مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
کود کلسیم مایع برای چه گیاهانی مناسب است؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کود کلسیم در دسته کودهای شیمیایی قرار دارد. این کود جهت تامین کلسیم مورد نیاز برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. کلسیم در کنار گوگرد و منیزیم یکی از اصلی ترین منابع رشد و تغذیه گیاهان می باشد.

کود کلسیم مایع (کودی برای گوجه و پسته)

کود کلسیم مایع در تأمین مواد مغزی گیاه و حفظ سلامتی خاک نقش مهمی را ایفا می کند.یکسری از شرایط مانند رطوبت بالای محیط، میزان شوری بالای خاک و دمای پایین که تبخیر و تعرق از سطح گیاه را کم می کند، سبب کمبود کلسیم در گیاه می شود. در این زمان استفاده از محلول پاشی کود مایع کلسیم می تواند به بهتر شدن شرایط رشد گیاه کمک کند. از دیگر فواید استفاده از این کود می توان به افزایش زمان رسیدن محصول، ایجاد مقاومت به آفات و بیماری ها و افزایش زمان نگهداری در انبار نام برد.

ضرورت استفاده از کود کلسیم مایع

کلسیم از عناصر ضروری در گیاه محسوب می شود. نقش کلیدی کلسیم در دیوارهی سلولی گیاه، اتصال سلول ها به یکدیگر است. کمبود کلسیم با شکستگی دیوارهی سلولی همراه بوده که سبب کم شدن مقاومت گیاه به آفات و بیماری ها می شود. حساس شدن به کاهش دما، تغییر شکل دادن برگ گیاه، ایجاد مشکل در عملکرد ریشه و همچنین کوتاهی زمان نگهداری میوه ها و خراب شدن سریع آن از دیگر علائم کمبود کلسیم در گیاه می باشد. یکی دیگر از اثرات کمبود کلسیم در گیاه، بروز عوارض فیزیولوژیک در محصول است.
استفاده به موقع از کود کلسیم مایع عوارض فیزیولوژیکی گیاه همچون سوختگی گلگاه میوه، تشکیل لکه تلخ بر رویپوست سیب و همچنین ایجاد آثار ترک خوردگی بر روی مرکبات راکاهش می دهد.چنانچه گیاه شما علائم کمبود کلسیم دارد، اصلا جای نگرانی نیست چرا که با خرید کود کلسیم مایع جنوبگان و یا کود کلسیم مایع فرمولایف و مصرف به موقع آن، تمام این مشکلات رفع می شود.
پس از بررسی قیمت این کود و خرید آن، باید به یاد داشته باشد که هدف اصلی در کشاورزی ، استفاده حداقل از کود و رسیدن به بیشترین بازده می باشد، پس از آن متناسب با نیاز گیاهتان استفاده کنید. چرا که استفاده مازاد آن می تواند نتیجه ی عکس داده و به گیاه آسیب برساند.

کود کلسیم

انواع کود کلسیم

انواع کود کلسیم مایع

خرید کلسیم مایع برای تأمین کلسیم مورد نیاز گیاه امری ضروری است. چنانچه قصد خرید این کود را داشته باشیدبا کمی جست وجو با انواع آن در برندهای مختلف مواجه شده و حتی ممکن است در انتخاب بین کود کلسیم مایع خارجی یا ایرانی دچار سردرگمی شوید. اگر برای خرید آن متناسب با نیاز گیاهتان و نحوه ی استفاده از آن به کمک نیاز داشتید حتما با کارشناسان گل و گیاه در ارتباط باشید، چرا که افزایش اطلاعات نسبت به مصرف صحیح این کود بسیار اهمیت دارد.
در بین انواع کود در بازار، کلسیم مایع فرمولایف حدود 21% کلسیم داشته و حاوی اسید آمینه می باشد وبه دلیل داشتن اسید آمینه در ترکیبش عمل جذب و انتقال آن در گیاه آسان تر انجام می شود.
از دیگر انواع کلسیم مایع، می توان به کلسیم مایع ماکسی با حدود 24% کلسیم اشاره کرد که به خاطر غلظت بالای کلسیم، توصیه می شود با دوز کم مصرف شود. با استفاده از ماکسی شاهد رفع علامت های کمبود کلسیم گیاهتان در کمترین زمان خواهید بود. یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد بحث بکارگیری کود کلسیم مایع و شوری خاک است.
ازکود مایع کلسیم بالابعنوان کود ضد شوری نیز نام برده می شود و کاربرد آن رفع شوری خاک و تأمین کلسیم می باشد. کود کلسی مایع داتیس از دیگر انواع کلسیم مایع بوده که حاوی مقادیر بالای کلسیم به شکل نیترات کلسیم است.
مصرف کود کلسی مایع داتیس به شکل محلول پاشی و یا اضافه شدن به سیستم آبیاری گیاه رایج بوده و از بروز علائم کمبود کلسیم در گیاه پیشگیری می کند.
کشاورزان با قرار دادن این کود در برنامه کوددهی خود این اطمینان برایشان حاصل می شود که محصول تولیدی ظاهری ایده آل و بازار پسند داشته باشد. بعلاوه مشکل از دست رفتن شادابی و طراوت محصول بعد از مرحله ی برداشت نیز رفع خواهد شد.

انواع کود کلسیم

کود کلسیم پتاس

پتاسیم نیز مانند کلسیم از عناصر ضروری گیاه محسوب می شود. تأمین پتاسیم گیاه اثراتی همچون افزایش اندازه ی محصول، بهبود طعم و رنگ محصول و مقاومت در برابر هجوم آفات خواهد داشت. حفظ تعادل بین دو عنصر کلسیم و پتاسیم برای گیاه بسیار اهمیت دارد، چونکه وجود پتاسیم مازاد در گیاه باعث افزایش غیر معمول اندازه ی میوه شده و نیاز گیاه به کلسیم را بالا می برد. در نتیجه افزایش نیاز گیاه به کلسیم سبب ریزش سریع میوه خواهد شد. در این شرایط کارشناسان کشاورزی استفاده از کود کلسیم پتاس را جهت برقراری این تعادل در گیاه توصیه می کنند.

کلسیم مایع بیو گیرین

محلول پاشی کود کلسیم مایع

در حال حاضر کود کلسیم به دو صورت مایع و پودری به فروش می رسد. جهت استفاده از کود کلسیم مایع، از روش محلول پاشی مستقیم بر روی برگ های گیاه استفاده می شود.چنانچه گیاه شما علائم کمبود کلسیم دارد، بامحلول پاشی کلسیم مایع کمبود کلسیم گیاه جبران خواهد شد. بهترین زمان محلول پاشی کود کلسیم مایع در درختان میوه پس از ریزش گلبرگ ها و شکل گیری میوه است.
البته بایستی به این نکته توجه کرد که جذب بیشتر مواد مغزی مورد نیاز گیاه توسط ریشه انجام می شود و از برگ های گیاه به میزان کمی جذب صورت می گیرد. پس حدالامکان سعی کنید جهت رفع نیاز کلسیم گیاه از کود کلسیم پودری استفاده شود و محلول پاشی این کود به عنوان روش تکمیل کننده ی تأمین کلسیم گیاه در برنامه کوددهی قرار گیرد. به خاطر ذاشته باشید که محلول پاشی کلسیم مایع باید بر اساس نتیجه ی آزمایش خاک یا مشاهده ی علائم کمبود کلسیم در گیاه انجام شود. در این حالت محلول پاشی این کود سبب رفع سریع علائم کمبود کلسیم در گیاه خواهد شد.

زمان محلول پاشی کود کلسیم مایع چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

زمانیکه گیاهتان علائم کمبود کلسیم را نشان نداده نیازی به محلول پاشی کود کلسیم مایع نیست. هیچگاه بدون توصیه کارشناس کشاورزی ، محلول پاشی آن بر روی برگ گیاه را به صورت پی در پیانجام ندهید.
چنانچه خاک زیر کشت گیاه از نظر مواد مغزی گیاه بسیار ضعیف باشد، محلول پاشی کود مایع کلسیم را مبنای تأمین کلسیم مورد نیاز گیاه نگذارید. تأمین مواد مغزی گیاه باید بیشتر از طریق جذب ریشه و خاک صورت گیرد.بر اساس آزمایش خاک، کود مناسب اضافه کنید.
برای جذب بهتر کلسیم در زمان محلول پاشی حتما دما و رطوبت محیط را مدنظر قرار دهید. قبل از محلول پاشی این کود در صورت بالای بودن شوری خاک و PH، ابتدا این دو پارامتر را کاهش داده، سپس محلول پاشی را انجام دهید.

کود کلسیم مایع

کود کلسیم مایع برای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از محصولات مهم گلخانه ای محسوب می شود. همواره تأمین مواد مغزی برای داشتن محصولات با کیفیت یکی از دغدغه های کشاورزان بوده است. کمبود عنصر کلسیم در بستر کشت نشأ گوجه فرنگی سبب محکم شدن خاک و کاهش تهویه آن خواهد شد. در نتیجه توانایی ریشه برای جذب مواد مغزی و رساندن آن به گیاه کم می شود. در این حالت از نشانه های کمبود کلسیم در گوجه فرنگی می توان به رنگ پریدگی و پژمردگی برگ گیاه اشاره کرد.
استفاده از کود کلسیم مایع برای گوجه فرنگی نه تنها کلسیم مورد نیاز گوجه فرنگی را تأمین می کند بلکه از ابتلاء این محصول پرطرفدار به آفات و بیماری ها نیز جلوگیری خواهد کرد. نتیجه ی آن تولید محصول ایده آل و بازار پسند است. یکی دیگر از مواردی که باعث افت کیفیت و بازارپسندی گوجه فرنگی می شود عارضه ی پوسیدگی گلگاه است.
محلول پاشی این کود برای گوجه فرنگی این مشکل رارفع کرده و در صورت بروز علائم از پیشروی آن نیز جلوگیری می کند. مصرف کلسیم مایع برای گوجه فرنگی تولید هورمون اتیلن را در میوه کاهش داده و از رسیدگی زودرس آن جلوگیری می کند، در نتیجه مدت زمان انبارداری گوجه فرنگی افزایش می یابد.

کود کلسیم مایع برای پسته

درخت پسته برای تولید بهترین محصول و داشتن ساختار مستحکم در قسمت های مختلف خود بخصوص پوست خارجی، نیاز مبرم به عنصر کلسیم دارد. به همین دلیلبهره مندی از برنامه کوددهی مناسب پسته امری ضروری است. کلسیم جزء عناصری است که بایستی پیوسته در اختیار ریشه گیاه قرار گیرد. بیشترین نیاز درخت پسته به کلسیم، در زمان شکل گیری پوسته ی استخوانیاست.

فواید کود کلسیم

حداکثر جذب کلسیم در درختان پسته در زمان شروع شکل گیری میوه (مرحله ارزنی شدن) و قبل از سخت شدن پوسته ی آن می باشد.مهم ترین اثری که عنصر کلسیم بر روی درخت پسته دارد، جلوگیری از تولید پسته بدون مغز است. ترک خوردگی و له شدگی پوست میوه، ایجاد لکه ی سیاه در نوک میوه و تغییر شکل ظاهری از دیگر علائم کاهش کلسیم در پسته می باشد.
باید به این نکته توجه کرد که بالاترین میزان ذخیره سازی کلسیم در میوه پسته در 4-3 هفته ی آخر مرحله تشکیل میوه می باشد.
استفاده از کود کلسیم مایع برای پسته،سبب جذب کلسیم بیشتر توسط برگ های درخت شده و کلسیم کمتری به میوه می رسد.
هرس کردن درخت و حذف برگ های پیرتر می تواند به رفع این مشکل کمک کند.اکثر خاک های زیر کشت درختان پسته خاصیت آهکی داشته و به دلیل قلیایی بودن دچار کمبود کلسیم هستند. چنانچه جهت رفع کمبود کلسیم اقدامی صورت نگیرد درختان پسته دچار ریزش گل و میوه، پوک شدن مغز پسته و تولید محصول بدون کیفیت می شوند. پیشنهاد می شود که حداقل دو مرتبه محلول پاشی کود کلسیم مایع برای پسته و به فاصله ی یک هفته از هم انجام گیرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است