مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۳ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آیا کسانی که وام ازدواج دارند، می‌توانند وام مسکن هم بگیرند؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر قصد گرفتن وام ازدواج، وام مسکن یا هر تسهیلات دیگری را دارید، حتما به سایت «رده» سر بزنید.

بیشتر آدم‌های اطراف ما در زندگی حتی اگر خیلی اهل گرفتن تسهیلات و کارهای بانکی هم نباشند، حداقل دو وام را گرفته‌اند؛ وام ازدواج و وام مسکن. حالا اگر شما وام ازدواج گرفته‌اید و هنوز اقساطش را پرداخت می‌کنید، امکان گرفتن وام مسکن را دارید؟ جواب این سوال بله است. یعنی شما می‌توانید همزمان از شبکه بانکی وام ازدواج و مسکن بگیرید. پس گرفتن یکی از این دو وام، هیچ مانعی برای گرفتن آن یکی وام ایجاد نخواهد کرد. اگر قصد گرفتن وام ازدواج، وام مسکن یا هر تسهیلات دیگری را دارید، حتما به سایت «رده» سر بزنید. در این سایت وام‌های ازدواج و مسکن تمام بانک‌ها را از نظر مبلغ اقساطی که هر ماه از وام‌گیرنده می‌گیرند و میزان سودی که بابت این وام‌ها از متقاضیان دریافت می‌کنند، با هم مقایسه کرده است.

پس اگر وام ازدواج گرفته‌اید و در میانه‌های پرداخت اقساط آن هستید، امکان و اجازه گرفتن وام مسکن را هم خواهید داشت. البته با این‌که از لحاظ شبکه بانکی برای شما محدودیتی وجود ندارد، اما بهتر است توانایی مالی خودتان برای پرداخت اقساط هر وام را هم لحاظ کنید تا خدای نکرده دچار مشکلات مالی نشوید.

چطور وام مسکن بگیریم؟

تا چند سال پیش اگر زوجی قصد خانه‌دار شدن می‌کردند، می‌توانستند روی جور کردن حدود 50درصد از قیمت خانه از طریق وام مسکن حساب باز کنند. اما طی چند سال اخیر این درصد پایین و پایین‌تر آمده و حالا شاید به زور بتوان گفت وام مسکن 10 تا 20درصد هزینه خرید خانه را جور می‌کند. دریافت وام مسکن از دو طریق امکانپذیر است:

وام مسکن نوع اول: برای گرفتن وام مسکن شما باید در یکی از شعب بانک مسکن سپرده‌‌گذاری کنید. با توجه به مدت زمانی که سپرده مالی شما در بانک می‌ماند، امکان دریافت وام را خواهید داشت.

وام مسکن نوع دوم: روش دوم استفاده از اوراق بانکی است. یعنی بدون این‌که در بانک سپرده‌ای بگذارید و بدون از دست رفتن زمان، امکان خرید اوراق بانک مسکن و گرفتن وام طی کمتر از یک ماه را دارید.

نکته مهم: اوراق بانک مسکن، به اوراق تسه معروف هستند و قیمت این اوراق هر روز متفاوت است. اگر قصد گرفتن وام ودیعه مسکن از طریق خرید اوراق را دارید، می‌توانید به سایت رده مراجعه کنید و هزینه مجموع اوراقی را که برای دریافت وام باید بپردازید، محاسبه کنید.

شرایط دریافت وام مسکن

شرایط گرفتن وام ودیعه مسکن هم مانند باقی وام‌هاست. یعنی قبل از هر چیز باید ۱۸ سال تمام داشته باشید تا مشمول دریافت این تسهیلات شوید. بعد هم باید اثبات کنید که مبلغ درآمد خالص شما در فیش حقوقی آنقدری هست که بانک را مطمئن کند شما استطاعت مالی پرداخت وام را دارید. برخی از شرایط دریافت وام خرید مسکن به مرور زمان تغییر کرده‌اند؛ یعنی شما قبلا برای خرید خانه امکان گرفتن وام برای بار دوم را هم داشتید، اما در حال حاضر فقط افرادی می‌توانند برای دریافت تسهیلات وام مسکن با افتتاح سپرده اقدام کنند که قبلا وام مسکن نگرفته باشند. در واقع گرفتن وام از طریق سپرده مختص وام‌اولی‌هاست و کسانی که می‌خواهند برای بار دوم یا چندم از این وام بهره ببرند حتما باید از طریق خرید اوراق برای دریافت وام خرید مسکن اقدام کنند. یکی دیگر از شرایطی که برای دریافت وام مسکن مورد نیاز است، این است که باید از تاریخ ساخت خانه‌ای که متقاضی برای خرید انتخاب کرده، کمتر از 25سال گذشته باشد. البته ارزش ملک هم باید به اندازه 80درصد مبلغ وام باشد که خدا رو شکر، تورم این شرط را خود به خود حل کرده است و نیازی به نگرانی شما نیست.

مدارک مورد نیاز برای وام مسکن:

  • اصل و کپی تمام صفحات سند مالکیت ملک (سند باید حتما به نام گیرنده تسهیلات باشد)
  • اصل و تصویر پایان‌کار ساختمان
  • ارائه قبض برق یا هر مدرک دیگری که بانک بتواند براساس آن کدپستی و آدرس دقیق خانه‌ موردنظر را تایید کند.
  • اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه مالک خانه
  • اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه ضامن یا ضامن‌ها
  • مدارک شغلی و فیش حقوقی و جواز کسب دریافت‌کننده‌ تسهیلات
  • رسید پرداخت هزینه ارزیابی ملک
  • تکمیل و امضای فرم درخواست وام

شرایط دریافت وام ازدواج

همه زوجین بعد از جاری شدن صیغه عقد دائم امکان گرفتن وام ازدواج را برای جبران هزینه‌های ازدواج خواهند داشت. پس اگر هنوز سر خانه و زندگی‌تان نرفته‌اید و اصطلاحا عقد کرده‌اید هم می‌توانید سراغ گرفتن تسهیلات ازدواج بروید. وام ازدواج جزو آن دسته از وام‌هایی است که تقریبا همه افراد آن را می‌گیرند وامی که بیشترین متقاضی را بین تمام تسهیلات در اختیار دارد، چون کمترین میزان سود در سیستم بانکی ایران متعلق به این تسهیلات است. عدد سود تسهیلات ازدواج تنها 4درصد است که با تورم موجود می‌شود گفت بانک‌ها با دادن وام ازدواج عملا سودی از وام‌گیرنده دریافت نمی‌کنند و آن 4درصد هم هزینه کارمندان و سیکل بانکی برای دادن وام می‌شود. تسهیلات ازدواج برای همین جزو محبوب‌ترین وام‌های بانکی است. هم سود پایینی دارد، هم زمان بازپرداخت طولانی‌اش باعث می‌شود در زمان پرداخت اقساط به وام گیرنده فشاری وارد نشود. به دلیل کم بودن بودجه بانک‌ها برای پرداخت وام‌های قرض الحسنه مدت زمان پرداخت این وام در سال 1401 معمولا با تاخیر انجام می‌شود. پس اگر دنبال انتخاب بهترین بانک با کمترین معطلی برای گرفتن وام ازدواج می‌گردید، یا می‌خواهید بدانید هر کدام از بانک‌ها تا چه سقفی وام ازدواج می‌دهند و قسط ماهانه هر کدام‌شان چقدر است، کافی است به سایت «رده» مراجعه کنید و جزئیاتی را که درباره پرمشتری‌ترین تسهیلات بانکی گرد آورده‌ایم، ببینید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است