دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چگونگی کاشت و برداشت ترب کوهی در خانه
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ترب کوهی عضوی از خانواده شب بویان است که ارتباط نزدیکی با جوانه‌های بروکسل، کلم و گل کلم دارد. فواید سلامتی ترب کوهی شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مانند ویتامین C، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است.

کاشت و پرورش ترب کوهی

ریشه نوک تیز این گیاه سرشار از فیبر غذایی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن معروف است و با پیشگیری از سرطان ارتباط مستقیم دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با چگونگی کاشت ترب کوهی آشنا شوید.

ترب کوهی ترجیح می‌دهد در خاک غنی، با زهکشی مناسب و در نور خورشید کاشته شود. با این حال، این گیاه چند ساله تقریباً در همه شرایط رشد خواهد کرد، به جز در سایه طولانی مدت یا خاک مرتبا مرطوب.

چگونه در منزل ترب کوهی پرورش دهیم؟

چگونه خودمان در منزل ترب کوهی کاشته و پرورش دهیم؟

قبل از کاشت ترب کوهی ، مکانی را انتخاب کنید که به دور از هر گیاه دیگری که به آن اهمیت می‌دهید، قرار داشته باشد. چرا که ترب کوهی به سرعت گسترش می‌یابد و خیلی زود می‌تواند کل باغ شما را به دست بگیرد. بهترین راه کنترل این مشکل، این است که از همان ابتدا ترب کوهی را در ظروف پرورش دهید.

کاشت ترب کوهی

کاشت ترب کوهی را در اوایل پاییز یا پیش از شروع بهار انجام دهید. گیاه یا ریشه‌ها را با فاصله 30 تا 50 سانتی متر از یکدیگر و در عمق 10 سانتی متری خاک بکارید. پس از کاشت، به اندازه یک بیلچه کمپوست آلی و آب را به هر سوراخ اضافه کنید.

برای تقویت کردن ریشه‌ها و به منظور داشتن بهترین حالت رشد از روش کندن علف‌های هرز استفاده کنید. بعد از چندین تلاش برای دستیابی به علف‌های هرز، من سرانجام آن‌ها را با بیل بیرون می‌کشم. تشویق به رشد ترب کوهی اغلب به همین روش نتیجه می‌دهد.

مشکلات رایج کاشت و پرورش ترب کوهی

مشکلات رایج

متداول ترین مسئله‌ای که باغبانان پس از کاشت ترب کوهی با آن مواجه هستند چگونگی رشد آن نیست بلکه چگونگی جلوگیری از رشد آن در جایی که نمی‌خواهند است.

حتماً بخوانید:
خواص و فواید مصرف ترب ژاپنی (واسابی)

خواص و فواید مصرف ترب ژاپنی (واسابی)

واسابی یا ترب ژاپنی یک نوع سبزی است که بسیار نزدیک به خانواده کلم و تربچه است. واسابی با طعم و مزه داغ و ترش است که بسیار شبیه به خردل گرم است و اغلب…

برای کنترل پخش شدن آن، هنگام برداشت محصول، تمام ریشه از جمله شاخه‌های آن را بیرون بیاورید. هر کاری که انجام می‌دهید، فقط تا زمانی که ریشه ترب کوهی در زمین دارید یا ریشه‌های آن را در گلدان خود قرار داده‌اید ، زمین یا خاک را خیس نکنید، زیرا خطر گسترش گیاه در سراسر باغ شما را تهدید می‌کند.

کاشت و برداشت ترب کوهی

برداشت

شما می‌توانید از برداشت محصول خود پس از گذشت یک سال بعد از کاشت ترب کوهی لذت ببرید. با دقت خاک را از اطراف ریشه اصلی کنار بزنید، مراقب باشید ریشه‌های جانبی را در بیاورید و در همان زمان آن‌ها را از بین ببرید.

برای بهترین بازدهی، دانشگاه ایالتی اورگان برداشت محصول را در زمانی توصیه می‌کند که یخ زدگی و سرما شاخ و برگ گیاه را از بین برده است. ریشه اصلی را به خوبی بشویید و خشک کنید. اگر در یک کیسه پلاستیکی با سوراخ‌های کوچک ترب کوهی را نگه دارید، این گیاه به مدت سه ماه یا حتی بیشتر در سطل سبزی یخچال شما می‌تواند دوام بیاورد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !