مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
بهترین کود برای رشد ذرت کدام است؟ چه مقدار از آن استفاده کنیم؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
آن محصول ذرتی که می‌خواهید در پاییز آینده برداشت کنید، یا محصولی که برای درک اینکه چرا عملکرد کمتر یا بیشتر از حد انتظار بود، مرور می‌کنید، از زمانی شروع شد که دانه کاشته شد و با برداشت موفق خوشه به پایان رسید.

بهترین کود برای رشد سریع ذرت چیست؟

استفاده از کودهای مناسب با سرعت مناسب و در زمان مناسب برای یک محصول موفق بسیار مهم است. قبل از کاشت، برنامه ریزی و آماده سازی قابل توجهی برای تولید ذرت انجام می شود. محصولی که شما امیدوارید تولید کنید به ویژگی های ژنتیکی و محیطی که گیاه در آن رشد کرده است بستگی دارد.

اگر درک کنیم که گیاه ذرت چگونه می روید، بالغ می شود و دانه تولید می کند، شانس بیشتری برای دانستن اینکه چه چیزی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد و در نتیجه نحوه مدیریت محصول برای بهترین تولید را خواهیم داشت. سن ذرت را از نظر رشد گیاه به جای روز در نظر بگیرید.

دانه ذرت

دانه ذرت از سه بخش اصلی تشکیل شده است: جنینی که گیاه جدید از آن رشد می کند. آندوسپرم یا قسمت نشاسته ای، منبع انرژی برای جوانه زنی و سبز شدن تا زمانی که گیاه بتواند به تنهایی عمل کند و پریکارپ، یا پوشش دانه، که هم از آندوسپرم و هم از جنین محافظت می کند.
ما می خواهیم با بذری شروع کنیم که دارای جنین زنده است، حاوی انرژی ذخیره شده کافی برای استقرار گیاه است، و دارای پوشش بذر سالم برای جلوگیری از حمله ارگانیسم های بیماری است.

به طور کلی، بذر در خاک مرطوب و گرم (اواسط 10 درجه سانتی گراد یا بالاتر) به اندازه کافی برای جوانه زدن و سبز شدن سریع کاشته می شود.

بهترین کود برای رشد سریع ذرت چیست؟

بهترین کود برای رشد سریع ذرت

عمق کاشت

عمق کاشت بر میزان رشد لازم قبل از خروج گیاهچه از سطح خاک تأثیر می گذارد و بر زمان لازم از کاشت تا سبز شدن تأثیر می گذارد. تغییر در عمق کاشت بر عمق رشد ریشه های بذر تأثیر می گذارد، اما بر عمقی که سیستم ریشه دائمی در آن رشد می کند تأثیر نمی گذارد. اگرچه ریشه‌های بذر گیاه را لنگر می‌اندازند و آب و مواد مغذی را برای 2 تا هفته‌های اول جذب می‌کنند، گیاه جوان در ذخایر هسته زندگی می‌کند تا زمانی که ریشه‌های گره‌ای از طوقه رشد کنند و آن را بگیرند.

روش های آماده سازی بستر بذر و کاشت ذرت

دانه های ذرت به خاکی گرم، مرطوب، با هوای خوب و به اندازه کافی ریز نیاز دارند تا برای جوانه زنی سریع، تماس خوبی بین بذر و خاک برقرار کند. برای تولید ذرت می توان از سیستم های مختلف شخم زنی و کاشت استفاده کرد. این سیستم ها ممکن است شامل شخم زنی اولیه و یا ثانویه یا بدون عملیات شخم زنی قبل از کاشت باشد. یک بستر کاشت ایده آل باید موارد زیر را انجام دهد:

کنترل علف های هرز،
حفظ رطوبت،
بهبود کاشت،
حفاظت از کیفیت آب،
کنترل فرسایش بادی و آبی و
برای کاشت با تجهیزات شما مناسب باشد.

تاریخ کاشت ذرت

کاشت زودرس ذرت برای استفاده از فصل رشد و به حداکثر رساندن عملکرد مهم است. تاریخ کاشت از اوایل بهار است. بسیاری از تولیدکنندگان از دمای خاک برای تعیین زمان کاشت استفاده می کنند.
کاشت زمانی که دمای خاک به 10 درجه سانتیگراد در عمق 5 سانتیمتر در اواسط روز می رسد می تواند راهنمای عالی در اوایل فصل کاشت باشد. مشروط بر اینکه چشم انداز آب و هوا برای هفته های بعد مساعد باشد.

بهترین کود برای رشد سریع ذرت چیست؟

بلوغ ذرت

ذرت یک رقم 120 روزه احتمالاً 120 روز پس از کاشت به بلوغ می رسد. این سیستم فرآیندهای فیزیولوژیکی پیچیده ای را که رشد و نمو ذرت را کنترل می کنند، در نظر نمی گیرد. تعداد روزهای مورد نیاز برای رسیدن به بلوغ به محل و تاریخ کاشت و آب و هوای گیاه در یک فصل رشد خاص بستگی دارد. در اکثر سال ها، فصل رشد بیشتر یا کمتر از 120 روز خواهد بود.

تقویت ذرت

نیتروژن تصمیمات مدیریت نیتروژن برای ذرت به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله: مدیریت آب در صورت آبیاری، بافت خاک، گزینه های موجود برای استفاده از کود نیتروژن، تاریخچه مصرف کود، محتوای مواد آلی خاک، محتوای نیترات-N خاک باقیمانده، سیستم مدیریت پسماند، قبلی تنظیمات محصول و سیستم خاک ورزی.

در حالی که میزان مصرف نیتروژن اولین چیزی است که اغلب هنگام بحث در مورد بهبود کارایی مصرف نیتروژن ذرت به ذهن متبادر می شود، زمان و روش استفاده از نیتروژن به اندازه میزان مصرف نیتروژن برای استفاده کارآمد نیتروژن مهم است. نحوه استفاده از نیتروژن، میزان استفاده از نیتروژن و زمان استفاده از نیتروژن، همگی تأثیرات چشمگیری بر کارایی مصرف نیتروژن توسط محصول ذرت دارند.

بهترین کود برای رشد سریع ذرت چیست؟

بیشتر خاک ها در حال حاضر دارای مقدار مکفی پتاسیم، منیزیم و دیگر مواد مغذی برای رشد سالم ذرت هستند.

یک کود همه منظوره دارای نیتروژن و فسفر بیشتر از پتاسیم مانند کود npk 16-16-8 از رشد سالم قبل از کاشت در خاک حمایت می کند.

کود نیتروژن از بهترین کودها برای رشد ذرت علوفه ای است.

علاوه بر کود مورد استفاده قبل از کاشت، ذرت شیرین وقتی به ارتفاع تقریبا 30 سانتی متر می رسد از کاربرد دیگری سود می برد.

یک پانسمان جانبی به اندازه 7 تا 8 سانتی متر در کنار ردیف های ذرت به مقدار 200 گرم کود 0-0-46 در هر 100 فوت مربع به رشد قوی در این مرحله کمک می کند.

بحث در مورد اثرات زیست محیطی و انتخاب مناسب ترین کود برای ذرت علوفه ای نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

 بهترین کود برای رشد سریع ذرت

نیاز ذرت به نیتروژن

از آنجایی که نیتروژن جز تمام پروتئین های موجود در گیاه ذرت است، به مقدار زیاد مورد نیاز است. در صورت کمبود، رشد و نمو طبیعی خنثی می شود. در واقع تنش نیتروژن در هر زمانی در طول زندگی گیاه ذرت از عملکرد آن می کاهد. مانند خشکی، تغذیه حشرات، فشار بیماری یا تنش های دیگر.

حتماً بخوانید:
در سوپ ها ذرت بریزید : خواص ذرت برای سلامتی

در سوپ ها ذرت بریزید : خواص ذرت برای سلامتی

فواید و “خواص ذرت” برای سلامتی : اگر مي‌خواهيد درباره فوايد و خواص ذرت، خواص ذرت خام، خواص ذرت براي پوست، فوايد ذرت و خواص درماني ذرت بدانيد با ما…

ذرت در مرحله نهال فقط به نیتروژن کمی نیاز دارد. اما زمانی که ذرت به مرحله طوق 8 برگ می رسد، نیاز آن به سرعت افزایش می یابد. این ذرت تا بالای زانو، می تواند در حدود دو هفته به ارتفاع شانه برسد و در صورت مساعد بودن شرایط در حدود دو هفته دیگر به مرحله کاکل ذرت برسد. چنین رشد سریعی با تعداد کمی از محصولات دیگر یکی است و برای نیازهای توسعه بافت سبز پربار به عرضه زیادی نیتروژن نیاز است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است