مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
جواهرات سلطنتی خاندان قاجار!
63
تاج کیانی، تاج پادشاهی در دورهٔ قاجار است که به دستور فتحعلی‌شاه دومین پادشاه این دودمان در سال ۱۲۱۲ قمری برابر با ۱۷۹۷ میلادی ساخته شد و مورد استفاده پادشاهان پس از وی قرار گرفت.

با فروپاشی ساسانیان، شاهان ایران دیگر هیچگاه از تاج به این شکل استفاده ننموده بودند و در تمام آن دوران تاج به صورت جقه بوده‌است. عناصر به کار رفته در این تاج شامل الماس، زمرد، یاقوت و مروارید می‌باشند.

تاج سلطنتی / تاج کیانی

در زمان ناصرالدین‌شاه جقه‌ای بزرگ مزین به زمرد و الماس و پره‌های متعدد و یک رشته مروارید به این تاج افزوده شد و تغییر اندکی در طرز نصب جواهرات تاج کیانی داده شد. تاج کیانی اکنون در موزه جواهرات ملی ایران واقع در خزانه بانک مرکزی نگهداری می‌شود.

تاج سلطنتی / تاج کیانی

در طول دوره قاجار این تاج علاوه بر کاربرد در تاج‌گذاری استفاده نمادین نیز پیدا کرد، به طوری که بر روی بسیاری از پرچم‌ها، اسکناس‌ها، سکه‌ها، نشان‌های افتخار و تمبرهای مربوط به این دوره نقش تاج کیانی دیده می‌شود.

تاج سلطنتی / تاج کیانی

رضاشاه پس از رسیدن به سلطنت، حاضر نشد که از تاج کیانی که ویژه شاهان قاجار بود برای تاج‌گذاری خود استفاده کند. از این رو دستور ساخت تاج پهلوی را داد.

تاج سلطنتی / تاج کیانی

این تاج سلطنتی از چهار بخش تشکیل شده که از پایین شامل: بخش سربند، بخش مرواریدی، کنگره‌ها، و در بالاترین بخش کلاه مخملی قرمز رنگ آن. قسمت دوم آن توسط ۱۸۰۰ دانه مروارید زمینه‌ای سفید را برای زمردهای سبز رنگ و یاقوت‌های لعل سرخ رنگ ایجاد کرده‌است.

تاج سلطنتی / تاج کیانی

بدون در نظر گرفتن جقه تاج، بلندای کلاه ۳۲ سانتی‌متر و پهنای آن ۵٫۱۹ سانتی‌متر است. ساختار این تاج در زمان فتحعلی‌شاه قدری متفاوت با ساختار امروزی آن بود و به جای جقه بزرگی که در زمان ناصرالدین‌شاه روی این تاج نصب شد پرهای تزئینی بر بالای تاج کیانی قرار داشتند.

تاج سلطنتی / تاج کیانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (63 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است