دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
نحوه کاشت سبزه لپه خاص و زیبا برای هفت سین
24
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برای کاشت سبزه لپه باید 20 تا 25 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. اگر می خواهید امسال سبزه عید با لپه بکارید، در ادامه اموزش سبزه لپه را برای شما آورده ایم.

سبزه لپه برای عید

سبزه یکی از زیباترین سین ها می باشد که نماد تولد و زایش دوباره است و مژده ی نو شدن دوباره جهان را می دهد. در زمان های قدیم مادر ها و بزرگترهای منزل یکی دو هفته مانده به عید به کاشت سبزه اقدام می کردند و در ظرف های مختلف و در اندازه های کوچک و بزرگ اقدام به آماده سازی سبزه می نمودند اما این روز ها به علت مشکلات زیاد دیگر بیشتر مردم خودشان سبزه نمی کارند بلکه به صورت حاضری از بیرون تهیه می کنند.

نحوه کاشت سبزه عید با لپه

طرز درست کردن سبزه عید با لپه

همانطور که در مقاله های قبلی گفته ایم می توانید از انواع حبوبات و غلات، سبزه بکارید. در این مطلب شما را با روش های کاشت سبزه لپه آشنا می کنیم.

برای کاشت سبزه لپه باید 20 تا 25 روز قبل از عید اقدام به کاشت کنید. به این صورت که لپه ها را درون ظرفی بریزید و روی آن بریزید یک روز لپه ها را خیس کنید، آب آن را عوض کنید تا لپه ها خراب نشوند و بو بگیرند.

بعد از آن آب لپه ها را دور بریزید و روی آن ها به آرامی آب بریزید و بعد لپه ها داخل دستمالی نخی خیس شده بریزید و درون کاسه ای قرار بدهید و در آن را بگذارید تا نور به آن نرسد و در جایی گرم مانند پشت بخاری قرار بدهید.

دائم چک کنید دستمال مرطوب باشد و لپه ها خشک نشوند. فقط در حد مرطوب شدن آن را مرطوب کنید. تا زمانی که لپه ها جوانه بزنند آن ها را داخل دستمال قرار بدهید.

بعد از آن لپه ها را داخل ظرف مورد نظر برای سبزه تان بریزید سعی کنید به صورت پر بریزید که سبزه لپه شما پرپشت و زیبا شود. اگر می خواهید سبزه لپه شما به صورت تپه ای باشد قسمت وسط آن بیشتر بریزید.

سپس دستمال را خیس کنید و روی آن پهن کنید و داخل آفتاب قرار بدهید زمانی که دستمال خشک شد روی لپه ها آب اسپری کنید و دستمال را خیس کنید و روی آن ها قرار بدهید تقریبا روزی 2 بار این کار را انجام بدهید. دقت کنید داخل لپه ها آبی باقی نماند اگر آب ماند آن را خالی کنید، تا سبزه تان کپک نزند.

زمانی که کمی سبزه ها سبز کردند و جوانه زدند دستمال آن را بردارید و باز همین کار را تکرار کنید و روزی 2 بار به آن آب اسپری کنید و آب آن را خالی کنید. زمانی که سبزه لپه حدود 5 سانت رشد کرد آن را روزها در آفتاب در فضای باز قرار بدهید و شب ها به داخل خانه بیاورید اجازه ندهید سبزه تان کم آب و خشک شود و آب زیاد هم به آن ندهید.

سپس برای تزیین سبزه لپه به سلیقه ی خود دور سبزه روبان ببندید. و اگر دوست داشتید می توانید روی آن را به سلیقه ی خود تزیین کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (24 رای)  


۱ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ارمیس ذبند | ۲ سال پیش
باسلام ببخشید لپه معمولی یا سالم بعد رشد میکنه اخه لپه نصف چطور رشد می کنه
1
7