دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
صفر تا صد بیمه سیل و آبگرفتگی خودرو : پوشش‌ها و انواع بیمه
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سیل‌های اخیر، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای برخی خودروها به ویژه محصولات داخلی بوجود آوردند. اما آیا این خودرو‌های مچاله شده، می‌توانند از بیمه خسارت بگیرند؟ با ما همراه باشید.

سیل هر ساله در نقاط کشور جان تعدادی از مردم را می گیرد و خسارات زیادی به مناطق مسکونی و اموال و املاک افراد وارد می کند. تلفات و خسارات جانی و مالی ناشی از سیلاب در صورتی رخ می دهد که ایران آب و هوای گرمی دارد و ۲۰ درصد از مساحت کشور را بیابان ها و کویر تشکیل می دهند.
همین شرایط جغرافیایی و کاهش میانگین بارندگی موجب شده تا دولت نتواند وقوع سیلاب را پیش بینی کنند و در نتیجه اقدام پیشگیرانه ای هم برای مقابله با آن انجام نشود. یکی از اموال و وسایلی که در سیلاب آسیب می بیند، خودرو است که یا وقتی در خیابان ها و جاده ها پارک شده، در سیل نابود می شود، یا هنگامی دچار حادثه می شود که راننده و سرنشین سوار آن هستند. در هر دو حالت اگر خودرو دارای بیمه سیل و آبگرفتگی شده باشد، شرکت بیمه گر خسارت را پرداخت می کند.

بیمه بدنه شامل پوشش چه مواردی می شود؟

پوشش های اصلی بیمه بدنه خودرو، شامل سه مورد می شود. بیمه حوادث که شامل برخورد خودرو بیمه شده با یک جسم ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر به خودرو است. همچنین واژگون شدن خودرو و خسارات ناشی از عملیات نجات یا انتقال خودرو خسارت دیده نیز تحت پوشش بیمه بدنه قرار می گیرد.مورد دوم بیمه پوشش حوادث آتش سوزی، صاعقه و انفجار است. خساراتی که ناشی از این موارد باشند، تحت پوشش بیمه بدنه قرار می گیرند. سومین مورد نیز، بیمه سرقت خودرو است. اگر کل خودرو یا بخشی از آن به سرقت برود یا به دلیل اقدام به سرقت، خسارت هایی به خودرو وارد شود، شامل پوشش بیمه بدنه می شود.

بیمه خودرو

خودرو های مچاله شده در سیل خسارت می گیرند؟

اضافه بر پوشش های اصلی، خدماتی توسط شرکت های بیمه، تحت عنوان پوشش های فرعی بیمه بدنه نیز ارائه می شوند. این خدمات شامل موارد متنوعی از پوشش ها می شوند که یکی از آنها، بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان است. به این ترتیب، بیمه شونده می تواند با پرداخت هزینه اضافی، از این پوشش ها بهره مند شود.بررسی سایت های فروش بیمه ، نشان می دهد که همه شرکت های ارائه کننده بیمه بدنه، با دریافت مبلغی اضافه، خودرو را در مقابل حوادث طبیعی نیز بیمه می کنند. این مبلغ اضافه، معادل پنج درصد از کل حق بیمه بدنه خودرو است.

به این ترتیب، افرادی که از قبل، پوشش اضافه حوادث طبیعی را برای خودروی خود خریداری کرده بودند، می توانند از شرکت بیمه خسارت دریافت کنند.البته افرادی که تاکنون از این پوشش اضافه استفاده نمی کردند هم می توانند این پوشش را به بیمه بدنه اضافه کنند تا از خسارت هایی که ممکن است در صورت بروز حادثه در آینده اتفاق بیفتند، پیشگیری کنند.

بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو قیمت مشخص و دقیقی ندارد و بر اساس ارزش خودرو محاسبه می شود. همچنین نرخ پوشش های اضافی بیمه بدنه مانند بیمه سیل خودرو ممکن است در شرکت های مختلف متفاوت باشد، اما این نرخ معمولا ۵ درصد از حق بیمه بدنه است.بیمه بدنه هرچند که غیراجباری است اما پوشش آن نه فقط برای خودرو بلکه برای سایر وسایل نقلیه هم قابل استفاده است. بیمه حوادث طبیعی هم یکی از مزایای مهم این نوع بیمه است و خسارات ناشی از حوادثی مانند زلزله، آتش فشان، سیل و طغیان آب رودخانه و دریا و همچنین طوفان و گردباد را پوشش می دهد.

حتماً بخوانید:
هر کدام از بیمه های خودرو چه ویژگی هایی دارند ؟

هر کدام از بیمه های خودرو چه ویژگی هایی دارند ؟

بیمه اتومبیل جبران کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی از جمله تصادف، آتش‌سوزی و سرقت به اتومبیل مورد بیمه، سرنشینان آن و اشخاص ثالث می‌باشد .

مدارک لازم برای دریافت خسارت

برای دریافت خسارت بیمه سیل خودرو، ارایه مدارک زیر به شرکت بیمه و کارشناس الزامی است.

اصل و کپی بیمه بدنه و الحاقیه ها
اصل و کپی بیمه شخص ثالث
اصل و کپی گواهینامه رانندگی
اصل و کپی کارت ملی راننده و بیمه گذار
اصل و کپی شناسنامه مالک خودرو
ارائه گزارش مقامات انتظامی (کروکی)
اصل فاکتور هزینه های حمل ونقل و نجات وسیله نقلیه در صورت غیرقابل حرکت بودن
اصل فاکتور رسمی لوازم – داغی قطعات تعویضی با نظر کارشناس ارزیاب و رویت سلامت وسیله نقلیهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !