مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
طرز تهیه کیک تولد کانفتی (کیک تولد لایه ای)
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با طرز تهیه یک نوع کیک لایه ای خوشمزه مناسب برای جشن ها و میهمانی ها آشنا کنیم. همراه ما باشید تا با دستور پخت آن آشنا شوید و بتوانید برای جشن تولد عزیزانتان این کیک را آماده کنید و آن ها را سوپرایز کنید.

طرز تهیه کیک تولد کانفتی

در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با طرز تهیه یک نوع کیک لایه ای خوشمزه مناسب برای جشن ها و میهمانی ها آشنا کنیم. همراه ما باشید تا با دستور پخت آن آشنا شوید و بتوانید برای جشن تولد عزیزانتان این کیک را آماده کنید و آن ها را سوپرایز کنید.

مواد لازم برای تهیه کیک تولد کانفتی

آرد کیک (الک شده) سه و سه چهارم پیمانه (443 گرم)
بیکینگ پودر یک قاشق چای خوری
جوش شیرین یک قاشق چای خوری
نمک یک قاشق چای خوری
کره بدون نمک، نرم شده در دمای اتاق یک و یک چهارم پیمانه (290 گرم)
شکر گرانول سفید دو پیمانه (400 گرم)
روغن گیاهی یک سوم پیمانه (80 میلی لیتر)
تخم مرغ بزرگ، به دمای اتاق رسیده چهار عدد
تخم مرغ بزرگ، به دمای اتاق رسیده دو عدد سفیده
عصاره وانیل خالص سه قاشق چای خوری (15 میلی لیتر)
دوغ، به دمای اتاق رسیده یک و یک دوم پیمانه (360 میلی لیتر)
کانفت (ترافل رنگی) سه چهارم پیمانه (135 گرم)

طرز تهیه کیک تولد کانفتی

مواد لازم برای تهیه باترکرم وانیلی

کره بدون نمک، نرم شده در دمای اتاق یک و یک دوم پیمانه (345 گرم)
شکر قنادی پنج و نیم پیمانه (650 گرم)
خامه غلیظ، به دمای اتاق رسیده یک سوم پیمانه (80 میلی لیتر)
عصاره وانیل خالص سه قاشق چای‌خوری (15 میلی‌لیتر)
نمک یک هشتم قاشق چای خوری
اختیاری: کانفت برای تزئین به مقدار لازم

طرز تهیه کیک تولد کانفتی مرحله به مرحله

برای تهیه این کیک در کل به چهار ساعت زمان نیاز داریم که چهل و پنج دقیقه از آن برای آماده سازی مواد اولیه، بیست و پنج دقیقه برای پخت و الباقی برای تزئین و خنک کردن کیک صرف می شود. همچنین با مواد اولیه ای که در این دستور ذکر شده است می توتنیم برای دوازده تا چهارده نفر کیک آماده کنیم.

قبل از اینکه شروع کنیم لازم است به دو نکته اساسی اشاره کنیم:

  1. نکته: قبل از تهیه این کیک حتما چندین بار دستورالعمل را بخوانید و مرور کنید.
  2. نکته: حتما تمام مواد لازم برای تهیه این کیک را به دمای اتاق برسانید.

مرحله اول: گرم کردن فر و آماده کردن قالب ها

فر را با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتیگراد) روشن می کنیم تا گرم شود. سه قالب کیک هشت یا نه اینچی را چرب می کنیم و کف آن ها را با کاغذ روغنی می پوشانیم سپس روی کاغذ روغنی را نیز چرب می کنیم و کنار می گذاریم.
نکته: کاغذ روغنی کمک می کند تا کیک به خوبی از قالب آزاد شود.

طرز تهیه کیک تولد کانفتی (رنگین کمان)

مرحله دوم: ترکیب کردن مواد خشک

چهارصد و چهل و سه گرم آرد کیک، یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر، یک قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه بزرگ ریخته و باهم مخلوط می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد تر

در یک کاسه جداگانه دیگر با استفاده از همزن دستی یا برقی، دویست و نود گرم کره و چهارصد گرم شکر را با سرعت بالا به مدت پنج دقیقه هم می زنیم تا کاملا ترکیب شوند و کرم رنگ شده و پف کنند. در صورت نیاز، کناره ها و کف کاسه را با یک کاردک پلاستیکی می تراشیم و کف کاسه جمع می کنیم سپس هشتاد میلی لیتر روغن اضافه می کنیم و یک دقیقه دیگر هم می زنیم تا یکدست شوند.

بعد چهار عدد تخم مرغ کامل، دو عدد سفیده تخم مرغ و سه قاشق چای خوری عصاره وانیل را به آن اضافه می کنیم و با سرعت متوسط ​​هم می زنیم تا مخلوط شوند.

مرحله چهارم: ترکیب کردن مواد خشک و مواد تر

مواد خشک الک شده و سیصد و شصت میلی لیتر دوغ را در سه مرحله به مواد تر اضافه می کنیم، پس از هر بار افزودن مواد را تا زمانی که مخلوط شوند، ترکیب می کنیم. توجه کنید که نباید مواد را زیاد مخلوط کنیم. مایه کیک مخملی و غلیظی خواهیم داشت.

در آخر صد و سی و پنج گرم کانفت را اضافه می کنیم و مایه کیک را به طور مساوی داخل قالب ها می ریزیم و پخش می کنیم. هر کدام را چند بار روی سطح کار می کوبیم تا هوای اضافی آن گرفته شود و در سطح مایه کیک سوراخ هایی ایجاد شود.

مرحله پنجم: پختن کیک

قالب ها را داخل فر گذاشته و حدود بیست و پنج تا بیست و شش دقیقه یا تا زمانی که کیک ها کاملا پخته شوند، می پزیم. (اگر از قالب هشت اینچی استفاده می کنید ممکن است زمان پخت حدود بیست و هفت تا بیست و هشت دقیقه طول بکشد.)

بعد از حدود پانزده دقیقه روی قالب ها را با فویل می پوشانیم تا از قهوه ای شدن بیش از حد دور و روی کیک ها جلوگیری کنیم. برای تست پخت، یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو می بریم و بیرون می آوریم اگر تمیز بود، تمام است.

مرحله ششم: خنک کردن کیک ها

بعد از اتمام زمان پخت، قالب ها را از فر خارج کرده و اجازه می دهیم کیک ها در قالب هایی که روی توری سیمی قرار داده شده به مدت بیست دقیقه بمانند تا خنک شوند. با یک چاقو دور تا دور کیک ها می کشیم و لبه ها را آزاد می کنیم سپس آن ها را از قالب خارج می کنیم. کیک ها را مستقیماً روی توری سیمی قرار می دهیم تا کاملا خنک شوند.

طرز تهیه کیک لایه ای با فراستینگ

مرحله هفتم: آماده کردن فراستینگ

در یک کاسه بزرگ دیگر با استفاده از همزن دستی یا برقی، سیصد و چهل و پنج گرم کره را با سرعت متوسط ​​حدود دو دقیقه هم می زنیم تا کرم رنگ شود سپس ششصد و پنجاه گرم شکر قنادی، هشتاد میلی لیتر خامه، سه قاشق چای‌خوری عصاره وانیل و یک هشتم قاشق چای خوری نمک را به کره اضافه می کنیم و با سرعت کم به مدت سی ثانیه هم می زنیم و سپس سرعت را بالا می بریم و دو دقیقه دیگرادامه می دهیم.

نکته: اگر فراستینگ خیلی رقیق به نظر می رسد، مقداری شکر شیرینی پزی اضافه کنید و اگر فراستینگ خیلی غلیظ است مقداری خامه اضافه کنید همچنین اگر فراستینگ خیلی شیرین است کمی نمک اضافه کنید.

مرحله هشتم: مونتاژ کردن کیک تولد

ابتدا با استفاده از یک چاقوی دندانه دار بزرگ، یک لایه نازک از روی کیک ها جدا می کنیم تا سطح آن ها صاف شود. یکی از لایه ها را روی صفحه گردان کیک قرار می دهیم و حدود یک پیمانه (حدود 250 گرم) از فراستینگ را برداشته و روی کیک می گذاریم و با استفاده از پالت، آن را به طور یکنواخت روی کیک پخش می کنیم.

این کار را با لایه دوم کیک و یک پیمانه دیگر از فراستینگ تکرار می کنیم سپس لایه سوم را قرار می دهیم و یک لایه نازک از فراستینگ را روی آن و همچنین کناره ها می مالیم. با لبه پالت اضافی فراستینگ را از کاره ها و روی کیک می گیریم. کیک خامه کشی شده را حداقل 30 دقیقه و حداکثر 3 ساعت در یخچال قرار می دهیم.

نکته: می توانید خرده کیک هایی که از سطح آن ها به دست می آید را دور بریزید (یا به عنوان تزئین پودر کنید و روی آیسینگ بریزید!)

مرحله نهم: ادامه مونتاژ کردن کیک

مابقی فراستینگ را در تمام قسمت های بالا و کناره ها پخش کنید و در صورت تمایل با کانفت یا ترافل های رنگی کیک را تزئین کنید.

مرحله دهم: سرو کیک

کیک خامه کشی و تزئین شده را در ظرف مناسب قرار دهید و فوراً سرو کنید، یا اگر قرار است آن را چند ساعت دیگر سرو کنید می توانید کیک را تا 4 ساعت در ظرف مناسب و در دمای اتاق قرار دهید. برای نگهداری طولانی تر، می توانید کیک را تا 1 روز در یخچال قرار دهید و سپس سرو کنید.

پوستر کیک تولد کانفتی

نکته: کیک بهتر است به دمای اتاق برسد و سپس سرو شود، بنابراین اگر آن را در یخچال گذاشته اید، قبل از سرو اجازه دهید 30 دقیقه در دمای اتاق بماند.

مرحله آخر: نگهداری از کیک

روی باقی مانده کیک را خوب می پوشانیم و به مدت 5 روز در یخچال نگهداری می کنیم.

نکاتی برای بهتر شدن دستور پخت کیک تولد کانفتی

دستورالعمل‌های آماده کردن و انجماد: لایه‌های کیک را می‌توان از یک روز قبل در دمای اتاق پخت، خنک کرد و محکم بپوشاند. به همین ترتیب، فراستینگ را می توان آماده کرد و سپس روی آن را پوشاند و یک شب در یخچال قرار داد.

روز بعد وقتی کیک آماده تزئین شد، اجازه دهید فراستینگ به مدت 15 دقیقه در دمای اتاق بماند تا کمی نرم شود، سپس با همزن برقی با سرعت متوسط ​​حدود 1 دقیقه قبل از فراست کردن کیک هم بزنید. (در صورت نیاز، مقداری خامه اضافه کنید تا آیسینگ را رقیق کند.)

حتماً بخوانید:
۴۰ مدل تزیین کیک با توت فرنگی با ایده های خلاق و بسیار زیبا و جدید

۴۰ مدل تزیین کیک با توت فرنگی با ایده های خلاق و بسیار زیبا و جدید

بیش از 50 تزیین کیک با توت فرنگی فوق العاده شیک و بسیار جذاب را در انواع مدل و طرح های بروز در قسمت آشپزی سایت دلگرم آماده کردیم.

اگر می خواهید کیک تزئین شده را قبل از سرو نگه دارید، به مرحله 10 مراجعه کنید. لایه های کیک بدون فراستینگ را می توان ۲ تا ۳ ماه منجمد کرد. برای یخ زدایی هم آن ها را یک شب در یخچال قرار دهید و قبل از تزئین و سرو به دمای اتاق برسانید.

آرد: به جای آرد کیک می توانید از آرد همه منظوره هم استفاده کنید، اما باید بدانید که اگر از آرد کیک استفاده کنید کیک سبک تری خواهید داشت.توجه کنید که اگر از آرد همه منظوره استفاده می کنید باید آن را الک کنید وگرنه کیک شما سنگین می شود. همچنین می توانید به جای سه و سه چهارم پیمانه (443 گرم) آرد کیک از ترکیب سه پیمانه آرد همه منظوره با سه چهارم پیمانه نشاسته ذرت استفاده کنید.

نکاتی برای بهتر شدن دستور پخت کیک تولد کانفتی

تخم مرغ: چهار عدد تخم مرغ کامل رطوبت و غلظت کیک را تامین می کند و دو عدد سفیده تخم مرغ اضافی باعث سبک شدن کیک می شود. ما استفاده از پنج عدد تخم مرغ کامل را به عنوان جایگزین توصیه نمی کنیم. حتما از ترکیب چهار عدد تخم مرغ کامل به علاوه دو عدد سفیده استفاده کنید.

دوغ: اگر در منزل دوغ ندارید، می‌توانید آن را به راحتی درست کنید. به این ترتیب که یک قاشق غذا خوری سرکه سفید یا آب لیمو را به یک پیمانه اندازه گیری مایع اضافه کنید. سپس به اندازه کافی شیر کامل را به همان پیمانه اضافه کنید تا به یک و نیم پیمانه برسد.

(از شیرهای کم‌چرب هم می توانید به عنوان جایگزین دوغ استفاده کنید، اما کیک به همان میزان مرطوب و نرم نخواهد بود.) آن را هم بزنید و بگذارید 5 دقیقه بماند. "دوغ" خانگی تا حدودی بسته و آماده استفاده در دستور غذا می باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است