مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
کاربردهای دارویی قرص رهاکین
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
قرص رهاکین چه ویژگی هایی دارد و مصرف این دارو دارای چه عوارضی است؟ از دسته دارو های ضد صرع قرص رهاکین می باشد و دارای اثر ضد مانیک و ضد تشنج است که بهتر است پیش از مصرف در مورد این قرص اطلاعات کافی داشته باشید.

قرص رهاکین یا سدیم والپرووات از دارو های مفید و موثر جهت کنترل حملات تشنجی بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته می شود همچنین این دارو به منظور بیماری هایی مانند: افسردگی، میگرن و درد های عصبی ناشی از دیابت توسط دکتر تجویز می شود.

اطلاعات دارویی قرص رهاکین

همانطور که می دانید یکی از انواع حمله های عصبی که فرد را به خود گرفتار می کند تشنج می باشد که به دلیل ایجاد اختلال در فعالیت الکتریکی مغز ایجاد می شود که مصرف داروی رهاکین یا سدیم والپروات فعالیت های الکتریکی مغز را کاهش داده و در نهایت به کنترل حملات تشنجی منجر خواهد شد.

موارد مصرف رهاکین

بسته به سن و وزن بیمار، پزشک معالج میزان دوز دقیق روزانه دارو را مشخص می کند، قرص را باید ببلعید و از جویدن، نصف کردن و خرد کردن قرص پرهیز نمایید در صورت داشتن هر سوالی در مورد این قرص می توانید از پزشک تان بپرسید.

قرص رهاکین

آشنایی با موارد منع مصرف :

سابقه اختلال یا بیماری کبدی
سابقه فامیلی ابتلا به اختلال بسیار شدید کبدی
حساسیت مفرط به دارو
کودکان کمتر از سه سال
افراد مبتلا به بیماری های متابولیک ارثی
آسیب ارگانیک مغزی
اختلالات تشنجی شدید همراه با عقب ماندگی ذهنی

موارد مصرف قرص رهاکین

قرص رهاکین حاوی 200 میلی گرم والپروات سدیم دارویی است.

این دارو باید در سه دسته اول گفته شده تجویز نشود و در دسته های دیگر نیز با احتیاط کامل تجویز شود و تا حتی امکان از تجویز با دیگر داروهای ضد صرع که آنها نیز امکان دارد سبب آسیب رساندن به کبد شوند خودداری نمایید.

عوارض رهاکین

همانطور که می دانید هر دارویی علاوه بر اثرات مطلوبی که دارد عوارضی را نیز به همراه دارد که بهتر است به محض مشاهده عوارض قرص رهاکین پزشک تان را مطلع کنید که این عوارض عبارتند از :

تهوع
گیجی
نارسایی کبدی
لرزش و ترمور
عدم توانایی در توجه کردن
آنمی و ترومبوسیتوپنی
هیپوناترمی
افزایش وزن
حساسیت پوستی
ریزش مو به صورت موقتی
خونریزی عروقی
دیس منوره
نیستاگموس
هایپرآمونمیا
اختلالات حافظه

عوارض قرص رهاکین

همه عوارض گفته شده ممکن است در یک فرد مشاهده نشود و در صورت بروز عوارض گفته شده حتما پزشک تان را در جریان بگذارید.

حتماً بخوانید:
فهرست کامل داروهای درمان صرع و ضد تشنج

فهرست کامل داروهای درمان صرع و ضد تشنج

داروهای درمان و ضد صرع : درمان های متعددی برای تشخیص صرع نیز در افق وجود دارد. صرف نظر از دوره درمان که دنبال می کنید اهداف پایانی یکسان هستند و به…

نکاتی در رابطه با مصرف داروی رهاکین :

۱.در صورتی که داروی دیگری مصرف می کنید به منظور پیشگیری از تداخلات احتمالی پزشک تان را در جریان بگذارید و لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.

۲. از نوشیدن الکل و یا دیگر داروهای الکل دار و داروهای ضعیف کننده مغز و اعصاب پرهیز نمایید.

۳. اگر به بیماری های خود ایمنی مانند : سیستمیک لوپوس اریتماتوز مبتلا هستید حتما به پزشک تان اطلاع دهید.

۴. پیش از مصرف دارو در صورت بارداری، شیردهی، دیابت، نقص کبدی و کلیوی پزشک تان را در جریان بگذارید.

۵. به منظور تغییر دوز درمان و ادامه درمان می توانید با پزشک تان مشورت نمایید و از قطع ناگهانی و کاهش دوز دارو به شکل خودسرانه اجتناب نمایید.

۶. قبل از آغاز درمان با این دارو باید از نداشتن عوامل مستعد کننده خونریزی در بیمار مطمئن شوید.

۷. بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه مصرف دارو را قطع نکنید.

۸. اگر با مصرف این دارو دچار یرقان، استفراغ، بی اشتهایی و یا عدم کنترل تشنج شده اید سریعاً دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه نمایید.

قرص رهاکین چه کاربردی دارد

توصیه های مهم :

۱. به دلیل اینکه قرص رهاکین بر روی سیستم عصبی تاثیرگذار است لذا مصرف آن باید زیر نظر پزشک و به شکل مداوم مصرف شود.
۲. هر چند امکان دارد در چند هفته اول دوره درمان احساس بهبودی نکنید اما روند درمان خود را ادامه دهید و بر اساس برنامه تعیین شده به پزشک مراجعه نمایید.

۳. قطع این دارو بدون مشورت با پزشک سبب بروز عوارضی مانند : بروز حمله تشنجی در بیمار می شود بنابراین این دارو را باید به شکل کم کم قطع نمایید.

۴. امکان دارد در ابتدا پزشک درمان را با مقدار کمی دارو شروع کند بعد از اینکه بدن تان به دارو تجویز شده عادت کرده مقدار دارو را زیادتر می کند.

۵. در صورتی که قصد بارداری دارید پزشک تان را به منظور قطع دارو مطلع سازید و در زمان مصرف این دارو از روش های مناسب به منظور جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

بررسی تفاوت در برند های سدیم والپروات :

سدیم والپروات را شرکت ها مختلف و با نام های تجاری مختلفی تهیه می کنند که مقدار و نوع دارو در این محصولات با یکدیگر متفاوت است بنابراین اگر قادر به تهیه دارویی که دکتر تجویز کرده است نشده اید حتما به منظور تغییر دارو و جایگزین داروی مناسب به پزشک تان مراجعه نمایید و از تغییر برند داروی خود بدون مشورت پزشک پرهیز نمایید و به خاطر داشته باشید که در برخی مواقع با تعویض دارو مقدار مصرف دارو نیز تغییر خواهد کرد.

تداخلات دارویی رهاکلین

مصرف این قرصها می توانند تاثیرات دارو های دیگر همچون سایکوتیک ها، کنتل کننده های MAO, وارفارین، دارو های ضد افسردگی و دارو های ضد انعقاد خون کومارپنی را بالا ببرند. از این رو پزشک معالجتان باید دوز دارو های مصرفی شما را تنظیم نماید.

مصرف رهاکلین، میزان غلظت سرمی کارمازپین، زیدوودین، پریمیدون و فنوپارپیتال را افزایش می دهد.
این قرصها ساز و کار لاموتریژین را کاهش داده و موجب بالا رفتن نیمه عمر ان می شود.
موجب پایین آمدن کلیرانس فلیامات و تموزولومید می شود.
غلظت سرمی فنی توئین را پایین می آورد، ولی فنی توئین آزاد را بالا برده و نشانه های مسمومیت فنی توئین را افزایش می دهد.
دارو های آنزیمی همچون فنی توئین، کارمازپین و …. سطح خونی والپروات را پایین می آورد.

قرص رهاکین چه ویژگی هایی دارد ؟

شربت رهاکین ۲۰۰

استفاده از این شربت اغلب برای درمان صرع و تشنج کودکان استفاده می شود، اما معمولا جزو دارو های تثبیت کننده خلق می باشد، البته برای سردرد های میگرنی نیز کاربرد دارد، حتی پزشک در موارد اختلالات دو قطبی نیز این دارو را تجویز می کند و استفاده از این دارو برای کودکان بیش فعال نیز اغلب تجویز می شود.
شربت رهاکلین به شیوه اورال جذب می شود و لازم است قبل از غذا آن را مصرف کنید، زیرا خوردن غذا پیش از دارو ، سرعت جذب را پایین می آورد، مدت تاثیر این شربت در بدن ۱۵ ساعت می باشد.

هشدار های مصرف رهاکین

قبل از شروع مصرف و در طی شش ماه اول درمان با قرص رهاکین باید کارکرد کبد تحت کنترل باشد.
در صورت وجود نقص شدید کلیه، دارو باید با تجویز پزشک و با احتیاط مصرف شود.
مشکل کارکرد کبد در کودکان کمتر از ۳ سال، افراد دارای مشکلات متابولیک یا دژنراتیو و یا افرادی که در وضعیت مشکل ارگانیک مغزی یا تشنجات حاد با عقب ماندگی ذهنی هستند، بروز می یابد.
اگر دچار درد و ناراحتی شدید شکمی شوید، امکان وجود علائم پانکراتیت است که باید مراقبت های ضروری در این زمینه صورت گیرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است