دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
چرا بدنه ماشین ظرفشویی برق دارد ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایجی می باشد که می تواند کار با این دستگاه را بسیار سخت و خطرناک نماید. از آنجایی که این مشکل می تواند باعث ایجاد پیامدهای نامطلوبی در کارکرد دستگاه شود، باید سریعا برای برطرف کردن آن اقدام نمود.

برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن

هیچ حسی بدتر از این نیست که به ماشین ظرفشویی‌مان دست بزنیم و با جریان برق شوکه شویم! معمولا در چنین مواقعی، اکثر افراد ترسیده و یا حس بسیار بدی را تجربه می‌کنند.

این موضوع حتی می‌تواند باعث شود که دیگر از ماشین ظرفشویی‌مان هم کمتر استفاده کنیم. اما اگر دقیقا بدانیم مشکل از کجا بوده و چگونه می‌توانیم آن را حل کنیم، دیگر چنین حس بدی را تجربه نخواهیم کرد.

سیم کشی برق‌؛ اصلی‌ترین دلیل

در اکثر مواقع بحث برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی می‌تواند مربوط به خرابی در سیم کشی دستگاه باشد. گاهی اوقات به مرور زمان، ممکن است سیم‌های ماشین ظرفشویی دچار خرابی و یا پوسیدگی شوند.
در چنین شرایطی، پوشش رویی سیم‌ها از بین رفته و یک حالت رسانا در آن‌ها به وجود می‌آورد. اکثر ماشین ظرفشویی‌ها هم بدنه فلزی و کاملا رسانا دارند. حالا زمانی که پوشش رویی سیم‌ها از بین رفته و تبدیل به یک رسانا برای انتقال برق شود، می‌تواند جریان الکتریسیته را به بدنه دستگاه منتقل کند.
در نتیجه، با دست زدن به بدنه ماشین ظرفشویی برق گرفتگی را تجربه خواهیم کرد.

برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی

خراب شدن دوشاخه ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از رایج‌ترین دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی، خراب شدن دو شاخه دستگاه است. زمانی که دو شاخه ماشین ظرفشویی خراب شود می‌تواند جریان برق را به بدنه ماشین ظرفشویی منتقل کند. این مشکل معمولا می‌تواند به مرور زمان و با پوسیده شدن دوشاخه رخ دهد.
نحوه استفاده از دوشاخه هم می‌تواند مهم باشد. یعنی اگر از آن درست استفاده نشود و در حالت بدی قرار داشته باشد، می‌تواند به مرور زمان از بین رفته و یا دچار خرابی شود. در نتیجه، می‌تواند جریان برق را به بدنه ماشین ظرفشویی منتقل کند.

انتقال برق از موتور به بدنه ماشین ظرفشویی

زمانی که موتور ماشین ظرفشویی خراب و یا دچار ایراد شود، می‌تواند مشکلاتی نظیر انتقال برق به بدنه دستگاه را ایجاد کند. در نتیجه، جریان الکتریسیته به راحتی از موتور ماشین ظرفشویی به بدنه آن منتقل می‌شود. در نتیجه، زمانی که به بدنه ماشین ظرفشویی دست بزنیم، متوجه جریان الکتریسیته در آن خواهیم شد. در چنین شرایطی، ماشین ظرفشویی باید توسط یک تعمیرکار ماهر بررسی و سپس تعمیر شود.

علت برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی

خراب شدن هیتر ماشین ظرفشویی

همان‌طور که از نام هیتر مشخص است، این قطعه وظیفه گرم کردن آب ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد. یعنی با استفاده از جریان برق کار گرم کردن آب را در ماشین ظرفشویی انجام می‌دهد. حالا زمانی که هیتر ماشین ظرفشویی خراب شود، می‌تواند جریان الکتریسیته را به بیرون از دستگاه و یا بدنه آن منتقل کند. در نتیجه، با دست زدن به بدنه ماشین ظرفشویی برق گرفتگی را تجربه خواهیم کرد. به همین دلیل، باید کار عیب‌یابی ماشین ظرفشویی توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شده و در صورت نیاز هیتر تعمیر گردد.

برق بدنه ماشین ظرفشویی به دلیل سیم ارت

در برخی موارد هم ممکن است ماشین ظرفشویی‌تان مشکل خاصی نداشته باشد. یعنی هیچ کدام از قطعات نظیر موتور، هیتر و یا سیم آن دچار مشکل نشده باشد. در چنین شرایطی، سیم ارت که به سیم گراند هم معروف است می‌تواند منجر به چنین مشکلی شود. معمولا هنگام نصب ماشین ظرفشویی سیم ارت باید به زمین متصل شود تا برخی از جریان برق را به زمین متصل کند.

گاهی اوقات این سیم به طور اشتباه به لوله آب متصل می‌شود. همین موضوع منجر به انتقال جریان الکتریسیته از لوله آب به بدنه دستگاه می‌گردد. در نتیجه، فرد با دست زدن به بدنه ماشین ظرفشویی جریان برق را احساس می‌کند. باید هنگام نصب ماشین ظرفشویی این سیم را هرگز به لوله آب وصل نکنید.

علت برق دار بودن بدنه ماشین ظرفشویی

آب؛ قوی‌ترین رسانای جهان

یکی دیگر از دلایل داشتن برق در بدنه ماشین ظرفشویی، نشتی آب در این دستگاه است. زمانی که ماشین ظرفشویی آب را به بیرون از محفظه‌اش منتقل کند، چنین مشکلی به وجود خواهد آمد. چرا که آب به عنوان قوی‌ترین رسانای جهان، با سیم برق اتصال پیدا کرده و به عنوان یک رسانا وارد عمل می‌شود.

یعنی بین جریان برق و بدنه دستگاه، یک پل ارتباطی مستقیم ایجاد می‌کند. در نتیجه، بدنه ماشین ظرفشویی حاوی جریان الکتریسیته خواهد شد که با دست زدن به آن، فرد دچار برق گرفتگی می‌شود. با تعمیر ماشین ظرفشویی و رفع کردن نشتی آب، این مشکل حل خواهد شد.

حتماً بخوانید:
چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوره ؟

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوره ؟

علت تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی : دلیل بد یا کثیف شستن ظرفشویی چیست؟ اگر به دنبال جوابی برای این سوالات هستید، نگران نباشید و تا انتهای این مقاله با…

چه نکاتی را برای رفع کردن این مشکل رعایت کنیم؟

هرگز ماشین ظرفشویی‌تان را در جای مرطوب و یا نم‌دار نصب نکنید.
سعی کنید محل نصب ماشین ظرفشویی‌تان کاملا خشک و استاندارد باشد.
دوشاخه ماشین ظرفشویی‌تان را چک کرده و در صورت پوسیده و یا خراب شدن آن، دوشاخه را تعویض نمایید.
از یک محافظ با کیفیت و خوب برای ماشین ظرفشویی‌تان استفاده کنید.
هنگام نصب ماشین ظرفشویی، سیم ارت را به لوله آب متصل نکنید.
هنگامی که متوجه خراب شدن یا کارکرد غیرعادی در ماشین ظرفشویی‌تان شدید، آن را از برق بکشید.
در صورتی که متوجه شدید بدنه ماشین ظرفشویی‌تان برق دارد، به طور مجدد آن را لمس نکنید و دستگاه را از برق بکشید.
هرچه سریع‌تر ماشین ظرفشویی‌تان را پیش یک تعمیرکار ماهر ببرید تا بررسی‌های دقیق‌تری روی آن انجام شده و مشکل اصلی رفع گردد.

منبع : ایسنااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits