دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
شرح کامل زیارت اربعین با بیان پرمهر آیت الله جوادی آملی
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم شرح زیارت اربعین را با بیان آیت الله جوادی آملی برای شما عزیزان آورده ایم. با ما همراه باشید.

درسی از زیارت اربعین از نظر آیت الله جوادی آملی

زیارت اربعین نشان می دهد که امام حسین علیه السلام دو کار را با خون دادن انجام داده است، اولا مردم را اهل جزم و استدلال و برهان کرده است که خوب می فهمند و ثانیا اهل عزم و اراده و تصمیم کرده است که خوب تصمیم می گیرند.

حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی در ادامه درس اخلاق خود که پنج شنبه ها بعد از نماز ظهر و عصر در موسسه علوم وحیانی اسراء برگزار می شود، بعد قرائت آیاتی از قرآن، بیانات زیر را ایراد نمودند:

اربعین حسین بن علی علیه السلام را به همه شما تسلیت عرض می کنم. پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم، سالها شب ها و روزها مردم را دعوت کردند.

«قال رب انی دعوت قومی لیلا و نهارا فلم یزدهم دعائی الا فرارا» فرمود من خواستم تا این ها را هدایت کنم اما اینها نپذیرفتند. امام حسین علیه السلام خون خودشان را دادند تا جامعه را زنده کنند.

ذات اقدس اله برنامه انبیاء را دو چیز قرار داد، یکی تعلیم کتاب و حکمت و دیگری تزکیه. وجود مبارک سالار شهیدان همین برنامه را با بذل خون احیا کردند.

ما یک نیرویی داریم که با آن اندیشه و تفکر و اندیشه و استدلال و قیاس و مانند آن را انجام می دهیم و یک نیرویی داریم که عزم و اراده و نیت و اخلاص را تامین می کند.

نفس ما همین دو نیرو را دارد اما هر کدام از اینها زیر مجموعه های زیادی دارند و البته رهبری اینها را خود نفس بر عهده می گیرد. ما با نیرویی اندیشمندیم و با نیروی دیگر صاحب انگیزه هستیم.

رهبری این اندیشه و انگیزه بر عهده نفس است و اساس کار این است که یک ملت بفهمند و بشناسند.

عنصر دیگر عزم و جزم است. بین عزم و جزم فاصله از زمین تا آسمان است. یک نیرویی است که کارش جزم علمی است که حوزه و دانشگاه مسئول این کارند و یک نیرویی است که مسئول عزم است که مسجد و معبد و ناله و گریه هستند.

عالم بی عمل یعنی کسی که در بخش جزم مشکلی ندارد ولی در بخش عزم مشکل دارد. اینکه مقدس بی درک داریم برای این است که او در بخش عزم مشکلی ندارد و در بخش جزم مشکل دارد.

زیارت اربعین نشان می دهد که امام حسین علیه السلام دو کار را با خون دادن انجام داده است. یکی اینکه مردم را عالم کرده است و دیگری اینکه مردم را عاقل کرده «العقل ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان».

اولا مردم را اهل جزم و استدلال و برهان کرده است که خوب می فهمند و ثانیا اهل عزم و اراده و تصمیم کرده است که خوب تصمیم می گیرند.

امام حسین علیه السلام با دستی جزم علمی مردم را تامین کرده است و با دستی عزم مردم را بالا برده و بیمه کرده است. «و بذل مهجته فیک، لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة» اینها در جامعه کردن جامعه اثر دارد.

جامعه یعنی عزم و جزم، یعنی علم و عمل. فردی که جمع بین علم و عمل کرده است، «جهانی است بنشسته در گوشه ای» این می شود جامعه.

پیامبر به خدای سبحان عرض می کند که من مدت ها شبانه روز اینها را دعوت کردم و یک وقت هست که ره صد ساله را یک شبه می روند. یک وقت یک قصیده ای می گوید «یک بیت از این غزل به از صد رساله است».

گاهی غزلی می گویند که کار صد تا رساله را می کند. نوح هر چه داشت همه برای خودش بود اما «خلیل من همه بت های آزری بشکست» امام حسین علیه السلام نوح را دارد و قبل از نوح را دارد و بعد از نوح را دارد.

او وارث آدم و نوح و ابراهیم و موسی و عیسی و پیامبر و علی ابن ابی طالب علیهم السلام است، زیارت وارث یعنی همین. اگر گفته می شود:

«خلیل من همه بت های آزری بشکست» و اگر گفته می شود: «یک بیت از این غزل به از صد رساله است» برای این است که یک روز و یا یک نصفه روز «بَذَلَ مُهْجَتَهُ فیک»

زینب کبری عالمه غیر معلمه است و فهمه غیر مفهمه است طبق بیان امام زمانش. «انت بحمد الله عالمة غیر معلمة و فهمة غیر مفهمة».

حضرت زینب کبری قسم خورد که شما نمی توانید نام ما را فراموش کنید و وحی ما را فراموش کنید، نام ما زنده است. این را ایشان در حال اسارت گفته است.

اینها که از آینده خبر می دهند نه به عنوان خبر از غیب باشد. برای ما اینها غیب است برای اینها مشهود است. شهادت آن است که انسان مشهود را با علم شهودی ببیند.

پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم در یک بیان نورانی می فرماید: «علی مثل هذا تشهد» اگر می خواهی در محکمه شهادت بدهی، اگر مطلب برای تو مثل این آفتاب روشن است که حضور داشتی و دیدی و روشن بود برای تو شهادت بده وگرنه نباید شهادت دهی.

شهادت آن است که شاهد در متن حادثه حضور داشته باشد و مشهود خود را گزارش دهد. اینها از آینده شهادت می دهند. فرمود اینطور نیست ما از آینده به عنوان غیب به شما خبر بدهیم ما رفتیم و آمدیم و هر چه بود به شما می گوییم.

شرح زیارت اربعین

در نهج البلاغه حضرت می فرمایند که: «إن الرائد لا یکذب اهله» رائد یعنی پیشرو. یک قافله وقتی می خواهد حرکت کند، یک چند نفری هستند که پیشرو اند.

جلوتر می روند و منزلی انتخاب می کنند و می گویند که فلان جا مناسب است و فلان جا مناسب نیست. این را می گویند رائد، نه کسی را که خبر بشنود که اینجا خوب است و آنجا بد است.

اینطور نیست که اینکه به ما گفته اند به زیارت قبور بروید و یه قبرستان بروید برای این است که قبرستان مدرسه است. دعای مبسوطی برای زیارت اهل قبور داریم.

«السلام علی اهل لا اله الا اللّه من اهل لا اله الا اللّه یا اهل لا اله الا اللّه بحق لا اله الا اللّه کیف وجدتم قول لا اله الا اللّه من لا اله الا اللّه یا لا اله الا اللّه بحق لا اله الا اللّه اغفر لمن قال لا اله الا اللّه واحشرنا فی زمره من قال لا اله الا اللّه محمد رسول اللّه علی ولی اللّه»

اگر کسی قبرستان نرود و یا برود و فقط برای مرده ها دعا کند و برای علم افزونی خودش دعا نکند، این که قبرستان نرفته است. اینکه قسم می دهید و از آنها می خواهید به شما بگویند که آنچا چه خبر است این را نشان می دهد که می توان با خبر شد.

این قبرستان رفتن را بزرگان خودشان عمل کردند و به ما هم گفتند که به قبرستان بروید.

اینکه حضرت علی علیه السلام فرمودند: «لو کشف الغطا ما ازددت یقینا» با شهود سخن می گویند.

حضرت امیر علیه السلام در بیانی نورانی می فرماید: «مَا شَکَکْتُ فِی الْحَقِّ مُذْ أُرِیتُهُ» این مخصوص پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم نبود، همه این چهارده نفر همه نگار مکتب نرفته بودند، آنها آینده را دیدند و گذشته را دیدند.

ما یک نظر داریم و یک رؤیت. در سوره اعراف فرمود: «اولم ینظروا فی ملکوت السموات و الارض و ما خلق الله من شی» چرا نظر نمی کنید؟

نگاه کنید شاید ببینید. ما در فارسی بین دیدن و نگاه کردن خیلی فرق می گذاریم، گاهی انسان نگاه می کند و نمی بیند. اما رؤیت فرق دارد: «و کذلک نری ابرهیم ملکوت السموات و الارض و لیکون من الموقنین»

بیان نورانی حضرت امیر علیه السلام می فرماید: عالمی از این دنیا پست تر نیست. نه قبل از این دنیایی بوده که پست تر از آن باشد و نه بعد از این. برای اینکه ما قبل از این را مشاهده کردیم و آینده را هم مشاهده کردیم.

«من هوان الدنیا علی الله، انه لا یعصی الا فیها، ولا ینال ما عنده الا بترکها» از پستی دنیاست که خداوند جز در آن نافرمانی نشود و بدانچه در مائده لطف اوست نتوان رسید مگر بر ترک آن.

حضرت علی علیه السلام فرمود: «و انا لامراء الکلام و فینا تنشبت عروقه و علینا تهدلت غصونه»؛ «همانا ما فرماندهان سپاه سخنیم. این به معنای این نیست که ما فصیحانه حرف می زنیم.

ما فرمانده سخنیم یعنی سخن در اختیار ما است. اگر بنا شد سخن بگوییم سخن می گوییم و اگر بنا شد ساکت باشیم ساکت می مانیم. ما امیر سخن هستیم و سخن اسیر ما است. به ما گفتند که اینطور نباشد که شما اسیر سخن باشید.

این امیر سخن بودن به این معنا نیست که آنها فقط فصیح و بلیغ اند بلکه به این معنا است که اگر لازم باشد ساکت باشند، 25 ساکت می مانند و آنجا که باید صحبت کنند صحبت می کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.4 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits