مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
نحوه تشخیص خودروهای سقف تعویضی و معایب خرید این نوع خودرو
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تعویض سقف خودرو و نشانه های ماشین چپی : در صورتی که سقف خودرو تعویض شده باشید ممکن است نشانه چپی بودن ماشین باشد یا این که جسم سنگینی به سقف برخورد کرده است. در این مطلب تشخیص تعویض سقف خودرو و نشانه های ماشین چپی را فرا می گیرد.

سقف خودرو به دلیل چپ کردن ماشین یا برخورد جسم سنگینی به آن آسیب جدی دیده و مورد تعویض قرار می گیرد. به این ترتیب هنگام خرید باید خیلی دقت کنید زیرا در مواردی این خودروها تعویض پلاک هم نمی شوند. در این مطلب به تشخیص تعویض سقف خودرو و نشانه های ماشین چپی می پردازیم.

تشخیص تعویض سقف خودرو

برخی افراد به دلایلی ترجیح می دهند به جای خودروی صفر، خودروی دست دوم و کارکرده خریداری کنند. خودروی دست دوم قیمت پایین تری داشته و برای افراد با بودجه کم مناسب تر می باشد. ضمنا خودروی کارکرده به آب بندی هم نیاز ندارد. از این رو می توان گفت همیشه هم خرید خودروی صفر بهترین تصمیم نیست.

ولی با این وجود خرید خودروی دست دوم همان اندازه که می تواند به صرفه باشد، ریسک هایی نیز داشته و اگر هنگام خرید خوب دقت نکنید، به راحتی سرمایه شما از دست می رود. یکی از مواردی که در خرید خودرو دست دوم باید بسیار دقت داشته باشید، تعویض سقف خودرو می باشد. در ادامه بیشتر پیرامون این موضوع به بحث می پردازیم.

بررسی سقف خودرو

اگر سقف خودرو صدمه دیده باشد، معمولا در شکل و زاویه ستون ها تغییراتی ایجاد می شود. هنگام تعمیر یا تعویض سقف؛ پرس هایی که کارخانه زیر نوارهای دور درب ها زده، از بین می روند. حتی اگر تعمیرکار بخواهد این پرس ها را ایجاد کرده تا مشتری متوجه این موضوع نشود باز هم نمی تواند همانند فابریک کارخانه عمل کند.

برش وتعویض سقف خودرو

اخیرا نیز تعداد ماشین هایی که سقف و ستون آن ها مورد برش و تعویض قرار گرفته بسیار شده است. این موضوع اکثرا در خودروهای چپی مشاهده می شود چرا که موقع چپ کردن ماشین، بیشترین آسیب به سقف و ستون آن وارد می شود که به دلیل صرفه جویی در زمان و همچنین تمیزی کار و فابریک شدن سقف نسبت به تعویض سقف و ستون استوک اقدام می شود.

هر چند تعویض سقف همیشه نشانه چپی بودن ماشین نیست زیرا ممکن است جسم سنگینی به سقف برخورد کرده باشد و ناچارا سقف تعویض شده باشد. باید بدانید در مواردی این خودروها حتی تعویض پلاک هم نخواهند شد. پس در خرید خودروی دست دوم باید بسیار محتاطانه و با دقت عمل کنید.

از این رو در هنگام خرید یا کارشناسی خودرو به بررسی آسیب دیدگی سقف اقدام شود. در میان قطعات تشکیل دهنده ماشین بعد از شاسی، آسیب دیدگی سقف بیشترین افت قیمت را به دنبال دارد. از این رو بررسی سقف خودرو بسیار حائز اهمیت است. به این ترتیب باید نقاط اتصال سقف به کلاف ستون بازدید شود.

برای این کار اول از سمت شاگرد به صورت برعکس روی صندلی نشسته و به کمک نور چراغ قوه محل اتصال و نقطه جوش های پوسته سقف و کلاف که به هم دوبل شده مورد بررسی قرار می گیرد. در حالت استاندارد لبه هایی که روی همدیگر دوبل شده نباید دفرمه و به هم خوردگی داشته باشد.

لازم به یادآوری است که در خودروهای شاسی و هاچبک برای بازدید لبه های محل اتصال پوسته سقف می توان از قسمت صندوق عقب استفاده نمود. پوسته سقف و کلاف توسط جوش نقطه ای به هم متصل شده و برای جدا کردن پوسته سقف باید با مته دریل نقطه جوش ها را باز نمود و دوباره پوسته سقف جدید را به کلاف ستون جوش داد.

ماشین سقف تعویضی

این کار موجب از بین رفتن حالت استاندارد و یکنواختی نقطه جوش های لبه سقف می گردد و توسط بازدید چشمی و با اندکی تجربه می توان فرم غیر استاندارد آن را تشخیص دارد. رنگ زدگی در محل نقطه جوش ها و سوختگی رنگ اطراف محل اتصال سقف و کلاف از بیرون می تواند نشانگر تعویض پوسته سقف باشد.
در مواردی که آسیب دیدگی پوسته سقف شدید است، و کلاف ها هم ابراد پیدا کرده اند، سقف به همراه کلاف تعویض می شود.

تعویض سقف ماشین چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص تعویضی بودن سقف و ستون یک ماشین به این صورت است که باید ۶ برش در کلاف پایه های دو سمت خودرو دیده شود. دو برش در کلاف پایه های جلو، دو برش در کلاف پایه های عقب و دو برش در ستون های وسط. البته در برخی خودروهای شاسی بلند این برش ها به ۸ تا نیز می رسد که دو برش اضافی در پایه لچکی عقب است.

حتماً بخوانید:
نحوه تشخیص ماشین چپی یا تصادفی و ریزه‌کاری‌های آن

نحوه تشخیص ماشین چپی یا تصادفی و ریزه‌کاری‌های آن

برای تشخیص تصادفی بودن خودرو یک دور کامل دور ماشین بچرخید و با دقت همه زوایا را نگاه کنید و ببینید که آیا قسمتی از ماشین هست که رنگش با سایر قسمت های…

معایب خودرو سقف تعویضی

در تشخیص سقف و ستون تعویضی همچنین به این نکته هم دقت کنید که حتما همه برش ها مشاهده شود و صرفا از روی دو یا ۴ برش تصمیم نگرفته زیرا ممکن است در آن خودرو از برش دیگری استفاده شده باشد. در صورتی که ۶ عدد برش روی ستون ها مشاهده شد، تعویض سقف از روی ستون احتمال دارد. همچنین برای پیدا کردن برش ها می توانی از قلم مگنت کمک بگیرید.

به این ترتیب یکی از مهمترین مسائل هنگام خرید خودروی کارکرده و دست دوم دقت به آسیب های پنهانی آن است که ممکن است فروشنده از شما مخفی نموده باشد. احتمال زیادی هست که خودروی دست دوم با آسیب های ناچیزی به دلیل برخوردهای کوچک یا تصادفات معمولی همراه باشد.

ولی اگر خودرویی به علت تصادفات شدید یا رانندگی چپ کرده، قطعا آسیب های جدی تری دیده و فقط آن را سرپا نموده اند؛ در حالی که ستون ها و کلاف ها سست می باشند. با خرید چنین ماشینی هم جان خود را به خطر می اندازید و هم سرمایه تان را هدر می دهید.

معایب خودرو سقف تعویضی

همانطور که پیشتر اشاره شد وضعیت سلامت هر یک از بخش‌های خودرو مستقیما بر روی کیفیت سواری آن تاثیر می‌گذارد بنابراین در یک خودرو اتاق تعویض با کمی سواری گرفتن از ماشین در شرایط مختلف می‌توان رد و آثاری از این موضوع را پیدا کرد. در یک تعویض اصولی باید وضعیت پیچ ها، لاستیک‌های اتاق و شاسی خودرو کیفیت قابل قبولی ارائه دهند. به عبارت دیگر در خودرویی که در اثر تصادف شدید دفرمه شده است در صورت تعمیر و بازسازی هیچ گاه آن کیفیت سواری اولیه را تجربه نخواهید کرد.

۲. تصادف و آسیب دیدگی خودرو به هر میزانی که باشد افت قیمت و ارزش خرید آن را موجب می‌شود حال اگر اتاق آن نیز عوض شود حتما این افت قیمت بالاتر هم می‌رود. به ویژه در مورد خودرو‌های وارداتی مدل بالا این موضوع پر رنگ‌تر می‌شود.

۳. فرد متضرر علاوه بر هزینه خرید یک اتاق نو باید مبلغی را برای تغییر و جابجایی لوازم دو خودرو متحمل شود. قابل ذکر اس هزینه فرایند قانونی این کار جهت ثبت شدن بالا نبوده که صاحب خودرو را به سختی بیاندازد. مالک خودرو برای آگاهی و درج در سند خودرو هزینه‌ای را پرداخت کرده تا تعویض اتاق به صورت قانونی ثبت شود. بعد از طی این فرایند فروشنده با درج در آگهی و موقع فروش خودرو اتاق تعویض خود عملا خریدار را از این نظر مطمئن می‌سازد تا خریدار در انتخاب خود با اطمینان بیشتری عمل کند. اما چنانچه فرایند تعویض اتاق خودرو بدون اخذ مجوز‌های لازم صورت گیرد دردسر‌های قانونی خود را درپی دارد.

به عبارت دیگر چنانچه مالکان وسیله نقلیه بدون اخذ مجوز‌های مربوطه به تعویض اتاق، موتور، شاسی و رنگ اقدام کنند و عدم کشف فساد در احراز اصالت قطعه تعویضی هم ثابت شود فرد متخلف از سمت پلیس راهور به پلیس آگاهی ناجا معرفی شده و خودروی مذکور به پارکینگ‌های مورد تایید ناجا منتقل می‌شود تا به موضوع رسیدگی شود و نهایتا برای مالک از یک چهارم قطعه و رنگ تعویض شده تا یک هشتم جریمه درنظر گرفته شده است.

بررسی خودرو

۴. از دیگر معایب خودرو اتاق تعویض به شیوه مونتاژ مجدد، استفاده از قطعه‌های فرسوده و استوک، عدم همخوانی کیلومتر شمار ثبت شده در پشت آمپر با کارکرد حقیقی موتور، سر و صدای ناشی درون کابین بر می‌گردد. ممکن است قطعات مونتاژی معیوب باشند مانند اکسل ضربه خورده خودروی قبلی روی اتاق جدید مونتاژ شده باشد که همه این موارد به نظر کارشناسی مشخص خواهد شد.

۵. در صورت نبود مجوز تعویض اتاق خودرو در مرکز پلاک خودرو مالک خودرو با دردسر روبرو می‌شود. با ثابت شدن موضوع خودرو توقیف شده و پلاکی برای آن صادر نمی‌شود و در ادامه پیگیری حقوقی، قانونی و شکایت از فروشنده خاطی موجب دلسردی و صرف هزینه و ضرر‌های مالی برای خریدار می‌شود. به این ترتیب توصیه می‌شود در خرید خودرو‌های کارکرده و دست دوم از کارشناسان خبره در این زمینه بهره بگیرید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است