مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
غار کلماکره لرستان |‌ راهنمای بازدید + عکس و دانستنیها
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
غار کلماکره یکی از غارهای دیدنی و زیبایی است که در استان لرستان قرار دارد. این غار قدمتی به اندازه بشریت داشته و متعلق به زمان هخامنشی است. این غار گنجینه مهمی از خزائن پادشاهان بوده است.

ایران سرزمینی سراسر زیبایی است. کشوری که با وجود جاذبه های طبیعی متعدد خود شناخته شده می باشد. یکی از جاذبه های با قدمت در این کشور غار کلماکره بوده که در استان لرستان قرار دارد. این غار قدمتی به اندازه پیدایش بشریت داشته و یکی از جاذبه های باستانی می باشد.

معرفی غار کلماکره

داستان های عجیب و غریبی که درباره این غار می شنوید، ممکن است شما را به حیرت وادارد. این غار که به عنوان ششمین گنجینه جهان شناخته می شود، یکی از بزرگ ترین کشفیات است. برای بازدید از این غار دیدنی باید به استان لرستان و شهرستان پلدختر سفر کنید.
این غار امروزه یکی از دیدنی های پلدختر به شمار می آید و در روستایی با نام طاق ملک حسین قرار دارد. در شرق این ناحیه می توانید، دره های صخره ای و کوه های آهکی را مشاهده کنید. پیشانی این غار بسیار زیاد بوده و در ادامه با ویژگی های بیشتری از آن آشنا خواهید شد.

غار کلماکره

تاریخچه غار:

قدمت این غار به ۲۷۰۰ سال پیش باز می گردد. برخی بر این باورند که این غار محل دفن ثروت های شاهان ساسانی بوده است. مهم ترین خزائن ساسانی و هخامنشی در این غار نگهداری شده اند. برخی می گویند این غارها به دوران پیش از هخامنشی نیز باز می گردد.

این گنجینه که در زمان تصرف بابل و بین النهرین به پلدختر منتقل شده است، دارای چهار نگهبان بوده که بقایای اسکلت آن یافت شده اند. روایت ها می گویند این چهار نفر به مرگ طبیعی از دنیا رفته و هر یک فرد قبل از خود را دفن کرده است. طبق برخی تحقیقات نیز بقایای ۱۲ نفر در این منطقه یافت شده اند. این غار امروزه یکی از مکان های دیدنی استان لرستان است.

غار کلماکره کجاست

ویژگی های غار:

غار دیدنی کلماکره ویژگی های مهم و خاصی دارد. پیشانی این غار ۱/۵ متر پایین تر از دهانه غار قرار داشته و این غار را برای مدت های طولانی پنهان کرده است. درباره محل این غار نیز اختلاف نظرهای مختلفی وجود دارد. اهالی پلدختر درباره این غار به خوبی می دانند. طبق تقسیم بندی های حوزه استحفاظی این غار متعلق به پلدختر است.

حتماً بخوانید:
با لرستان سرزمین زیبایی ها بیشتر آشنا شوید

با لرستان سرزمین زیبایی ها بیشتر آشنا شوید

آشنایی با لرستان استان لرستان، با وسعت حدود 28559 كیلومتر مربع در غرب ایران قرار گرفته است. این استان، ازشمال به استان‌های مركزی و همدان؛ از جنوب به…

این غار تاریخی در ۲۲ مرداد ماه ۱۳۸۴ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. مسیر دسترسی به این غار نیز کمی سخت بوده و باید بخشی از مسیر را پیاده روی کنید. برای رسیدن به این غار ماجراجویانه باید با طناب دره که ۱۰۰ متر عمق دارد را طی کنید.

عکس از غار کلماکره

منطقه کلماکره

این غار دارای چهار تالار بزرگ بوده و ستون های رسوبی باشکوهی دارد. حوضچه های آب، دهلیز و آبچال از بخش های جذاب این غار هستند. بخش ورودی این غار نیز ۲۰ متر طول داشته و از سطح زمین نیز ۵۵۰ متر فاصله دارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است