دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۳ میلادی
حکم شستشوی منزل با آب لوله کشی در شرایط کم آبی
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر به حداقل قناعت کنند مانعی ندارد مگر اینکه مالک صریحا نهی کرده باشد. در شرایطی که عده ای از مردم دسترسی به آب شرب سالم ندارند استفاده از آب تصفیه شده برای شستشوی خودرو و حیاط منزل حرام است.

حُکم شرعی شستشوی خودرو و حیاط منزل با آب آشامیدنی

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به دیدگاههای مختلف در خصوص استفاده از آب آشامیدنی بویژه در شرایط خشکسالی، با توجه به کمبود آب در کشور تصفیه فاضلاب و بازگشت مجدد آن به چرخه مصرف یک امر بسیار مهم و ضروری است که باید هر چه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی روز سه شنبه در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب گرگان افزود: متاسفانه در موارد دیگری نیز از آب آشامیدنی تصفیه شده استفاده غیرصحیح می شود مثلا برخی افراد به جای جارو و خاک انداز از آب شرب برای نظافت و به افراط استفاده می کنند که این کار هم جایز نبوده و چه بسا تحت شرایطی حرام باشد و البته باید در این خصوص فرهنگ سازی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با یادآوری اینکه آب تصفیه شده با زحمت و مشقت فراوان تامین می شود، گفت: شیوه مصرف کنونی آب در زندگی ما باعث خواهد شد در آینده ای نه چندان دور مشکلات بسیاری در کشور ایجاد شود و تاکید می کنم که باید در حد متعارف آب را مصرف کنیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان اینکه آب های هدایت شده فاضلاب شهری به صورت علمی و متدهای روز تصفیه می شود که بسیار ارزشمند است، اظهار کرد: در گذشته هیچکس تصور نمی کرد که بتوان از فاضلاب دوباره استفاده کرد.

حُکم شرعی شستشوی خودرو و حیاط منزل با آب آشامیدنی

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: از سوی دیگر در روند تصفیه آب می توان از مواد زاید به عنوان کود کشاورزی هم بهره برد که امروز بهتر از کودهای شیمیایی است که در زمین های کشاورزی استفاده می شود.

نماینده ولی فقیه در گلستان ابراز امیدواری کرد: با تخصیص بودجه و اعتبارات لازم هر چه زودتر تمامی شهر گرگان تحت پوشش شبکه فاضلاب شهری درآید.

آیت الله نورمفیدی اظهار داشت: اکنون مصرف آب در گلستان از میانگین بین المللی بالاتر است و این در واقع یک مشکل و خطر جدی برای استان محسوب می شود چراکه برخلاف باور رایج این خطه شمالی دچار کمبود شدید منابع آبی است.

در شهرستان گرگان 14 هزار خانوار از شبکه فاضلاب شهری استفاده می کنند. استان گلستان دارای چهار تصفیه خانه آب در شهرستان های گرگان، بندرترکمن، کردکوی و بندرگز است و در شهرستان های گنبدکاووس و آزادشهر نیز دو تصفیه خانه در حال احداث است.

حتماً بخوانید:
10 نکته مهم برای شستن فرش و موکت در منزل

10 نکته مهم برای شستن فرش و موکت در منزل

فرش ها در خانه ما هر ماه شامپو می شوند تا آلودگی و گرد و غبارشان از بین برود. ولی حالا تصمیم دارم آنها را بشویم. آیا برای شستشوی فرش در خانه روش…

الگوی مصرف آب شرب در دنیا 120 لیتر و در استان گلستان 220 لیتر است همچنین به سبب مصرف بی رویه سالهای اخیر عمق چاهها در مناطق غربی و شرقی استان به ترتیب از 200 و 270 متر به 250 و 360متر افزایش یافته است.

حُکم شرعی شستشوی خودرو و حیاط منزل با آب آشامیدنی

پیش تر حسن صادقلو استان گلستان نیز به ایرنا گفته بود در حالیکه نیاز آبی استان در افق 1420 سالانه هفت میلیارد متر مکعب است اما اکنون استحصال سالانه آب تنها 2.5 میلیارد متر مکعب است که نیمی از آن از آبهای سطحی و نیم دیگر از منابع زیرزمینی تامین می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !