دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
ذکر استغفار در ماه رجب چه فضیلتی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
همانطور که می دانید در ماه رجب، ذکر استغفار بسیار توصیه شده است. اما این چه دلیلی دارد ؟ چرا باید در این ماه از خداوند متعال طلب استغفار کرد ؟ با ما باشید تا پاسخ سوالاتتان را در این باره بدهیم.

لزوم ذکر استغفار در ماه رجب

رجب ماه دعا و استغفار است، ماهی ارزشمند که می توان به واسطه آن به پروردگار نزدیک شد و حاجت گرفت، روزه داری در این ماه ثواب فراوان دارد.

در حدیثی نقل شده امام سجاد (ع) فرموده‌ اند: پدرم هنگام شهادتش در روز عاشورا در حالی که خون از تمامی بدنش در فوران بود، مرا به سینه‌اش فشرد و گفت: پسر عزیزم دعایی را حفظ کن که همانا مادرم فاطمه آن را به من آموخت، و مادرم نیز از رسول خدا (ص) آموخت،

و جبرئیل امین به رسول خدا (ص) دعایی را آموخت که در هنگام حاجت و نیازمندی و انجام امری بزرگ و زمانی که اندوه و بلایی فرو می‌ آید آن را بخواند:

«بِحَقِ‏ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکِیمِ‏ وَ بِحَقِ‏ طه‏ وَ الْقُرْآنِ الْعَظِیمِ یَا مَنْ‏ یَقْدِرُ عَلَى‏ حَوَائِجِ‏ السَّائِلِینَ یَا مَنْ یَعْلَمُ مَا فِی الضَّمِیرِ یَا منفس مُنَفِّساً عَنِ الْمَکْرُوبِینَ یَا مفرج مُفَرِّجاً عَنِ الْمَغْمُومِینَ یَا رَاحِمَ الشَّیْخِ الْکَبِیرِ یَا رَازِقَ الطِّفْلِ الصَّغِیرِ یَا مَنْ لَا یَحْتَاجُ إِلَى التَّفْسِیرِ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذَا وَ کَذَا،

به حق «یس» و «قرآن کریم»، و به حق «طه و قرآن با عظمت»،‌ای کسی که در برآوردن حاجت حاجتمندان توانایی،‌ ای کسی که از درون افراد خبر داری،‌ ای بر طرف کننده‌ گرفتاری‌ ها،‌ ای شادی بخش کسانی که غم زده اند،‌ ای کسی که به افراد پیر ترحم می‌کنی،‌ ای کسی که روزی طفل کوچک را می‌دهی،‌ ای کسی که به تفسیر احتیاج نداری، بر محمد و آلش درود فرست.

دعای استغفار در ماه رجب

فضیلت استغفار در ماه رجب

ذکر استغفرالله در ماه رجب

حاجتی دیگر اعمال ماه رجب را که هر روز می‌ توان آن را بجا آورد ذکر عظیم اَستَغفِرُاللهَ وَ اَسئَلُهُ التَوبَهَ به تعداد ۱۰۰ مرتبه و بیان ذکر «سُبحانَ الاِلهِ الجَلیلِ، سُبحانَ مَن لایَنبَغِی التَّسبیحُ اِلّا لَهُ، سُبحانَ الاَعَزِّ الاَکرَمِ، سُبحانَ مَن لَبِسَ العِزَّ وَ هُوَ لَهُ اَهلٌ» پس از آن، برای هر روز عملی پر فضیلت است.

هر روز ۷۰ مرتبه در وقت صبح و ۷۰ مرتبه در وقت پسین: اَستَغفِرُاللهَ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ و چون تمام کرد دست‌ها را بلند کند و بگوید: اَلّلهُمَّ اغفِرلی وَ تُب عَلَیّ، همچنین در هر شب و روز ماه رجب گفته شود:

۳ مرتبه حمد _ ۳ مرتبه آیه الکرسی _ ۳ مرتبه الکافرون _ ۳ مرتبه توحید _ ۳ مرتبه الفلق _ ۳ مرتبه الناس _ ۳ مرتبه سُبحانَ اللهِ وَ الحَمدُلِلهِ وَ لا اِلهَ اِلّا اللهُ وَ اللهُ اَکبَرُ و لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ اِلّا بِاللهِ العَلِیِّ العَظیمِ _ ۳ مرتبه اَلّلهُمَّ صَلِّ علی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّدٍ _ ۳ مرتبه اَلّلهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِناتِ _ ۴۰۰ مرتبه اَستَغفِرُاللهَ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ.

فضیلت ذکر استغفار در ماه رجب

اهمیت ذکر استغفار در ماه رجب

یکی از اعمال بسیار ارزشمند ماه رجب گرفتن روزه خصوصا در روز‌های پنجشنبه و جمعه است. همچنین در برخی کتب دینی نمازی دیگر بیان شده است که فضلیت فراوانی برای برگزار کننده در آن وجود دارد،

برگزاری نماز به این شیوه است که ۲ رکعت نماز در یک شب از ماه رجب و در هر رکعت: حمد ۱ مرتبه _ ۵۰ مرتبه توحید همچنین بجا آوردن ۱۰ رکعت نماز در یک شب از ماه رجب و در هر رکعت بخواند: ۱ مرتبه حمد _ ۱ مرتبه الکافرون _ ۳ مرتبه توحید دارد و بسیار ارزشمند است.

همچنین بخوانید:

6 نماز پر فضیلت و معجزه گر در ماه رجب

دعای ماه رجب : بهترین دعا در ماه رجب چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits