دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
مروری بر روند اخذ شهروندی ترکیه در سال های اخیر
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گزارشات مختلفی که توسط دولت و اداره مهاجرت ترکیه منتشر شده است بر این موضوع تاکید می کند که در طول سه سال گذشته بیش از ۷۰۳۱۲ نفر از افراد خارجی از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور ترکیه موفق به اخذ تابعیت ترکیه شده اند.

کشور ترکیه در سال های اخیر تسهیلات زیادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی ایجاد کرده است. وضع برنامه های مهاجرتی و قوانین مختلف در اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری، که از سال ۲۰۱۷ میلادی به اجرا درآمد، منجر به جذب سرمایه های خارجی زیادی شد. گزارشات مختلفی که توسط دولت و اداره مهاجرت ترکیه منتشر شده است بر این موضوع تاکید می کند که در طول سه سال گذشته بیش از ۷۰۳۱۲ نفر از افراد خارجی از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در کشور ترکیه موفق به اخذ تابعیت ترکیه شده اند.

پس از گذشت حدود یک سال از اجرای طرح فوق و در سال ۲۰۱۸، دولت ترکیه جهت تسهیل فرآیند سرمایه گذاری افراد خارجی در ترکیه، قوانین موجود را تسهیل نمود. بدین ترتیب از سپتامبر سال ۲۰۱۸ افراد خارجی با سرمایه گذاری به مبلغ حداقل دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا در ترکیه، می توانند برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. آن چنان که اداره مهاجرت و وزارت کشور ترکیه اعلام کرده است، از سال ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی هفتاد نفر از اتباع خارجی با سرمایه گذاری حداقل یک میلیون دلار موفق به اخذ پاسپورت این کشور شدند. نکته قابل ذکر این است که از میان این افراد، اتباع ایرانی بیشترین تعداد سرمایه گذاران خارجی را تشکیل می دهند. سایر سرمایه گذاران خارجی از کشورهای به ترتیب یمن، عراق، فلسطین و چین هستند که در رده های بعدی قرار دارند. پس از آن اتباع کشورهایی مانند افغانستان، کانادا، بریتانیا، آمریکا و آذربایجان قرار دارند.

مروری بر روند اخذ شهروندی ترکیه در سال های اخیر

اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

از سال ۲۰۱۸ میلادی و پس از کاهش حداقل میزان سرمایه گذاری برای دریافت شهروندی ترکیه، بررسی ها و آمار منتشر شده نشان از افزایش تقاضا و استقبال سرمایه گذاران خارجی دارد. در این مدت نیز ایرانیان بیشترین استقبال را از این طرح داشتند. در طول چهار ماه آخر سال ۲۰۱۸ (از سپتامبر به بعد) و سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی در مجموع ۱۶۹۰ نفر ایرانی با سرمایه گذاری به میزان حداقل دویست و پنجاه هزار دلار در ترکیه موفق به دریافت پاسپورت ترکیه شدند.

اگر چه اغلب متقاضیان اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری دویست و پنجاه هزار دلاری متعلق به کشورهای همسایه ترکیه هستند، با این حال اتباع خارجی از قاره های اروپا، آمریکا و اقیانوسیه نیز از این طرح استقبال نموده و با سرمایه گذاری به میزان حداقل ۲۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا نسبت به اخذ شهروندی کشور ترکیه اقدام نمودند. بدین ترتیب اتباع کشورهای آمریکا با ۷۱ نفر، کانادا ۳۱ نفر، بریتانیا ۱۷ نفر، استرالیا ۱۰ نفر، فرانسه ۱۰ نفر، برزیل ۵ نفر، آلمان ۳ نفر و آرژانتین ۲ نفر در رده های بعدی قرار دارند.

مروری بر روند اخذ شهروندی ترکیه در سال های اخیر

فرآیند خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه چگونه است؟

در سال ۲۰۱۸ دولت ترکیه در جهت افزایش تمایل افراد خارجی برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه اقدامات متعددی انجام داد. کاهش میزان سرمایه گذاری از یک میلیون دلار به دویست و پنجاه هزار دلار و امکان اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک برای افراد خارجی، از جمله تسهیلات دولت ترکیه محسوب می شود. برای خرید انواع ملک در کشور ترکیه نیاز به طی مراحل ذیل است:

  • انتخاب و بازدید از ملک، بررسی اسناد و مدارک، عقد قرارداد و پرداخت مبلغی تحت عنوان بیعانه به فروشنده و سپس دریافت شماره مالیاتی از اداره مالیات، افتتاح حساب بانکی در یکی از بانکهای ترکیه جهت انتقال پول خرید ملک به فروشنده
  • تعیین قرار حضور در اداره ثبت اسناد ترکیه و امضای مدارک خرید و فروش ملک
  • تحویل سند به نام خریدار در همان روز امضای قرارداد در اداره ثبت اسناد ترکیه

پس از طی مراحل فوق، می توان برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام نمود. این کار ما بین یک تا سه ماه طول می کشد. کلیه املاک توسط کارشناس رسمی قیمت گذاری شده و ملاک ارزش گذاری قرار می گیرند. املاک به مدت سه سال در رهن دولت ترکیه باقی می ماند. اخذ اقامت ما بین یک هفته تا ده روز زمان می برد. هنگام خرید ملک باید دقت داشته باشید که فروشنده تبعه ترک باشد. در غیر این صورت نمی توان برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام نمود. همچنین قبل از اقدام برای خرید تحقیق کنید که آیا ملک منجر به اخذ شهروندی می شود زیرا برخی از پروژه های پیش فروش ملک، قابلیت اخذ شهروندی را ندارند.

اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک

آیا می دانید اخذ شهروندی ترکیه چه مزایایی را به دنبال دارد؟

با داشتن پاسپورت ترکیه شما تبعه ترکیه شناخته شده و از مزایای مختلفی بهره مند می شوید. برخی از مهمترین مزایا شامل موارد ذیل است:

  • امکان دریافت ویزای کار کشور انگلستان، ویزای مولتی پنج ساله کانادا و استرالیا و ویزای آمریکا از نوع E1 و E2 برای اتباع ترکیه
  • امکان استفاده از کلیه خدمات و امتیازات اتباع ترکیه شامل تحصیل رایگان، اخذ وام های بلند مدت و کم بهره، فعالیت های تجاری نامحدود و تغییر نام و مشخصات در مدارک هویتی ترک
  • سفر بدون نیاز به ویزا به ۱۱۶ کشور دنیا

در کنار تمام مزایای فوق، زندگی و سکونت در کشوری رو به پیشرفت با اقتصاد آزاد و در مجاورت ایران را نیز در نظر بگیرید. سهولت تردد میان ایران و ترکیه و عدم اجبار به سکونت در ترکیه از دیگر ویژگی های اخذ شهروند ترکیه است.

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک در استانبول و آنتالیا

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک در استانبول و آنتالیا

جهت اخذ شهروندی ترکیه، خرید ملک در کدام شهرها برای من مناسب تر است؟

این سوالی است که اکثر مشتریان گرامی در ابتدای کار با آن مواجه میشوند، در خصوص خرید ملک در ترکیه باید گفت که شهرهای استانبول و آنتالیا جزو برترین شهرها محسوب می شوند. شهر استانبول بیشتر برای افرادی مناسب است که کسب و کارهای بزرگی داشته و نیاز دارند به طور دائم در حال تردد باشند. بعنوان مثال میخواهند از اروپا به ترکیه و سپس ایران تردد داشته باشند و یا بالعکس. که برای این افراد شهر استانبول به دلیل امکاناتی مانند فرودگاه بین المللی، سیستم حمل و نقل و تعداد پروازهای استانبول به اغلب نقاط جهان گزینه مناسب تری می باشد. ولی در صورتی که تمایل به خرید ملک در شهر توریستی تری داشته باشید در این صورت بهترین شهر توریستی ترکیه آنتالیا است.

آنتالیا در 12 ماه سال فعال و مملو از گردشگر و مسافر است. هر ماه و هر فصل نیز مشتریان خاص خود را دارد. بعنوان مثال شما می توانید در منطقه بلک (belek) یک ویلا خریداری کنید و سپس حتی در زمان پروسه اخذ شهروندی ترکیه آن را بصورت کوتاه مدت و یا بلند مدت اجاره دهید. در این صورت درآمد ارزی بالایی نیز خواهید داشت. زیرا اغلب توریست های این منطقه متعلق به کشورهای انگلیس، آلمان و کشورهای اسکاندیناوی هستند.

سخن پایانی

برای دریافت شهروندی ترکیه روش های مختلفی وجود دارد. خرید ملک و ثبت شرکت در ترکیه جزو بهترین و سریع ترین روش های اخذ پاسپورت ترکیه است. نکته قابل توجه مشورت با تیم حقوقی و وکلای با تجربه در زمینه دریافت اقامت ترکیه است. اگر چه قوانین و مقررات دولت ترکیه واضح و روشن است ولی مشورت و حمایت تیم حقوقی می تواند زمان دریافت شهروندی را کوتاه تر نماید. همچنین از ضرر و زیان مالی و مواجه شدن با افراد سودجو و کلاهبردار جلوگیری می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits