مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
آموزش کاشت 3 نوع سبزه عید با کنجد
38
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سبزه عید با کنجد، آیا شما هم به دنبال کاشت سبزه عید با کنجد سفید و سیاه هستید ؟ برای آموزش قدم به قدم کاشت سبزه عید با کنجد با ما همراه باشید .

آموزش انداختن سبزه کنجد

اگر شما هم مانند دیگر زیبا پسندان برای سبزه امسال سبزه کنجد را انتخاب کرده اید در ادامه با مجله دلگرم همراه باشید تا با آموزش مرحله به مرحله کاشت سبزه عید با کنجد آشنا شوید .

بهترین زمان شروع کار برای کاشت سبزه عید با کنجد ، ۸ روز قبل از شروع عید است.

پیشنهاد ما این است که برای کاشت سبزه عید با کنجد بهتر است از کنجد بو نداده استفاده کنید ولی در ادامه روش کاشت هر دو نوع سبزه عید با کنجد بو داده و کنجد سیاه را آموزش داده ایم .

برای کاشت سبزه کنجد بو نداده بهتر است که اول دانه‌ ها را ۶ تا ۸ ساعت در آب خیس کنید، بعد دور ظرف سبزه عیدتان را پارچه بپیچید و دانه‌ ها را روی پارچه بگذارید.

چند روز بعد دانه‌ ها جوانه می‌ زنند و سبز می‌ شوند، کنجد سیاه به خاطر رشد کم آن، یکی از دانه های محبوب سبزه سفره هفت سین است.

کاشت سبزه کنجد

1. روش کاشت سبزه با کنجد سیاه

برای کاشت سبزه از دانه های کنجد ، ابتدا یک قطعه پارچه را روی بطری خالی یا همان ظرف دلخواه پیچانده و سپس مقداری از دانه های کنجد را در آب خیس می کنند و بر روی پارچه قرار می دهند، بعد از چند روز دانه های کنجد بر روی پارچه دور بطری جوانه می زند و به صورت ستون کوچکی از سبزه به شکلی زیبا و تماشایی چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

2. روش سبز کردن بذر کنجد و ارزن

این بذرها ماندگاری بیشتری نسبت به بذرهای لعاب دار دیگر دارند. روش سبز کردن کنجد و ارزن دقیقا مثل هم می باشد به 5-6 روز زمان برای کامل شدن نیاز دارند.

بذر را به مدت 12 ساعت خیس کرده سپس داخل دستمال نخی ریخته و دستمال را در یک آبکش قرار دهید.

روزی 1 بار بذرها را خیس کرده و بعد دستمال را پشت و رو در آبکش بگذارید تا نور و دمای یکسان به همه جای آن برسد.

بعد از 2-3 روز بذرها ریشه کرده و جوانه می زند. در این مرحله بذر شما آماده شده و باید آن را روی زمینه مورد نظر به ضخامت 1 سانتیمتر پهن کنید.

دقت کنید بذرها را بیشتر از این روی هم تلنبار نکنید چون دچار گندیدگی می شود.

بعد از این مرحله قسمت نایلون کشیدن و ادامه کار مثل بذرهای لعاب دار است.این روس مخصوص سبز کردن روی سطح تخت می باشد.

کاشت سبزه کنجد

3. سبز کردن کنجد و ارزن در سطح شیبدار

چون ارزن و کنجد بدون لعاب می باشند برای این که آن ها را در سطح شیب دار به عمل آورید باید با بذر تخم شربتی مخلوط شوند تا به راحتی روی ماکت مالیده شوند به عنوان مثال یک چهارم استکان نخم شربتی را با 4 استکان آب به مدت چند ساعت خیس کنید سپس ارزن یا کنجدی که خیس کرده و داخل دستمال ریخته بودید و کمی ریشه زده را با مقدار لازم تخم شربتی خیس خورده مخلوط کنید.

مقدار تخم شربتی را باید به حدی اضافه کنید که مخلوط شما کمی لعابدار شده و قابل استفاده روی ماکت شود.

دقت کنید بذر ارزن یا کنجد فقط باید کمی ریشه بزند و به حد جوانه زدن نرسد. بعد از اینکه یک لایه بذر را روی ماکت کشیدید طبق آموزش بذرهای لعابدار عمل کنید تا سبزه کامل شود.

بهترین روش کاشت سبزه با کنجد

  1. ابتدا دانه کنجد سیاه یا سفید را برای حدود ۶ الی ۸ ساعت در آب خیس کنید.
  2. سپس یک پارچه بر روی ظرف مورد نظر ( بطری ، کوزه سفالی و …) پیچانده و دانه های کنجد را که از قبل در آب خیس کرده بودید بر روی پارچه قراردهید
  3. بعد از چند روز، دانه‌های کنجد بر روی پارچه و دور ظرف جوانه می‌زند و به شکلی زیبا و تماشایی در می آید .
  4. برای آب دادن به این سبزه می توانید از اسپری آب استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (38 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است