مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
دلیل واقعی طعم بد و تلخ آب تصفیه شده !!
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چرا آب تصفیه شده تلخ است؟ در این مطلب همراه ما باشید تا بدانید تلخی آب تصفیه شده 1 حقیقت است یا یک اشتباه؟

علت تلخی آب تصفیه شده چیست؟

به گزارش دلگرم به نقل از بلاگ آب : آب آشامیدنی مایع شگفت انگیزی است. آبی که در لوله‌های لوله کشی شهری وجود دارد سرشار از انوع میکروب‌هاست، ولی با کلر زنی و استفاده از برخی حلال‌های شیمیایی طعم بهتری به خود می‌گیرد. اما آب تصفیه شده با عاری بودن از هر گونه آلودگی امکان تلخ شدن و طعم بد هم دارد. علت تلخی آب تصفیه شده را در موارد مختلف و با طعم‌های متفاوت بررسی می کنیم.

اگر شما از سیستم دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس در خانه استفاده می‌کنید، دلایل بسیاری برای طعم بد آب تصفیه شده و یا بوی بد آب آشامیدنی تصفیه شده وجود دارد. امکان دارد یکی از علل آن غلظت بالای فلزی باشد که در لوله‌های لوله کشی قدیمی وجود دارد و یا مواد شیمیایی مورد استفاده برای کلر زنی در تصفیه خانه‌های شهری. در زیر برخی از طعم‌هایی که برخی افراد در هنگام نوشیدن آب تصفیه شده متوجه آن می‌شوند را بیان کردیم:

بو و طعم فلزی از آهن، آرسنیک و جیوه
کلر در تصفیه آب همانند بوی کلر آب لوله کشی شهری
بوی خاک و خاکستر و طعم ماندگی در آب تصفیه شده
بو و طعم بد تخم مرغ فاسد

علت تلخی آب تصفیه

خبر خوب این است که این بو و طعم تلخ آب تصفیه شده می‌تواند حذف شده و به حالت مطلوب برگردد. در ادامه ما به علل تلخی آب و روش حل مشکل طعم و بو بد آب تصفیه شده می‌پردازیم.

بوی ماندگی آب آشامیدنی در مخزن تصفیه آب به‌وجود می‌آید. بعد از مخزن تصفیه آب فیلتر پست کربن از بهترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی به شمار می‌آید که خاصیت آب شیرین کن به دستگاه اسمز معکوس شما داده و طعم و بوی آب را شیرین می‌کند. اگر در آب آشامیدنی سیستم اسمز معکوس خود احساس مزه یا بوی گوگرد می‌کنید، این در نتیجه فیلترهای نامرغوب تصفیه آب است که بر روی دستگاه شما نصب شده و یا زمان تعویض فیلتر تصفیه آب شش مرحله ای یا هفت مرحله ای شما فرا رسیده است.
از عوارض تعویض نکردن به موقع فیلتر دستگاه نیز مزه بد آب تصفیه شده می‌باشد. پس برای حل این مشکل با تعویض فیلتر تصفیه آب خود و یا تعویض فیلترهای بالایی می‌توانید این مشکل را مرتفع نمایید.

دلیل مزه تلخ آب تصفیه شده و روش حل آن

جامدات حل شده در آب یا آنچه معمولا به عنوان TDS یا سختی آب تصفیه شده مشهور است، ترکیبات شیمیایی هستند که از آب آشامیدنی لوله کشی شهری حذف شده‌اند . این مواد می‌تواند از مواد شیمیایی، فاضلاب صنعتی، فاضلاب شهری و منابع طبیعی تشکیل شده باشند. سختی آب دستگاه اسمز معکوس، انواع فلزات و نمک هستند که باعث مزه و طعم تلخ آب تصفیه شده می‌گردند و این بو و طعم بسیار ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

چرا آب تصفیه تلخ شده است؟

با استفاده از بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی که از فیلتر اصلی تحت لیسانس آمریکا ساخته شده، می‌توانید تمام مواد شیمیایی و فلزات و نمک موجود در آب آشامیدنی را حذف نموده و از بو و طعم شیرین آب تصفیه شده لذت ببرید؛ اما اگر فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب RO شما تقلبی باشد و مواد شیمیایی یا فلزات و نمک را از آب رد کند، آب آشامیدنی طعم و بوی بدی به خود می‌گیرد. یکی از دو علت زیر می‌تواند دلایل تلخی آب تصفیه شده شما باشد:

فیلتر ممبران اصلی سالم است و سختی آب را بیش از حد کاهش داده است
فیلتر اصلی ممبران اسمز معکوس تقلبی است و توانایی کاهش سختی آب به اندازه کافی را ندارد

اگر فیلتر اصلی سالم باشد و مزه تلخ در آب تصفیه شده احساس کنید، هیچ جای نگرانی نیست. کافیست با شیر میکس تصفیه آب به تنظیم سختی آب دستگاه آب تصفیه کن بپردازید و با کمی باز کردن شیر میکس، سختی آب آشامیدنی تصفیه شده را افزایش دهید.
اگر فیلتر اصلی تقلبی باشد و توانایی کم کردن سختی آب تصفیه شده را نداشته باشد و شما به بهترین سختی آب برای آشامیدن نرسیده باشید، دو حالت دارد.

یا دستگاه تصفیه آب تایوانی اصل خود را تازه خریداری کردید و شرکت فروشنده باید در زمان نصب دستگاه سختی آب را برای شما اندازه گیری نماید و یا فیلتر ممبران شما عمر مفید خود را گذرانده و زمان تعویض فیلتر تصفیه آب در مراحل بالایی دستگاه تصفیه شما فرا رسیده است؛ که در این صورت باید از خدمات پس از فروش تصفیه آب و تعویض فیلتر آب شیرین کن خانگی استفاده نمایید.

طعم بد آب

هر چند کلر در آب آشامیدنی به عنوان یک آلاینده به شمار نمی‌آید و در تصفیه فاضلاب شهری یک ماده مناسب ضد عفونی کننده نیز است، اما وقتی به لوله‌های خانه ما می‌رسد دیگر کارایی ندارد و باید از آب آشامیدنی حذف گردد. کلر علاوه بر بو و مزه تلخ باعث شوره زدن لباس، خشک شدن و چروک شدن پوست و ریزش مو نیز می‌گردد.

اگر احساس می‌کنید که آب تصفیه شده دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس شما بوی کلر می‌دهد و یا طعم تلخ کلر از آب آشامیدنی تصفیه شده شما حذف نشده است، باید بدانید که فیلتر مرحله دوم و سوم کربن اکتیو و کربن بلاک که وظیفه حذف کلر از آب آشامیدنی را دارند، درست کار نمی‌کنند و باید تعویض گردند.

فیلتر مراحل اول دوم و سوم مراحل پیش تصفیه Pre-Filter نامیده می‌شوند که با تعویض به موقع آنها عمر مفید فیلترهای بالایی اصلی هم بیشتر شده، ضمن این که هزینه تعویض فیلتر کمتری نیز پرداخت خواهید کرد.

توجه نمایید که اگر خودتان به تعویض فیلترهای مرحله دوم و سوم می‌پردازید، قبل از روشن کردن دستگاه آب ورودی را باز کرده و بگذارید آب از فیلتر مرحله دوم و سوم عبور کند و ورودی مرحله چهارم را قطع کنید تا آب کربنی حاصل از فیلتر کربن اکتیو وارد فیلتر مرحله چهارم ممبران نشود؛ چرا که در این صورت طعم تلخ و بوی کلر هر دو در آب باقی خواهند ماند. پیشنهاد می‌کنیم خودتان به تعویض فیلتر دستگاه تصفیه خود نپردازید و بگذارید یک تکنسین فنی این کار را طبق اصول و قواعد خاص خود برای شما عزیزان انجام دهد.

بوی آب تصفیه شده

دلیل شباهت طعم و بوی آب تصفیه شده به آب لوله کشی معمولی تصفیه نشده

اکثر مردم جهان از دستگاه تصفیه آب تایوانی استاندارد که از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس بهره می‌برد، برای تصفیه‌ی آب آشامیدنی استفاده می‌کنند. این دقیقا به این دلیل است که طعم و بوی آب تصفیه شده دستگاه آب تصفیه کن ro شبیه به آب معمولی است، با این تفاوت که املاح مضر آن کاملا حذف شده و املاح مفید آن نیز در آب باقی مانده است. حتی با بهترین دستگاه تصفیه آب قلیایی می‌توانید آب آشامیدنی تصفیه شده خود را یونیزه قلیایی نیز نموده و از خواص آب قلیایی برای بدن خود استفاده نمایید. آب قلیایی فواید نوشیدن آب تصفیه شده را بسیار بیشتر می‌نماید.

اما اگر احساس می‌کنید آب خروجی تصفیه شده دستگاه آب شیرین کن شما با آب معمولی فرقی ندارد، در کتری رسوب می‌بندد و طعم آن همانند آب لوله کشی شهری است، دلیل اصلی آن استفاده از فیلتر تصفیه آب بی‌کیفیت و نامرغوب و یا به موقع عوض نکردن فیلتر دستگاه آب تصفیه کن است.

حتماً بخوانید:
تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده در چیست؟

تفاوت آب معدنی و آب آشامیدنی تصفیه شده در چیست؟

تفاوت های میان آب معدنی و تصفیه شده را با آب لوله کشی می توانید در ادامه این مطلب مشاهده نمایید.

برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می‌شود فیلترهای آب تصفیه کن خود را آن تایم و سر وقت تعویض کنید، از بهترین فیلتر دستگاه تصفیه آب و بهترین مارک آب تصفیه کن خانگی استفاده نمایید و سرویس دستگاه خود را فراموش نکنید. آب آشامیدنی کاملا با سلامتی شما رابطه مستقیم دارد پس به دستگاه تصفیه خود توجه نمایید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است