دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چریک هزار چهره انقلاب، شهید سیدعلی اندرزگو!
3
سید علی اندرزگو (زاده ۱۳۱۸ - درگذشته ۲ شهریور ۱۳۵۷) از مبارزان مسلح مخالف حکومت پهلوی در خلال سال‌های ۱۳۴۲–۱۳۵۷ و عضو هیئت‌های موتلفه اسلامی بود که با گروه‌های مختلفی ارتباط داشت.

شهید سید علی اندرزگو مجاهد انقلابی سال ۱۳۱۸ ه. ش در تهران به دنیا آمد. در ۱۶ سالگی تحت تاثیر اندیشه های فدائیان اسلام قرار گرفت و بر سر مزار شهید نواب صفوی با او پیمان بست که راهش را ادامه دهد.

سید علی اندرزگو / چریک هزار چهره

اندرزگو که از اعضای هیئت معطلفی اسلامی بود در نقشه ی اعدام انقلابی حسن علی منصور نخست وزیر خائن و طراح لایه استعمار زده کاپیتولاسیون نقش کلیدی داشت. پس از آن به عراق رفت و با بازگشت به ایران با اسم مستعار شیخ عباس تهرانی به تحصیلات حوزوی در قم تحصیل و تدریس در حوزه علمیه چیزر تهران و تامین اسلحه در سازمان دهی تشکیلات حذب الله پرداخت. با خطرناک شدن اوضاع این بار اندرزگو با هویت دکتر حسین حسینی همراه خانواده اش در مشهد ساکن شد.

سید علی اندرزگو / چریک هزار چهره

او همواره طراحی نقشه ای برای از بین بردن رژیم بود. حتی یک بار به همسرش گفت: پهلوی یا به دست من یا با خون من از بین می‌رود. سال ۱۳۵۷ همزمان با فرار شاه به آمریکا اندرزگو نقشه ای برای اعدام انقلابیون در فرودگاه کشید اما نیروهای جنایت کار ساواک با شنود تلفن های اطرافیانش وی را دستگیر کرده و در ۲ شهریور سال ۱۳۵۷ به شهادت رسید. امام خمینی در توصیف شهید اندرزگو که در طول حیاتش با حدود ۲۴ هویت مختلف مبارزه کرده بود فرمودند: ما نیمی از انقلاب را از این شهید داریم.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits