دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت های اصلی حجامت، فصد خون و اهدای خون چیست ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
حجامت به صورت ایجاد مکش در نواحی بدن تاثیری فوری بر بدن دارد. فصد خون یا رگ زنی یکی از روش‌های خون گیری درطب سنتی است.

حجامت و فصد خون چه فرقی با هم دارند ؟

بارها شنیده و یا خوانده ایم که اهدای خون، فصد خون و حجامت سبب افزایش سلامتی و رفع برخی از بیماری ها و مشکلات می شوند و این سوال در ذهن خیلی ها ایجاد می شود چرا انجام حجامت، فصد خون و یا اهدای خون(البته با رعایت اصول و زمان بندی مناسب) برای سلامت انسان مفید است. برای پاسخ این سوال نیاز است ابتدا کمی درباره تغذیه، متابولیزم بدن و مواد معدنی برای شما توضیح دهم:

غذایی که ما مصرف می کنیم حاوی موادی از قبیل: فیبر، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و حتی مواد سمی و مازاد می باشد. در این مقاله از دلگرم تمرکز ما بر مواد معدنی موجود در تغذیه است، به مواد معدنی ابزار بدن گفته می‌شود .

برای تمام فعالیت‌های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان مثال بدن از عنصر روی برای تولید آنزیم‌های گوارشی و تبدیل مواد غذایی به انرژی، تولید اسپرم و غیره، از کلسیم برای ترمیم استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین فعالیت سیستم اعصاب مرکزی، متابولیزم چربی‌ها، از سلنیوم و ید برای تولید هورمون‌های غده تیروئید، از آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون، از منیزیم برای تنظیم ضربان قلب، فشار خون، تولید بیش از 400 آنزیم و غیره استفاده می‌ کند، هرگونه عدم توازن(کمبود یا ازدیاد) در میزان مواد معدنی می‌تواند در فعالیت بخشی از بدن ایجاد اختلال نماید و سبب بروز انواع بیماری‌های جسمانی و روانی از چاقی و ازدیاد وزن گرفته تا دیابت گردد.

فرق حجامت و فصد خون چیست ؟

حجامت چیست ؟

حجامت اصطلاحا به روشی از خون گیری گفته می‌شود که جهت درمان بعضی ازبیماری‌ها به کار می‌رود و دارای سابقه‌ی تاریخی هفت هزار ساله ومورد تایید و تاکید اسلام است.

حجامت اسم یک روش درمانی است که به صورت ایجاد مکش در نواحی خاصی از بدن و خون گیری از آن مکان‌ها ایجاد می‌شود. زمانی که مکش یا بادکش به تنهایی انجام می‌شود به آن حجامت گرم و خشک می‌گویند و هنگامی که بادکش همراه با خون گرفتن باشد به آن حجامت‌تر می‌گویند. در حجامت تر، پس از ایجاد بادکش و خراش سطح پوست، بین ۵ الی ۷۰ سی سی خون گرفته می‌شود.

حجامت تاثیری فوری بر بدن دارد. خیلی از افراد این تاثیرات را زود حس می‌کنند که تا چند روز نیز باقی می‌ماند. حجامت می‌تواند کمک‌تان کند فورا دردتان را تسکین بدهید و به آرامش برسید.

حتماً بخوانید:
همه چیز در مورد حجامت کردن کودکان و روش های حجامت

همه چیز در مورد حجامت کردن کودکان و روش های حجامت

حجامت، یکی از روش‌های مهم پاکسازی بدن است که به عنوان روشی مؤثر در درمان بیماری‌هاست. حجامت، یکی از روش‌های مهم پاکسازی بدن است که به عنوان روشی مؤثر…

مزایای حجامت

  • افزایش گردش خون
  • افزایش گردش اکسیژن در لایه‌های پوستی
  • تقویت پوست
  • تحریک سلول‌های کلاژن ساز
  • توقف تنش‌های عضلانی
  • روشن شدن و شفاف سازی پوست
  • کاهش ظاهر زخم‌ها، خطوط ریز و چین و چروک‌های پوست
  • جذب بهتر مواد مغذی و مناسب پوست
  • تنظیم چربی پوست

فرق حجامت و فصد خون چیست ؟

فصد خون چیست ؟

فصد در واقع همان رگ زدن است، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود.

فصد خون یا رگ زنی یکی از روش‌های خون گیری درطب سنتی است. این عمل باعث دفع بسیاری از سموم بدن به خصوص در مواقع غلبه سودا شده و مواد زائدی که در خون رسوب و افزایش پیدا می‌کند را نیز دفع می‌کند. فصد در واقع همان رگ زدن است، ولی بایستی توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود.

بدن انسان از چهار خلط خون، بلغم، صفرا و سودا تشکیل شده است که اگر میزان این چهار خلط همیشه در حد تعادل و تناسب باشد بدن در حالت سلامت قرار دارد، اما اگر به علت افزایش و یا کاهش این اخلاط تعادل و تناسب بدن دچارتغییر شود بدن بیمار می‌شود که فصد می‌تواند در جهت تعادل و تناسب این چهار خلط عمل کند و از افزایش آن در بدن و ایجاد بیماری جلوگیری نماید.

فرق حجامت و فصد خون چیست ؟

اهدای خون چیست ؟

اهدای خون علاوه بر اینکه یک عمل پسندیده با اجر دنیوی و اخروی محسوب می‌شود، فواید بی نظیری هم برای سلامتی افراد به همراه دارد.

با اهدای خون مستمر در بازه‌های زمانی استاندارد می‌توانید علاوه بر به دست آوردن سلامتی از ابتلا به بیماری هایی چون سرطان کبد و پانکراس ایمن بمانید. همچنین اهدای خون در بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش وزن بسیار موثراست.

بهترین سن برای اهدای خون بین ۱۸ الی ۶۰ سال است و تفاوتی بین زن و مرد در اهدای خون وجود ندارد، تنها خانم‌ها در دوران قاعدگی و بارداری نباید خون اهدا کنند.

فرق حجامت و فصد خون چیست ؟

فرق حجامت و فصد خون چیست ؟

خون حجامت از مویرگ‌ها خارج می‌شود و فرد کمتر دچار ضعف می‌شود، ولی در فصد خون از رگ گرفته می‌شود و به همین دلیل ضعف و بی حالی ممکن است بروز پیدا کند.
فصد در کل بدن اثر می‌گذارد، اما حجامت موضعی است.
فصد پاکسازی عمومی می‌کند، اما حجامت پاکسازی موضعی انجام می‌دهد.
حجامت خون غلیظ را دفع نمی‌کند، ولی فصد به دفع خون غلیظ کمک می‌کند.

تفاوت بین حجامت، اهدای خون و فصد خون

مسلما تفاوت های عمده ای بین حجامت با فصد خون و اهدای خون و تاثیر آن بر بدن وجود دارد.

در فصد خون و اهدای خون، خون بطور مستقیم از رگ گرفته می شود اما در حجامت بعد از انجام عمل بادکش در پشت با ایجاد خراش هایی بروی پوست و با عمل مکش بوسیله لیوان خون از بدن خارج می گردد.

میزان خونگیری در فصد خون بستگی به نظر و تجویز پزشک دارد و در نهایت خون گرفته شده دور ریخته می شود.

در اهدای خون معمولا بین 350 الی 500 سی سی خون گرفته می شود و آن را در بانک خون نگهداری می کنند تا در مواقع ضروری در اختیار شخص نیازمند قرار گیرد.

در حجامت معمولا بین 30 الی 70 سی سی خون از بدن خارج می شود.

اگر فردی دارای آهن مازاد و یا به غلظت خون مبتلاست فصد خون روش مناسب تری برای درمان بوده زیرا میزان بیشتری خون از بدن نسبت به حجامت دفع می گردد.

در اهدای خون شخص نباید به هیچ بیماری مبتلا باشد و تمام فاکتوری های خونی از هموگلوبین گرفته تا چربی و کلسترول باید در حد نرمال باشند تا بتوان از خون گرفته شده برای شخص دیگری استفاده نمود.

بدیهی است باید قبل از انجام فصد خون و یا اهدای خون حتما با انجام آزمایشات لازم تحت نظر پزشک وضعیت ذخایر آهن و کم خونی بررسی شوند.

آنگونه که پزشکان طب سنتی عنوان می کنند به دلیل اینکه قبل از انجام حجامت ابتدا با بادکش اعمالی انجام می شود و خون بصورت مستقیم از رگ گرفته نمی شود برای دفع کلسترول و سموم مازاد از بدن روش بهتری است و در ضمن از آنجایی که میزان کمتری خون از بدن دفع می گردد شخص نباید نگران کاهش حجم خون و یا ذخایر آهن خود باشد.

در هر صورت توصیه می شود قبل از انجام حجامت، فصد خون و یا اهدای خون ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید برای حفظ سلامت و یا درمان بیماری ها نیاز است از تغذیه صحیح، ورزش مرتب، خواب و استراحت کافی و غیره بهره مند باشید و این تصور که انجام فصد خون و یا حجامت کلیه مشکلات یک فرد را به تنهایی درمان می کند کمی دور از منطق و خرد است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits