مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
فیش حقوقی و اطلاعاتی که لازم است در زمان صدور آن بدانید
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فیش حقوقی برگه ای است که در پایان ماه به کارمند یا کارگر داده می شود و در آن مشخص می شود که چه مقدار پول به دست آورده است و چه مقدار مالیات ، بیمه و .. از او حذف شده است.

فیش حقوقی چیست؟

فیش حقوقی سندی کتبی است که معمولا توسط واحد حسابداری و منابع انسانی یک مجموعه صادر می شود. این سند شامل اطلاعات کاملی درباره پرداختی های یک ماهه کارمند و همچنین کسورات ماهیانه وی است. با داشتن فیش حقوقی کارمندان به خوبی می توانند متوجه مقدار پرداختی و مقدار کسر حقوق خود در ماه شوند. همچنین در این سند می توانند ریز حقوق، مزایا و کسورات حقوق خود را مشاهده کنند.

هر کارمند و هر کارگری ماهیانه مقدار معینی حقوق، مزایا و اضافه کاری دارد. همچنین در همان ماه مقدار معینی از حقوق وی بابت موارد مختلفی کسر می شود. فیش حقوقی تمام این پرداختی ها و کسری ها را نشان می دهد. هر مجموعه ای فیش حقوقی مربوط به خود را دارد. بعضی از شرکت ها موارد را با جزئیات بیشتر و بعضی با جزئیات کمتر نشان می دهند.

قبل از اینکه شما را با تمام اطلاعات موجود در فیش حقوقی آشنا کنیم بهتر است ابتدا با دو اصطلاح خالص پرداختی و ناخالص پرداختی در فیش های حقوقی آشنا شوید.

فیش حقوقی

مبلغ خالص و ناخالص پرداختی

حقوق خالص پرداختی به مبلغی گفته می شود که شما در نهایت در حساب خود دریافت خواهید کرد. به این معنا که این مبلغ پس از کسر مبالغ مربوط به کسورات ماهیانه در نهایت پرداخت خواهد شد.
مبلغ ناخالص پرداختی مبلغی است که هنوز کسورات شما از آن کم نشده است. در واقع نشان می دهد که اگر کسورات ماهیانه از حقوق شما کم نمی شد شما چه مبلغی را دریافت می کردید. میزان کسورات ماهیانه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همان گونه که مزایای کارگران نیز با هم متفاوت است؛ بنابراین فیش حقوقی هر فردی مختص خودش است و نباید آن را با فیش حقوقی فرد دیگری مقایسه کند.

لزوم دریافت فیش حقوقی

هر فیش حقوقی اطلاعات متفاوتی از حقوق، مزایا، اضافه کاری ها، فوق العاده خدمت ها و کسری های ماهیانه یک فرد را شامل می شود. به این ترتیب هر کارمندی علاوه بر یک مبلغ ثابت به عنوان حقوق، مزایایی هم به شکل نقدی بر روی حقوق خود دریافت کرده و در عین حال مبالغی نیز بابت کسری ها باید از این حقوق بپردازد. در ادامه این اصطلاحات را معرفی کرده ایم.

اصطلاحات مربوط به دریافتی ها

مبالغ دریافتی فرد با عناوین زیر در فیش حقوقی درج شده و مبالغ مربوط به آن ها به شکل دقیق ذکر می شود:

حقوق: همان مبلغ نقدی است که معمولا به شکل سالیانه میزان آن تعیین می شود. در اکثر مشاغل حقوق پایه برای افراد به یک میزان است و اضافه آن با توجه به سابقه کاری، تخصص فرد، سختی کار و ... اضافه خواهد شد. البته در برخی مشاغل حقوق پایه بیشتر از سقف تعیین شده در نظر گرفته می شود و این بیشتر مرتبط با مشاغل مدیریتی و تخصصی است.

اصطلاحات فیش حقوقی

کمک هزینه مسکن: این مبلغ نیز هر ساله توسط شورای عالی کار به میزان معینی تعیین می شود. کمک هزینه مسکن در تمامی مشاغل به یک میزان است.

کمک هزینه خوار و بار: کمک هزینه خوار و بار یا بن کارمندی مبلغ معینی است که سالانه میزان آن مشخص می گردد. در مشاغل خدماتی معمولا یک بن کارت با این مبلغ به کارمندان تعلق می گیرد اما در مشاغل غیر خدماتی همان مبلغ به شکل نقدی روی حقوق اضافه می شود. میزان بن کارمندی ممکن است در بعضی مشاغل بیشتر باشد اما کمتر از آن غیر قانونی است.

حق اولاد: برای کارمندان متاهل مبلغی با عنوان حق اولاد در نظر گرفته می شود. به این معنا که به تعداد فرزندان مبلغ معینی به حقوق فرد اضافه می شود.

حق آئله مندی: این مبلغ نیز به افراد متاهل جدای حق فرزندان تعلق می گیرد. حق آئله مندی نیز هر ساله در قانون مشخص می شود.

سنوات: سنوات به افرادی تعلق می گیرد که بر اساس بیمه پرداختی بیش از یک سال سابقه کار دارند. این مبلغ یا به شکل ماهیانه و یا یک ماه در سال به شکل کامل به کارمندان پرداخت می شود. اگر سنوات ماهانه پرداخت شود یک ستون جداگانه در فیش حقوقی مبلغ سنوات را مشخص می کند.

اضافه کاری: اضافه کاری به ساعاتی که فرد بیش از ساعات مجاز کاری خود مشغول فعالیت در محل کار خود است گفته می شود. معمولا مبلغ هر یک ساعت اضافه کاری دو برابر بیشتر از یک ساعت کار معمولی است. حداقل این مبلغ نیز هر ساله در قانون مشخص می شود. با این حال ممکن است بعضی از شرکت ها مبلغی بیش از حداقل تعیین شده برای کارمندان خود در نظر بگیرند.

فوق العاده کاری: فوق العاده کاری شامل موارد متعددی است و هر کدام از فوق العاده کاری ها مبلغ معینی به حقوق فرد می افزاید. چند نمونه از فوق العاده کاری ها شامل: سختی کار، محل خدمت، مناطق محروم، مدرک تحصیلی، تسهیلات زندگی، فوق العاده کاری ویژه و ... هستند.

فیش حقوقی و نکاتی که لازم است بدانید

اصطلاحات مربوط به کسری ها

کسری ها مبالغی است که از دریافتی های فرد کم می شود. کسورات تحت عناوین زیر در فیش حقوقی درج شده و مبالغ آن ها به شکل دقیق ذکر می شود:

بیمه: مهم ترین کسری حقوق افراد مربوط به بیمه است. تمامی کارفرمایان باید کارمندان خود را بیمه کنند. هر ماهه مبلغ معینی بیمه توسط کارفرما پرداخت می شود که بخشی از آن از حقوق کارمند کسر می شود. این مبلغ با توجه به ساعات کاری کارمند در طول ماه تعیین می شود. هر چه ساعات کاری کارمند بیشتر باشد مبلغ بیشتری از او کسر خواهد شد.

بیمه تکمیلی: بعضی از شرکت ها به جز بیمه تامین اجتماعی برای کارمندان خود بیمه تکمیلی هم رد می کنند. بیمه تکمیلی شامل مواردی می شود که معمولا بیمه تامین اجتماعی آن ها را پوشش نمی دهد. این مبلغ نیز به شکل ماهیانه از دریافتی های کارمندان کسر می شود.

مالیات: معمولا تمام مشاغل مالیات بر حقوق و دستمزد ندارند. به طور قانونی افرادی که حقوقی کمتر یا برابر با حداقل تعیین شده توسط وزارت کار را دریافت می کنند نباید مالیات بر حقوق پرداخت کنند. افرادی که حقوقشان بیش از حداقل وزارت کار باشد ماهیانه مبلغی را باید بابت مالیات بر حقوق پرداخت کنند. این مبلغ ماهانه از دستمزد کسر می شود.

وام: اگر از محل کار خود وام دریافت کرده باشید اقساط آن ماهیانه به میزان معینی از حقوقتان کسر خواهد شد.

جریمه: گاهی مدیران برای پرسنل خود به هر دلیلی جریمه نقدی تعیین می کنند. صرف نظر از قانونی یا غیر قانونی بودن این کار ماهانه این مبلغ نیز ممکن است در فیش حقوقی درج شود.

کمبود ساعات کاری: برای همه کارمندان سقف معینی برای ساعات کاری تعیین شده است. در صورتی که کارمندان کمتر از این سقف در محل کار خود حاضر شوند کسری خورده و این ساعات محاسبه و از حقوقشان کسر خواهد شد. البته کارمندان مجاز هستند در طول یک ماه 2 روز و نیم را غیبت داشته باشند اما اگر بیش از این غیبت غیر مجاز داشته باشند از حقوق آن ها کسر می شود.

فیش حقوقی چیست

ضرورت صادر کردن فیش حقوقی

فیش حقوقی تمای ابهام های کارمندان را از بین می برد. ممکن است کارمند بسیاری از موارد مربوط به کسورات خود را فراموش کرده باشد و هنگامی که حقوقش واریز می شود تصور کند که در پرداختی او خطایی صورت گرفته. این تصور می تواند منجر به نارضایتی در وی و بی اعتمادی نسبت به مجموعه محل خدمت او شود.

زمانی که فیش حقوقی را دریافت کند کلیه ابهام هایش رفع خواهد شد. حتی اگر سهوا نیز در پرداختی وی اشتباهی صورت گرفته باشد می تواند فورا به واحد حسابداری اطلاع دهد تا مشکل برطرف شود.
صادر کردن فیش حقوقی علاوه بر شفاف سازی و رفع ابهامات کارکنان یک مجموعه برای مدیران آن مجموعه نیز بسیار سودمند است. مدیران و پرداخت کنندگان حقوق با در اختیار داشتن فیش حقوقی کارمندان خود با جرئیات کاری کارمندان، میزان پرداختی های مجموعه خود و عملکرد کارمندان بهتر آشنا می شوند.

دریافت فیش حقوق

فیش حقوقی چگونه ساخته می شود؟

برای سازمان های کوچک معمولا از نرم افزار اکسل برای طراحی فیش حقوقی استفاده می شود. اما برای سازمان های بزرگ و دولتی امکان استفاده از اکسل به جهت خطا و محدودیت های آن وجود ندارد؛ به همین دلیل نرم افزارهای مختلفی برای طراحی فیش حقوقی برای سازمان های بزرگ و دولتی طراحی شده است. در برخی سازمان ها امکان مشاهده آنلاین فیش حقوقی برای پرسنل وجود دارد در حالیکه برخی دیگر سند کتبی آن را به کارمندان ارائه می کنند.

برای ساخت فیش حقوقی اطلاعاتی مانند: نام و نام خانوادگی، شماره ملی، شماره بیمه، کد پرسنلی افراد مورد نیاز است. همچنین لازم است اطلاعات دقیق مربوط به ساعات کاری، ساعات ورود و خروج و مواردی از این دست به شکل دقیق از واحد مربوط به منابع انسانی گرفته شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است