دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
سفال بدل چینی چیست چه کاربردی دارد و چگونه ساخته می شود؟
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بدل چینی یک نوع سفال با گل سفید می باشد که چینی سازها قبلا برای ساخت ظروف بدل چینی از آن استفاده می کردند. مواد مورد نیاز این نوع سفالها سیلیس یا سنگ چخماق، بنتونیت ، کالن و گل سرشور است. سنگ چخماق و کالن از معدن های نزدیک گناباد تهیه می شوند.

سفال بدل چینی چطور تهیه می شود؟

بعد از تهیة سنگ چخماق، با پتک روی آن میکوبند تا به اندازه های کوچک و به اصطلاح کشمش نخودی در بیایند. آنگاه خورده سنگها را با آب در سوراخ میان آسیاب دستی بزرگ که سنگهای سخت گرانیتی به نام ترس که 200 تا300 کیلو وزن دارند، میریزند و با دست میچرخانند تا پودر گردد.

سفال بدل چینی

در قدم بعدی پودرها را در یک مخزنی جمع می کنند و با آب مخلوط می نمایند و دوغاب به دست آمده را مدتی میگذارند تا آب آن تبخیر گردد. آنگاه گل سفت شده را به صورت چونه در می آورند و پس از خشک شدن آن را میکوبند و الک میکنند. پودر حاصله را 20 درصد گل سرشور اضافه می کنند.

سفال بدل چینی چیست؟

مواد تشکیل دهنده سفال بدل چینی چیست؟

گل سرشور را برای چسبندگی بهتر گل استفاده میکنند. در برخی موارد هم برای لعاب پذیری بهتر، چسبندگی بیشتر و پیشگیری از ترک خوردن گل، از ماسه یا ذرات کاه و علوفه به مقدار کم استفاده میکنند. اکنون، این شیوه به علت دشواری کار از بین رفته است.

عکس از سفال بدل چینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است