دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
بلاک های عصبی : روش نوین و کاربردی برای از بین بردن درد
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بلاک های عصبی برای درمان و مدیریت درد استفاده می شود. اغلب گروهی از اعصاب ، به نام شبکه یا گانگلیون ، که باعث درد در اندام یا ناحیه خاصی از بدن می شوند ، می توانند با تزریق دارو به ناحیه خاصی از بدن ، باعث مسدودیت شوند.

بلاک عصب چیست؟

تزریق این ماده بی حس کننده عصب، بلاک عصب نامیده می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا درمورد آموزش بلاک عصب ، انواع آن و کاربرد های آن صحبت کنیم.
چندین نوع مختلف بلاک عصبی اهداف مختلفی را انجام می دهند. تزریق بلاک می تواند به بیماران مبتلا به آسیب عصبی یا درد مفصلی آرتروز در ناحیه کمر و گردن کمک کند. آنها همچنین می توانند به کاهش درد عصبی ناشی از فتق دیسک، نوروپاتی، نورالژی و درمان بسیاری از شرایط دردناک دیگر کمک کنند. با این حال، این انتخاب شماست که یک بلاک داشته باشید. برای تعیین بهترین روش برای نوع دردی که تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

بلاک عصبی چگونه استفاده می شود؟

انواع مختلفی از بلاک ها برای اهداف مختلف استفاده می شود. در ادامه آموزش بلاک عصب آمده است.

 بلاک عصبی

بلاک های عصبی درمانی برای درمان درد های مختلف استفاده می شود. چنین بلاک هایی حاوی بی حسی موضعی هستند که می توانند برای کنترل درد حاد استفاده شوند.
از بلاک های عصبی تشخیصی برای تعیین منشأ درد استفاده می شود. این بلاک ها معمولاً حاوی مواد بیهوشی با مدت زمان مشخص برای تسکین شناخته شده هستند.
بلاک های پیش آگهی نتایج درمان های داده شده را پیش بینی می کنند. به عنوان مثال ، ممکن است انسداد عصبی انجام شود تا مشخص شود آیا درمانهای دائمی تر (مانند جراحی) در درمان درد موفق هستند یا خیر.
منظور از بلاک های پیشگیرانه عصبی جلوگیری از درد بعدی ناشی از روشی است که می تواند مشکلاتی از جمله درد اندام شبح ایجاد کند.
در برخی موارد می توان از بلاک ها برای جلوگیری از جراحی استفاده کرد.

روش انجام بلاک عصب

به طور کلی، روش آموزش بلاک عصب شامل مراحل زیر است:

روش انجام بلاک عصبی

پوست اطراف محل تزریق تمیز می شود.
از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه محل تزریق استفاده می شود.
پس از بی حس شدن، پزشک با کمک سونوگرافی، فلوروسکوپ، سی تی اسکن یا شبیه ساز، سوزنی را در ناحیه مورد نظر وارد می کند تا به هدایت سوزن و توزیع دارو در ناحیه مناسب کمک کند.
پس از تایید قرار دادن صحیح سوزن، پزشک داروی بیهوشی را تزریق می کند.
شما به یک منطقه بهبودی منتقل خواهید شد و از نظر واکنش های نامطلوب تحت نظارت قرار خواهید گرفت.
اگر بلاک برای اهداف تشخیصی انجام شده باشد، پزشک از شما می پرسد که آیا به وضوح درد شما را کاهش داده است یا خیر.
کل این عمل احتمالا کمتر از ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید.

سوزن بلاک

هیچ کس در واقع سوزن را دوست ندارد، اما برخی افراد به ناچار آنها را بیشتر از دیگران تحمل می کنند. بیماران مبتلا به آرتریت ممکن است تا شش سوزن را تجربه کنند، اما بیشتر روش ها کمتر درگیر هستند. و به طور کلی، این روش فقط ۵ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. گاهی اوقات از بی حسی موضعی یا حتی آرامبخش IV استفاده می شود. به طور کلی، پس از آن بیشتر وقت خود را صرف آماده سازی و بهبودی پس از عمل خواهید کرد. آیا ترس از سوزن دارید؟ به کاهش درد و آرامش بعد از آن بیاندیشید.

انواع بلاک عصبی

انواع بلاک های عصبی

نواحی مختلف درد به انواع مختلف بلاک ها نیاز دارند. در زیر تعدادی از بلاک های موجود و برخی از قسمت های بدن که در آنها استفاده می شود آورده شده است.

در قسمت صورت بلاک های سه قلو
قسمت (پلک و پوست سر) بلاک چشم
در قسمت( پیشانی )بلاک فوق گردنی
قسمت( فک بالا) بلاک فک بالا
در قسمت (بینی و کام ) بلاک اسفنوپالاتین
همچنین بلاک اپیدورال گردن ، اپیدورال قفسه سینه و اپیدورال کمر (گردن و پشت)
علاوه بر این ها بلاک شبکه گردنی و بلاک پاراستروترال گردن (شانه و بالای گردن)
قسمت بلاک شبکه بازویی ، بلاک آرنج و بلاک مچ دست (شانه/بازو/دست ، آرنج و مچ دست)
بلاک ساب آراکنوئید و بلاک شبکه سلیاک (شکم و لگن)

  • بلاک شبکه گردنی

بلاک شبکه گردنی و بلاک پاراستروترال گردن (شانه و بالای گردن)
سایر بلاک های عصبی

  • بلاک عصبی سمپاتیک

بلوک سمپاتیک برای تشخیص آسیب به زنجیره عصبی سمپاتیک انجام می شود. این یک شبکه عصبی است که طول ستون فقرات را گسترش می دهد. این اعصاب برخی از عملکردهای غیرارادی بدن مانند باز و تنگ شدن عروق خونی را کنترل می کنند.

فواید بلاک عصبی

  • بلاک گانگلیون ستاره ای

این یک نوع بلاک سمپاتیک است که برای تعیین آسیب به زنجیره عصبی سمپاتیک که سر ، گردن ، قفسه سینه یا بازوها را تامین می کند همچنین مطمئن می شود که آیا منبع درد در آن مناطقی است که بلاک انجام می شود یا خیر. اگرچه عمدتا به عنوان بلاک تشخیصی استفاده می شود ، اما بلاک گانگلیون ستاره ای ممکن است درد را بیش از مدت زمان بیهوشی تسکین دهد.

  • بلاک مفصل صورت

همچنین به عنوان آموزش بلاک عصب مفصل زیگاپوفیزیال شناخته می شود ، بلاک مفصل فاست برای تعیین اینکه آیا یک مفصل فاست منبع درد است یا خیر انجام می شود. مفاصل صورت در پشت ستون فقرات قرار دارند ، جایی که یک مهره کمی با دیگری همپوشانی دارد. این مفاصل حرکت ستون فقرات را هدایت و محدود می کنند.

بلاک های عصبی اندام فوقانی (شبکه بازویی)

اینتراسکالن (شانه، ترقوه یا بازو)
فوق ترقوه (بازو)
زیر ترقوه (آرنج و پایین)

بلاک های عصبی قفسه سینه و شکم

پاراورتبرال (سینه و شکم)
بین دنده ای (سینه/دنده)
صفحه عرضی شکم (پایین شکم)

روشی کم تهاجمی برای درمان درد

بلاک های عصبی اندام تحتانی

شبکه هیپوگاستریک (ناحیه لگنی)
شبکه کمری (جلو ساق، شامل ران، زانو و سافن زیر زانو)
فمورال (کل قدامی ران، بیشتر مفصل ران و زانو، و بخشی از مفصل ران، اما نه پشت زانو – اغلب برای جراحی تعویض زانو استفاده می شود)
عصب سیاتیک (پشت ساق، ساق پا، مچ پا و پا)، که شامل بلاک های عصبی پوپلیتئال (زیر زانو) است.

بلاک های عصبی غیر جراحی

اپیدورال: در این روش آموزش بلاک های عصب ، دارو در خارج از نخاع برای بی حس کردن شکم و اندام تحتانی تزریق می شود. اپیدورال احتمالاً رایج ترین نوع بلاک شناخته شده است و اغلب در هنگام زایمان استفاده می شود.
بی حسی نخاعی: داروی بی حس کننده در مایع اطراف نخاع تزریق می شود.
محیطی: دارو در اطراف عصب هدف که باعث درد می شود تزریق می شود.

عکس از روش انجام بلوک‌های عصبی

بلاک های عصبی جراحی

انسداد سمپاتیک: درد سیستم عصبی سمپاتیک را در یک ناحیه خاص مسدود می کند. این ممکن است برای درمان تعریق بیش از حد در قسمت های خاصی از بدن استفاده شود.
نورکتومی: عصب محیطی آسیب دیده با جراحی از بین می رود. این فقط در موارد نادر درد مزمن استفاده می شود، جایی که هیچ درمان دیگری موفقیت آمیز نبوده است، مانند سندرم درد منطقه ای مزمن.
ریزوتومی: ریشه اعصابی که از ستون فقرات منتهی می شوند با جراحی از بین می روند. این ممکن است برای بیماری های عصبی عضلانی مانند دیپلژی اسپاستیک یا فلج مغزی اسپاستیک استفاده شود.

بلاک های عصبی برای درد محیطی

بلوک عصبی درد مفاصل محیطی را با بلاک های ریشه عصبی درمان می کند، از جمله:

بلوک های عصبی ژنیکوله (زانو درد)
بلاک های عصبی فوق کتفی (درد شانه)
بلوک اینتراسکالن (درد بالای بازو)
بلاک فوق ترقوه یا زیر ترقوه (درد آرنج، ساعد یا دست)

بلاک عصب کاربرد و فواید آن

تجربه انجام بلاک عصب

در بحث آموززش بلاک عصب ، تجربه درد هر بیمار متفاوت است و افراد به روش های درمانی متفاوت پاسخ می دهند. برخی ممکن است تسکین فوری را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است قبل از کمک به درد، یک سری تزریق را تجربه کنند. همچنین، اگر به مدت ۱۰ سال یا بیشتر درد مزمن داشته اید، ممکن است چندین مولد درد را شامل شود.
در ستون فقرات، این امکان وجود دارد که اولین تزریق شما مقداری از درد را از بین ببرد، اما سایر تزریقات بهبود بیشتری را ارائه دهند. علاوه بر این، تزریق معمولاً با سایر اشکال درمان مانند فیزیوتراپی ترکیب می شود تا شانس بهبودی شما را افزایش دهد.

بعد از انجام عمل بلاک

در آموزش بلاک عصب، پس از درمان ممکن است کمی ناراحتی یا درد داشته باشید. بی حسی موضعی مدت زیادی دوام نمی آورد و برای برخی ممکن است مدتی طول بکشد تا استروئید عمل کند و فواید طولانی مدت داشته باشد. اوج اثر استروئید معمولاً بین سه تا ۱۰ روز خواهد بود.
این به آرامی در بدن آزاد می شود و برای برخی افراد، قبل از شروع بهبودی، فاصله ای وجود دارد. پاسخ شما به اولین تزریق کمک می کند تا پزشک شما را در مورد درمان های آینده راهنمایی کند، زیرا او برای مشخص کردن عصب ایجاد کننده درد شما کار می کند.

چند وقت باید عمل بلاک عصب را دریافت کرد؟

در زمینه آموزش بلاک عصب ، اساساً بر اساس سابقه پزشکی شما و ترجیحات پزشک شما است. معمولاً می توانید این روش را از سه تا شش بار در یک دوره ۱۲ ماهه تکرار کنید. اگر شما هر گونه شرایط پزشکی دیگری مانند دیابت دارید، پزشک باید تزریقات را کمتر انجام دهد. در نهایت، هدف از تزریق این بلاک کاهش درد، افزایش عملکرد و برای برخی از بیماران امکان فیزیوتراپی تهاجمی‌تر است.

انواع و عوارض بلوک های عصبی

عوارض جانبی و خطرات بلاک عصبی

همانطور که مشاهده می کنید این بلاک ها بسیار مهم و مفید هستند. اما مانند هر روش درمانی دیگری خطرات و عوارض جانبی نیز ممکن است به همراه داشته باشد.

خطرات و عوارض جانبی انواع بلاک عبارتند از:

افزایش قند خون
راش
خارش
افزایش وزن
انرژی اضافی
درد در محل تزریق
خون ریزی
مرگ (در موارد نادر)

اگرچه انواع مختلفی از بلاک ها وجود دارد ، اما همیشه نمی توان از این روش درمانی استفاده کرد. اگر درد شما مربوط به درد در یک گروه عصبی یا کوچک نیست ، ممکن است این بلاک ها برای شما مناسب نباشد. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه آیا انجام این روش برای شما مناسب است یا خیر، توصیه می شود به پزشک خود مراجعه و با او مشورت کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !