مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند!
2
فدریکو بابینا معمار ایتالیایی در یکی از کارهایش به نام ARCHIDIRECTOR نشان می‌دهد اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند با چه سبکی طراحی می‌کردند. به گفته‌ی او کارگردانان، معماران سینما هستند.

در این گزارش تعدادی از طرح‌های فدریکو بابینا معمار ایتالیایی را که به تعدادی از کارگردانان شاخص سینمای جهان و ایران اختصاص دارد، را آورده ایم. این پوسترها که در آرک دیلی، رسانه تخصصی معماری به نمایش درآمده، تجسم فدریکو بابینا از شهری خیالی، حاصل طراحی سینماگران نامدار جهان است. بابینا با این مجموعه در حقیقت نشان می‌دهد که اگر کارگردانان مطرح سینمای جهان معمار بودند، با چه سبک و سیاقی طراحی می‌کردند.

اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند

اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند

میکل‌آنجلو آنتونیونی که نزد صاحب‌نظران هنر با عنوان " معمار سینمای مدرن" شناخته می‌شود هم یکی از طرح‌های این مجموعه را به خود اختصاص داده است. درهم‌ریختگی پیوندهای عاطفی و تنهایی‌های عمیق جهان سینمایی او را شاید مشخص‌ترین ویژگی آثارش بتوان به‌حساب آورد. به نظر می‌رسد بابینا همین تنهایی و نفوذناپذیری را دستمایه طراحی خود قرار داده است.

اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند

فدریکو فلینی از دیگر کارگردانان نامدار سینما است که بابینا با اختصاص دادن طرحی در این مجموعه به او ادای دین کرده است. فلینی که در فیلم‌هایش به طیف وسیعی از شخصیت‌های سودازده و شیداوش تا طبقه متوسط سرخورده و نابهنجار را در فضایی وهم‌آلود به تصویر می‌کشد، در طراحی بابینا با ساختمانی در ظاهر باشکوه اما تیره و تااندازه‌ای خوف آور معرفی می‌شود.

اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند

اینگمار برگمان کارگردان بزرگ سینما و تئاتر سوئدی هم که با فیلم‌های روان‌شناسانه قدرتمندش شناخته می‌شود به‌عنوان یکی از معماران سینما در این مجموعه دیده می‌شود. بابینا در طرح برگمان که در فیلم‌هایش به‌طور عمده پیچیدگی‌های روح انسان را به نمایش می‌گذارد، بنایی منحصربه‌فرد را به نمایش می‌گذارد که به همین خصلت‌های آثار او می‌پردازد.

اگر کارگردانان مطرح دنیا معمار بودند

آلفرد هیچکاک که استاد سینمای دلهره لقب دارد، در طرحی که بابینا به او اختصاص داده با ساختمانی معرفی می‌شود که در هر گوشه از آن به سیاق فیلم‌های هیچکاک توطئه یا جنایتی در حال وقوع است.استنلی کوبریک از دیگر فیلم‌سازان شهیری است که در این مجموعه طرحی ویژه او خلق شده. فضای استیلیزه و به‌دقت طراحی‌شده فیلم‌های او در طرح بابینا به‌گونه‌ای مشابه بازتاب یافته است.چارلی چاپلین از سینماگرانی که نیاز به معرفی ندارد، در فهرست بیست‌وهفت نفره فدریکو بابینا با طرحی جای گرفته که نشانه‌های آشنایی از سینمای او را در خود دارد. کلبه چوبی و محقری که در بسیاری از فیلم‌های او دیده می‌شود در ترکیب با عناصر آشنای فیلم " عصر جدید"، جهان ذهنی چاپلین را از دیدگاه بابینا نمایندگی می‌کنند.طراحی بابینا از ساختمانی که دیوید لینچ می‌توانست بسازد، بازهم شاخصه‌های اصلی سینمای او را بازتاب می‌دهد. فضای پر رمز و راز و البته بعضی از مشخصه‌های معماری و فضای شهری آمریکای مدرن همان‌گونه که در فیلم‌های لینچ می‌بینیم، در این اثر نمود جالب‌توجهی دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است