مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
علت گرم نشدن شوفاژ و راه حل رفع این مشکل
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گاهی اوقات حتی بعد از هواگیری شوفاژ، باز هم شوفاژها به درستی گرم نمی‌شوند، اما به راستی علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری چیست؟

در بسیاری از مواقع با این مورد برخورد داشته اید که پکیج به درستی کار می کند و آب در سیستم گرمایشی آن به درستی به گردش در می آید، اما باز شاهد گرم نشدن رادیاتور یا بخشی از رادیاتور هستید؛ علت گرم نشدن رادیاتور می تواندبه چند دلیل باشد که در زیر به بررسی موارد عمده علت گرم نشدن می پردازیم.

در پکیج های تک مبدل، خرابی و معیوب بودن پمپ سیرکولاسیون، می تواند باعث خرابی پکیج و گرم نشدن رادیاتورها شود، که در صورت چنین مشکلی بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.
ممکن است شیرهای رفت و برگشت که در زیر رادیاتور قرار دارد به طور کامل باز نباشد، که به راحتی می توانید این مورد را چک و برطرف کنید.
در پکیج های دو مبدل، خرابی شیر موتوری می تواند باعث جلوگیری از عملکرد صحیح پکیج و در نتیجه علت گرم نشدن رادیاتور شود.
پایین بودن ظرفیت حرارتی پکیج؛ که این علت به خاطر متناسب نبودن پکیج و مساحت فضای مورد نظر است.
مورد مهم بعدی هواگیری نکردن شوفاژ و پکیج می باشد؛ وجود هوا در رادیاتور، علت گرم نشدن شوفاژ است.

علت گرم نشدن شوفاژ

گاهی اوقات تمام موارد بالا را بررسی می کنید و با وجود درست بودن همه آنها و همچنین هواگیری رادیاتور و شوفاژ باز هم رادیاتور گرم نمی شود؛ در ادامه مطلب می خواهیم به علت گرم نشدن رادیاتور پکیج بوتان و ایران رادیاتور و سایر مدل های دیگر بعد از هواگیری بپردازیم.

مهم‌ترین علل گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

در ادامه بر شرح شایع‌ترین علل گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری خواهیم پرداخت. گاهی ممکن است متوجه شوید که پکیج روشن است ولی رادیاتور گرم نمیشود، در صورت بروز این مشکل بهترین کار سپردن آن به متخصصین مجرب خواهد بود.

عدم تنظیم فشار پکیج، علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

اگر متوجه گرم نشدن یکی از شوفاژها شدید، این مشکل می‌تواند چند دلیل داشته باشد؛ معمولا برای اینکه آب گرم در رادیاتور بتواند گرمای لازم را ایجاد کند نباید فشار پکیج از حد معینی کمتر باشد. عدد فشار را می‌توانید از روی نمایشگر پکیج بخوانید. در صورت کم بودن فشار از 1.5 بار، احتمالا این مورد علت گرم نشدن یکی از رادیاتورها یا همه آن‌ها باشد.

دلیل گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری

رسوب در لوله‌ها علت گرم نشدن رادیاتور بعد از هواگیری

بعد از هواگیری شوفاژ، در بعضی از مواقع با وجود آن که فشار پکیج هم در بازه نرمال خود قرار دارد، با این حال دلایلی چون بالا بودن سختی آب، می‌تواند موجب زیاد شدن رسوب گرفتگی لوله‌های رادیاتور شود. این مورد، یکی از دلایل کاهش فشار آب رادیاتور خواهد بود. در نتیجه اگر شما به دنبال علت گرم نشدن رادیاتور پکیج بوتان و ایران رادیاتور باشید، حتما در این مرحله با دست زدن به برخی نقاط رادیاتور متوجه سرد بودن آن خواهید شد.
برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود با کمک گرفتن از متخصصین مجرب با استفاده از محلول‌های مخصوص پکیج برای جرم زدایی و اسید شویی مبدل حرارتی استفاده نمایید.

دمای نامناسب شعله، علت گرم نشدن شوفاژ

البته علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری به همین موارد ختم نمی‌شود. گاهی علت گرم نشدن شوفاژ به دمای نامناسب شعله پکیج مربوط می‌شود. این مورد نیز ممکن است به دلیل نقص در مشعل پکیج اتفاق افتاده باشد. در برخی موارد علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری به ارتفاع شعله ربط داده می‌شود.

چرا شوفاژ گرم نمی کند؟

ممکن است در موقع نصب پکیج شعله در جای خوبی نسبت به لوله قرار نگرفته باشد و یا شعله کم باشد و حرارت مورد نیاز برای رسیدن به گرمایش آب فراهم نشود. می‌توان با بیشتر کردن شعله تا حدی این موضوع را برطرف کرد. اما چک کردن مشعل و جایگاه آن و سنسورهای حرارتی نیازمند تکنسین متخصص است. بنابراین از سالم بودن سنسورهای حرارتی و مشعل کاملا مطمئن شوید.

فشار آب کم ساختمان، علت گرم نشدن رادیاتور بعد از هواگیری

گاهی علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری دلایل بسیار ساده ای دارد، همیشه به دنبال دلایل بسیار پیچیده نباشید. برخی مواقع فشار آب ساختمان بسیار کم است و این می تواند علت گرم نشدن رادیاتور باشد و این ربطی به پکیج شما ندارد، ممکن است موتور پمپ اصلی ساختمان از قدرت کافی برخوردار نباشد.
گاهی اوقات استفاده همزمان از چند شیر آب می‌تواند علت افت فشار پکیج و سرمای رادیاتورها باشد؛ ممکن است یک نفر در حمام باشد و نفر بعدی مشغول آب دادن به باغچه باشد، بنابراین سریعا بر روی سیستم گرمایش منزل عیب نگذارید.

عدم هواگیری مناسب علت گرم نشدن رادیاتور

گاهی در حالیکه هواگیری را انجام داده‌ایم و گمان می‌کنیم مشکل نمی‌تواند هواگیری باشد. اما اتفاقا دقیقا مشکل همین جاست. چرا که ممکن است هواگیری به طور موثر و کاملی صورت نگرفته باشد. در صورت امکان هواگیری را بر روی همه رادیاتورهای منزل انجام دهید و این کار را تا ممتد شدن پرتاب آب ادامه دهید.

علت گرم نشدن رادیاتور

برخی موارد لوله کش‌های شوفاژ در منازل استانداردهای مربوطه را رعایت نمی‌کنند. مثلا فاصله استاندارد هر رادیاتور از رادیاتور بعدی، مقدار پیچ خوردگی در لوله‌ها و یا دوری بیش از حد از منبع گرمایش می‌تواند باعث بروز مشکلاتی گردد که با هواگیری پکیج به تنهایی بر طرف نمی‌گردند.
انتخاب پکیج و قدرت مناسب آن باید متناسب با فضای ساختمان و تعداد رادیاتورها باشد. بنابراین دقت در مراحل اولیه نصب و خرید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی می‌تواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است