مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
آیا میتوان توت فرنگی را فریز کرد؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه به شما کمک می‌کند که حتی در فصل‌هایی که توت فرنگی کمتر است، توت فرنگی تازه و خوشمزه برای تهیه انواع دسر و شیرینی داشته باشید و از خواص توت فرنگی بهره ببرید.

چند تا از بهترین روش های فریز کردن توت فرنگی؟

اما نگهداری توت فرنگی در فریزر باید به روشی اصولی و درست انجام شود. در بسیاری از مواقع بعد از فریز کردن توت فرنگی طعم و مزه آن تغییر می‌کند و دیگر به خوشمزگی قبل نیست و حتی برای تهیه دسر و کیک هم مناسب نیست.

اما بهترین روش‌های فریز کردن توت فرنگی چیست؟ در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله ما می‌توانید با روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد نگهداری توت فرنگی در فریزر پاسخ خواهیم داد.

روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه طولانی مدت

فریز کردن توت فرنگی یک روش ساده و کاربردی برای نگهداری توت فرنگی‌های تازه و خوشمزه است. معمولاً نگهداری توت فرنگی در یخچال تنها تا چند روز امکان پذیر است و پس از آن توت فرنگی‌ها شروع به نرم شدن و پوسیده شدن می‌کنند.
فریزر کردن به شما کمک می‌کند تا توت فرنگی‌ها را برای چند ماه تا یک سال به صورت سالم و خوشمزه نگهداری کنید. در ادامه می‌توانید با روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه آشنا شوید.

چند تا از بهترین روش های فریز کردن توت فرنگی؟

۱- شستن توت فرنگی

در اولین مرحله از فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه باید توت فرنگی‌ها را به روشی درست و اصولی تمیز کنید. برای این کار بهتر است حتماً از موادی مثل سرکه، نمک یا جوش شیرین استفاده کنید تا آلودگی‌های توت فرنگی پاک شود.
بهتر است برای فریزر کردن توت فرنگی در زمان شستن توت فرنگی حتما توت‌های نرم و آسیب دیده را جدا کنید و دور بریزید یا در صورت سالم بودن از آن‌ها برای تهیه اسموتی توت فرنگی، مارمالاد یا مربای توت فرنگی استفاده کنید.

۲- خشک کردن توت فرنگی‌ها

بعد از شستن توت فرنگی باید آن‌ها را روی دستمال قرار دهید تا کاملاً خشک شوند. یکی از مهم‌ترین ترفندها برای فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه این است توت فرنگی را به صورت سالم و خشک در فریزر بگذارید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در زمان خشک کردن توت فرنگی‌ها را فشار ندهید و اجازه دهید به آرامی خشک شوند.

۳- جدا کردن ساقه توت فرنگی

بعد از این که توت فرنگی کاملاً خشک شد، با استفاده از یک چاقوی تیز انتهای ساقه و برگ‌های توت فرنگی را جدا کنید و دور بریزید.

روش فریز کردن توت فرنگی با حفظ مزه طولانی مدت

۴- برش دادن توت فرنگی

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای مدت طولانی می‌توانید توت فرنگی‌ها را برش دهید. این مرحله کاملاً اختیاری است. اگر توت فرنگی‌ها را برای تهیه اسموتی یا شیک توت فرنگی کنار می‌گذارید، بهتر است آن‌ها را به دو قسمت یا ۴ قسمت تقسیم کنید تا راحت‌تر مخلوط شوند. در صورتی که دوست دارید توت فرنگی شما درسته منجمد شود، می‌توانید این مرحله را نادیده بگیرید و به سراغ مرحله بعد بروید.

۵- چیدن توت فرنگی‌ها در ظرف

بعد از برش دادن توت فرنگی باید یک کاغذ روغنی روی یک سینی یا ظرف مناسب قرار دهید. سپس توت فرنگی‌ها را طوری که روی هم قرار نگیرند، داخل سینی بچینید.

۶- مرحله اول قرار دادن توت فرنگی در فریزر

در این مرحله از فریز کردن توت فرنگی برای حفظ مزه آن باید سینی توت فرنگی را برای حداقل ۴ ساعت در فریزر قرار دهید تا کاملاً منجمد شود.

چیدن توت فرنگی‌ها در ظرف

۷- بسته‌بندی کردن توت فرنگی‌ها

بعد از این که توت فرنگی کاملاً سفت و یخی شد، در این مرحله می‌توانید آن‌ها را از روی سینی بردارید و داخل کیسه پلاستیکی زیپ‌دار بریزید. با این روش توت فرنگی‌ها به هم نمی‌چسبند و بسیار مرتب و با ظاهری زیبا و بدون تغییر مزه منجمد می‌شوند.

۸- مرحله دوم قرار دادن توت فرنگی‌ها در فریزر

بعد از بسته‌بندی توت فرنگی‌ها در پلاستیک، باید هوای موجود در پلاستیک را کاملاً خالی کنید. سپس توت فرنگی‌ها را در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که درب فریزر مکان مناسبی برای قرار دادن توت فرنگی نیست. زیرا نوسان دما در این بخش از فریزر بیشتر است و این موضوع روی طعم و مزه توت فرنگی‌ها تأثیر می‌گذارد.

فراموش نکنید اگر پلاستیک توت فرنگی‌ها به خوبی بسته نشود، بوی توت فرنگی خیلی زود تغییر می‌کند و مزه خود را از دست می‌دهد. با این روش می‌توانید تا ۶ ماه توت فرنگی‌ها را در فریزر قرار دهید و از آن‌ها برای تزیین انواع دسر و نوشیدنی‌های خوشمزه استفاده کنید.

نحوه استفاده از توت فرنگی منجمد

توت فرنگی‌های منجمد شده بعد از آب شدن معمولاً بافت محکم و منسجم خود را از دست می‌دهند و کمی تیره و سست می‌شوند. از همین رو معمولاً از آن‌ها برای تهیه دسرهای پختنی یا به صورت میکس شده استفاده می‌شود.

طرز شستن و فریز کردن توت فرنگی

برای استفاده از توت فرنگی یخ زده حتماً نباید صبر کنید تا توت فرنگی‌ها آب شوند، می‌توانید به همین صورت منجمد شده از آن‌ها برای تهیه دسرها و نوشیدنی‌های مختلف نیز استفاده کنید.

توت فرنگی منجمد شده برای تهیه انواع پای، کمپوت، مربا، کیک، اسموتی، نان، تارت، شیک، شربت توت فرنگی، مارمالاد بسیار مناسب هستند و طعم فوق‌العاده‌ای به دسرها می‌بخشند.

نکاتی در مورد نگهداری توت فرنگی در فریزر

برای نگهداری توت فرنگی در فریزر بهتر است بعد از شستن توت فرنگی کمی صبر کنید تا خشک شود و بعد برگ و ساقه آن را جدا کنید. این کار از ورود آب به داخل توت فرنگی و عوض شدن مزه آن جلوگیری می‌کند.

از قرار دادن توت فرنگی‌ها روی هم برای فریزر شدن اجتناب کنید.

برای نگهداری توت فرنگی در فریزر حتماً از پلاستیک‌هایی ضخیم‌تر که درب آن‌ها به خوبی بسته می‌شود، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که توت فرنگی خراب و نرم شده به هیچ عنوان برای فریزر کردن مناسب نیست، پس برای این کار حتماً از توت‌های سالم و سفت استفاده کنید.

برای نگهداری توت فرنگی در یخچال نباید میوه را بشویید، این کار موجب کپک زدن و خراب شدن توت فرنگی می‌شود.

خرد کردن توت فرنگی یکی از بهترین روش‌های فریز کردن آن است اما در صورت تمایل می‌توانید توت فرنگی را به صورت درسته نیز فریزر کنید.

برای سالم نگه داشتن توت فرنگی نباید در زمان شستن یا قرار دادن در فریزر به آن فشار وارد شود.

از توت فرنگی فریز شده برای درست کردن کیک بستنی توت فرنگی و کیک توت فرنگی بدون خامه اسفنجی هم می‌توانید استفاده کنید.

خواص توت فرنگی فریز شده

خواص توت فرنگی فریز شده

معمولاً با فریزر کردن توت فرنگی به شیوه صحیح مقدار زیادی از ویتامین C میوه حفظ می‌شود. جالب است بدانید که خشک کردن یا تهیه مارمالاد موجب می‌شود تا بخش زیادی از ویتامین‌های میوه از دست برود. اما در روش فریزر کردن بیشتر ویتامین‌ها و مواد معدنی توت فرنگی حفظ می‌شود.

از طرف دیگر طعم توت فرنگی فریز شده بسیار طبیعی‌تر و خوشمزه‌تر از توت فرنگی‌هایی است که به روش‌های دیگر نگهداری می‌شوند، از همین رو اگر قرار است توت فرنگی را بیشتر از چند روز نگه دارید، بهتر است آن‌ها را به روشی اصولی در فریزر بگذارید.

سوالات متداول

بهترین راه شستشو و فریز کردن توت فرنگی چیست؟

بهترین راه برای نگهداری توت فرنگی در فریزر این است که ابتدا توت فرنگی‌های سالم و سفت را جدا کنید و بشویید. سپس بعد از خشک شدن آن‌ها را برش داده و در فریزر قرار دهید.

حتماً بخوانید:
خواص توت فرنگی،خاصیت های توت فرنگی که شما را متعجب خواهد کرد!

خواص توت فرنگی،خاصیت های توت فرنگی که شما را متعجب خواهد کرد!

اين توت همان‌ طور كه از نامش پيداست، زادگاه اروپايي دارد و در قرن چهاردهم به طور وحشي در فرانسه مي روييده و مصارف دارويي داشته تا اين كه كم‌ كم به…

چگونه توت فرنگی را تازه نگهداریم؟

بهترین روش برای نگهداری توت فرنگی با حفظ مزه این است که آن‌ها را به روشی اصولی در فریزر نگه دارید.

روش فریز کردن توت فرنگی چگونه است؟

برای فریز کردن توت فرنگی باید ابتدا آن‌ها را برش دهید و روی سینی بگذارید تا منجمد شوند. سپس می‌توانید توت‌های منجمد شده را داخل کیسه زیپ‌دار بریزید و در فریزر قرار دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است