دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
هر آنچه باید درباره قلعه دل مونته در ایتالیا بدانید !
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قلعه دل مونته یکی از جاهای دیدنی ایتالیا به شمار می‌رود، در دهه ۱۹۹۰ میلادی به میراث جهانی یونسکو اضافه شد و لقب شاهکار منحصر به‌ فرد معماری قرون‌‌ وسطا را از آن خود کرد.

قلعه دل مونته کجاست ؟

این قلعه در زمان ساخت به اندازه ای که امروز به نظر می رسد، منزوی نبوده است. منطقه ی مورد نظر با ذخایر آبی سرشار و پوشش گیاهی انبوه بسیار بارور بوده و صومعه ای به نام سانتا ماریا دل مونته نیز در نزدیکی آن قرار داشته که به نظر می رسد قلعه نام خود را از آن گرفته باشد.

قلعه دل مونته

تنها سند موجود در مورد ساخت قلعه ی دل مونته، مدرکی از زمان فردریک دوم منسوب به سال 1240 میلادی است که در آن امپراطور به حکمران کاپیتاناتا دستور می دهد که روی قلعه سلسله اقداماتی انجام دهد.
ماهیت این اقدامات به طور دقیق مشخص نبوده و حتی معلوم نیست که خود فردریک دوم هیچ گاه از این قصر استفاده کرده باشد یا خیر.
اما شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه در سال 1246 از این قلعه به عنوان زندان استفاده می شده؛ در نهایت نیز در زمان شیوع طاعون این مکان پناهگاهی برای بازمانده ها بوده است.

قلعه دل مونته کجاست؟

شکل 8 ضلعی و خاص این قلعه بین دانشمندان محل مناقشه است، چرا که فردریک دوم باعث و بانی ساخت قلعه های زیادی در این منطقه بوده اما هیچ یک از آنها مانند قلعه ی دل مونته ساختار 8 ضلعی ندارند.
برخی از مورخان بر این باورند که هشت ضلعی نمادی بین مربع (نماینده ی زمین) و دایره (نمایش دهنده ی آسمان) است. به احتمال زیاد فردریک دوم چنین شکلی را از گنبدهایی در اورشلیم که در طول جنگ های صلیبی با آنها مواجه می شده و یا از کلیسای جامع آخن الهام گرفته است.

تصاویر قلعه دل مونته

این قصر زمانی اتاق های تزئین شده ی زیبا با کفسازی مرمری و ستون ها، موزاییک، نقاشی ها و پرده های منقوش داشته، اما همه ی آنها در قرن هجدهم تخریب شدند.
در دهه ی 90 میلادی، این قلعه به عنوان شاهکار معماری قرون وسطی به لیست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد.

منبع : وبلاگ آوازکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits