مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
چهار نکته که برای درک افسانه فرعون باید بدانید!
7
از سن نه سالگی توت عنخ آمون پسر فرعون آخناتون به سلطنت رسید و در حدود 1345 سال قبل از میلاد در تبس به دنیا آمد.

نام تولد او، توتان‌خاتن، به معنای «تصویر زنده آتن» است، که او را به مظهر فانی و زمینی خدای خورشیدی تبدیل می‌کند که از محبوبیت دوباره‌ای برخوردار شده بود. این نام بزرگ او را برای سلطنتی باشکوه مقدر کرد که در سن نه سالگی آغاز شد. اما زمانی که او بر تخت نشست، پادشاهی در هرج و مرج بود.

افسانه فرعون

در واقع، پدر مرحومش تصمیم گرفت به اعتقادات شرک آمیز مصر باستان پایان دهد تا بر آتنیسم، یگانه پرستش آتن تمرکز کند. این حرکت مورد قبول مردم و مشاوران سلطنتی قرار نگرفت. توت عنخ آمون از اولین سال های سلطنت خود، با تشویق اطرافیان سیاسی خود، مذهب شرک را در مصر دوباره تأسیس کرد. خدایان باستانی اساطیر و آیین های متعدد آنها بار دیگر در پادشاهی دوقلو پرستش شدند و تنش ها فروکش کرد.

افسانه فرعون

مرگ ناگهانی و (هنوز) غیرقابل توضیح با این حال، سلطنت فرعون جوان باید کوتاه مدت باشد. حدود 11 سال پس از به سلطنت رسیدن، حاکم به طور ناگهانی درگذشت. اگرچه رازهای بسیاری هنوز پیرامون علل مرگ او وجود دارد، مصر شناسان با توجه به جراحات مشاهده شده بر روی بقایای توت عنخ آمون، نظریه های متعددی را ارائه کرده اند. آیا به دنبال زخمی دچار قانقاریا شده بود؟ آیا او از یک حمله ویرانگر مالاریا تسلیم شد؟ آیا او قربانی تصادف ارابه شده است؟ به نظر می رسد علائمی که روی مومیایی فرعون یافت می شود نشان دهنده ضربه نسبتاً شدید به ناحیه قفسه سینه است.

افسانه فرعون / دره پادشاهان

بنابراین کارشناسان معتقدند که مرد جوان مثلاً در یک جشن شکار با یک ارابه مورد اصابت قرار گرفته یا از آن سقوط کرده است. احتمال زخم جنگی بعید تلقی شده است. در حالی که به نظر می رسد هیچ پاسخ قطعی هرگز ارائه نخواهد شد، یک چیز مسلم است: دفن توت عنخ آمون در مقایسه با همسالانش در آن زمان «سریع» انجام شد. واقعیتی شگفت‌انگیز که توضیح می‌دهد چرا نام او که اکنون بسیار شناخته شده است، مدت‌ها در مصر باستان مخفی بوده است.

افسانه فرعون

کشف مقبره و تابوت او افسانه ای بود که توت عنخ آمون را دوباره وارد کتاب های تاریخ کرد. در سال 1922، هاوارد کارتر، باستان شناس بریتانیایی، مجموعه ای از کاوش ها را در دره پادشاهان، در ساحل غربی رود نیل، در نزدیکی اقصر آغاز کرد. او با تیم خود قبر فرعون جوان را از زیر خاک بیرون آورد. این کشف خارق‌العاده به سرعت به سرفصل مطبوعات بین‌المللی تبدیل شد و تمام جهان و سپس در چنگال شیدایی مصر را مجذوب خود کرد. زمانی که در داخل مقبره بود، این حفظ مومیایی توت عنخ آمون نبود که دانشمندان را تحت تأثیر قرار داد، بلکه تپه های زیور آلات، هدایا و تابوتخانه معروف اکنون بود.

افسانه فرعون

گنجینه ای باستان شناسی از بیش از 5000 اثر باستانی که زیباترین آنها بدون شک ماسک مرگ فرعون است که وزن آن 9 کیلو طلا است.

افسانه فرعون

در واقع، ناشناخته بودن نسبی توت عنخ آمون ممکن است چیزی باشد که مقبره او را از غارت مهاجمان مقبره که در طول قرن ها رایج بود، در امان می داشت. در 100 سال پس از این کشف تاریخی، افسانه‌های مربوط به پادشاه مدت‌ها مرده همچنان ادامه داشته است و او مرتباً موضوع نمایشگاه‌های متعددی در بزرگترین موزه‌های جهان است.

افسانه فرعون

مرموز "نفرین فرعون" مانند بسیاری از اکتشافات دیگر، اسرار پیرامون سلطنت توتانخ آمون افسانه های مختلفی را به وجود آورد. "نفرین فرعون" از مرگ غیرقابل توضیح و ناگهانی چندین نفر در ارتباط با کشف مقبره او ناشی شد. در واقع، در سال 1923، لرد کارنارون، مصر شناس مشهور بریتانیایی که هوارد کارتر را در حفاری هایش همراهی می کرد، تنها چند ماه پس از کشف مقبره توت عنخ آمون، به طور ناگهانی درگذشت.

افسانه فرعون

در حالی که مرگ او را می‌توان با ذات‌الریه و وضعیت سلامت شکننده‌اش توضیح داد، شایعات در مورد نفرین احتمالی که بر همه کسانی که به آرامگاه فرعون باستان نفوذ کرده بودند به سرعت پخش شد. مرگ 26 نفر دیگر مرتبط با این کشف این باور را تقویت کرد و افسانه را بیشتر کرد.

افسانه فرعون

بسیاری از دانشمندان بعدا توضیح دادند که این مرگ و میرها در واقع ناشی از استنشاق هوای آلوده و آلوده به قارچ است که برای بیش از 3000 سال در مقبره مهر و موم شده محبوس شده بود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (7 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است