماعی هستید.
نحوه محاسبه این نوع از بیمه نیز به این صورت است که از کل حقوق دریافتی کارمند یا کارگر، می‌بایست 30 درصد حق بیمه داده شود که 23 درصد از آن را کارفرما و 7 درصد باقی را کارگر می‌پردازد. در قبال این حق بیمه به کارگر دفترچه بیمه تعلق می‌گیرد که با آن می‌توان از خدمات زیر بهره‌مند شود.

بیمه عمر بهتر است یا بیمه تامین اجتماعی

تعهدات بیمه تامین اجتماعی:

تعهدات کوتاه مدت

کمک‌های درمانی در بیماری، بارداری، حوادث و …
غرامت دستمزد ایام بیماری
غرامت دستمزد ایام بارداری
هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه
پروتز و اورتز (تأمین هزینه وسایل کمک پزشکی )
غرامت نقص عضو مقطوع
کمک هزینه ازدواج
هزینه کفن و دفن
مقرری بیمه بیکاری
تعهدات بلند مدت

حتماً بخوانید:
مزایا و شرایط بیمه عمر گروهی چیست؟

مزایا و شرایط بیمه عمر گروهی چیست؟

بیمه عمر گروهی بیمه نامه‌ای است که در مقابل حق بیمه اندکی که دارد پوشش‌های مناسب بیمه‌ای را در صورت حادثه و فوت به علت حادثه و فوت طبیعی به بیمه…

برای مستمری بگیران

مستمری بازنشستگی
مستمری از کارافتادگی کلی
مستمری از کارافتادگی جزیی
مستمری بازماندگان

منبع : تاپ نازاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits