دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آثار و برکات نماز خواندن در مساجد مختلف
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بسیاری از نمازگزاران، عادت دارند نمازهای یومیه خود را در مسجدی خاص و محلی ثابت، بجا می‌آورند؛ درحالی‌که مستحب است انسان نمازش را در مکان‌های مختلف و مساجد متعددی بخواند که در قیامت همه آن اماکن و مساجد به نفع او شهادت دهند.

نماز خواندن در مساجد مختلف و آثار آن

یکی از مطالبی که اسلام به آن سفارش نموده این است که، سزاوار است انسان مؤمن، رفت و آمد خود را منحصر به یک مسجد ننماید؛ بلکه در صدد باشد در مساجد مختلف به قصد عبادت حاضر شود؛ چرا که عبادت کردن در مساجد متعدد، موجب آثار و برکات فراوانی خواهد بود. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

«ای پیامبر به مردم بگو: پروردگارم به اجرای قسط و روی آوردن به هر مسجدی فرمان داده است …».

یکی از معانی ای که در تفسیر این آیه شریفه ذکر شده، آن است که هر گاه به مسجدی رسیدید و متوجه شدید وقت نماز فرا رسیده، در همان مسجد نماز را بپای دارید و نماز را به منظور رسیدن به مسجدی هر روز به آن­جا می روید، به تأخیر نیاندازید. بر اساس این تفسیر، آیه شریفه گویای آن است که، بجای آوردن نماز در مساجد متعدد مطلوب است.

نماز خواندن در مساجد مختلف و آثار آن

اما نماز خواندن در مساجد مختلف، دارای آثار قابل توجهی است. در این مقال مختصر به یکی از آن آثار؛ یعنی شهادت مساجد در سرای قیامت به نفع مؤمنینی که در آنها نماز گزارده اند، اشاره می شود: امام صادق (ع) در حدیثی می فرماید:

«در جاهاى مختلف و متعدد از مساجد نماز بجای آورید، چون هر گوشه ای از زمین در روز قیامت برای کسی که بر آن نماز گزارده باشد، گواهى دهد».

حتماً بخوانید:
حکم خوابیدن در مسجد از منظر مقام معظم رهبری

حکم خوابیدن در مسجد از منظر مقام معظم رهبری

در ایام تعطیلات نوروز، بسیاری از افراد برای استراحت به مساجد می‌روند. با اینکه مسجد برای عبادت خداوند در نظر گرفته شده،اما آیا استراحت در مساجد جایز…

از این حدیث شریف هم مطلوبیت نماز گزاردن در مساجد مختلف استفاده می شود و هم این­که در مسجد واحد نیز شایسته است انسان در نقاط مختلف آن مسجد، نماز و عبادت بجای آورد.

منبع : اسلام پدیااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits