مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
سفید کردن و جرم گیری دندان مصنوعی + تمیز کردن اصولی

شستشو و سفید کردن دندان مصنوعی با چند ماده شوینده در منزل

سفید کردن و جرم گیری دندان مصنوعی + تمیز کردن اصولی
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بهترین روش شست و شوی دندان مصنوعی مسواک زدن است اما روش دیگری وجود دارد که می توان با ساخت محلول در خانه دندان های مصنوعی را ضدعفونی و جرم گیری کرد.

روش های خانگی برای شستن دندان های مصنوعی

نحوه تمیز کردن دندان مصنوعی نسبت به دندان طبیعی متفاوت است. دندان مصنوعی از مینای طبیعی ساخته نشده است و باید با خمیردندان، مسواک و تمیزکننده مخصوص پاکیزگی آن را حفظ کرد زیرا مسواک و خمیردندان معمولی باعث خرابی آن می شود.

ابتدا، دندان را زیر آب بگیرید تا تمیز شود. سپس با مسواک و خمیردندان مخصوص، دندان را مسواک بزنید و دوباره با آب بشویید. در طول شب دندان را در لیوان آب حاوی مایع تمیز کننده قرار دهید.

سفید کردن دندان مصنوعی

راه های مناسب برای سفید کردن دندان مصنوعی

بعد از غذا دندان ها را خوب تمیز کنید

آب را روی دندان های مصنوعی بریزید تا بقایای غذا و ذرات شل دیگر پاک شوند. شما می توانید یک حوله بر روی پیشخوان یا در سینک قرار دهید و یا کمی آب در سینک بریزید، اینگونه اگر از دستتان افتاد، نشکند. اطمینان حاصل کنید که در هنگام تمیز کردن، خم شان نمی کنید یا آسیبی به پلاستیک یا کلاه آنها نمی رسانید.

دهان خود را بعد از برداشتن دندان ها تمیز کنید

از یک مسواک مخصوص یا گاز و یا یک مسواک نرم استفاده کنید تا زبان، گونه ها و سقف دهان خود را تمیز کنید. در صورت استفاده، هر گونه چسب باقیمانده، آن را از روی لثه ها بردارید.

حداقل روزی یک بار مسواک بزنید

هر روز دندان هایتان را تمیز کنید و به آرامی این کار را انجام دهید. آن ها را خیس کنید و با برس زبر پلاستیکی و غیر ساینده پروتزی تمیز کنید تا غذا، پلاک و دیگر باقیمانده ها را پاک کنید.چنانچه در بخش سلامت دهان و دندان دلگرم گفته شده است اگر از چسب پروتز استفاده می کنید، شیارهای روی لثه ها را تمیز کنید تا هر گونه چسب باقی مانده را از بین ببرید.از پاک کننده های دندانپزشکی در داخل دهان خود استفاده نکنید.

از مسواک مناسب استفاده کنید

برای شستشوی دندان های مصنوعی باید مسواکی انتخاب کنید که قادر به تمیز کردن کامل بین دندان ها باشد و به خوبی نواحی منحنی و زاویه دار دندان مصنوعی شما را شستشو دهد و هیچ ذره ای از غذا و .. بین دندان ها باقی نماند.

شبها دندان های مصنوعی را داخل آب قرار دهید

بیشتر انواع دندان های مصنوعی باید مرطوب بمانند تا شکل خود را حفظ کنند. آنها را در آب یا یک محلول دندانی ملایم در طول شب قرار دهید. با دندان پزشک خود در مورد نگهداری صحیح دندان ها در طول شب بررسی کنید.دستورالعمل های شرکت تولید کننده را در زمینه تمیز کردن و خیساندن به دنبال داشته باشید. ظرفی که برای این کار انتخاب میکنید بسیار مهم است چراکه باید به گونه ای باشد که دندان ها کاملا داخل ان در آب قرار گیرند.

از شوینده ی مناسب دندان مصنوعی استفاده کنید

ژل و خمیر دندان های مخصوص تمیز کردن دندان های مصنوعی در داروخانه ها موجود است که میتوانید با کمک آنها دندان های خود را به خوبی تمیز کنید و از ایجاد بوی نامطبوع در آنها خودداری کنید.هنگام آبکشی هم مسواک بزنیدبعد از استفاده از خمیر دندان و شوینده ها وقتی نوبت به آبکشی میرسد بهتر است همچنان از مسواک استفاده کنید تا ذرات شوینده ها بین دندان و ... باقی نماند.

چک آپ ضروری دندان هایتان را فراموش نکنید

دندان پزشک شما توصیه می کند که چند بار بازدید کنید تا دندان هایتان را معاینه کرده و به صورت حرفه ای تمیز کند. دندان پزشک می تواند به اطمینان از تناسب مناسب برای جلوگیری از لغزش و ناراحتی به شما کمک کند و همچنین داخل دهانتان را چک کند تا مطمئن شود که سالم است. اگر یک اندازه شل دارید، به دندان پزشک خود مراجعه کنید. اگر پروتز دندانیتان شل شده است، فوراً به دندان پزشک مراجعه کنید. شل شدن می تواند باعث تحریک، زخم و عفونت شود.

تمیز کردن دندان مصنوعی با سرکه

استفاده از سرکه . سرکه و آب را به طور مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و دندان مصنوعی را به مدت ۱۵ دقیقه به صورت روزانه درون آن قرار دهید . اینکار هم باعث تمیز شدن دندان و هم باعث از بین رفتن جرم دندان خواهد شد . بعد از زمان گفته شده با مسواک دندان مصنوعی را شستشو دهید تا جرم های شل شده آن کاملا تمیز شوند .در صورتی که جرم ها و لکه های دندان زیاد بود به مدت یک شب دندان مصنوعی را داخل مخلوط سرکه و آب قرار دهید .

شستن دندان مصنوعی با وایتکس

استفاده از سفید کننده . یک قسمت مایع سفید کننده را با ۱۰ قسمت آب مخلوط کنید و دندان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درون آن قرار دهید . سفید کننده باعث از بین بردن جرم و لک ، سفید کردن دندان و از بین بردن باکتری ها میشود .

استفاده از آب اکسیژنه

۴۰% آب اکسیژنه را با ۶۰% آب مخلوط کنید . به مدت ۱۵ دقیقه دندان مصنوعی را داخل آن قرار دهید . بعد از در آوردن دندان مصنوعی را با مسواک و خمیر دندان کاملا شستشو دهید . آب اکسیژنه باعث سفیدی و براق شدن دندان نیز میشود .

نبایدها برای مراقبت از دندان مصنوعی

نبایدها برای مراقبت از دندان مصنوعی

مواد تمیز کننده ساینده:

از مسواک های سفت، تمیز کننده های قوی و خمیر دندان سخت اجتناب کنید، چون اینها بیش از حد ساینده هستند و ممکن است به دندان شما آسیب برسانند.

خمیردندان سفید کننده:

خمیردندانی که به عنوان سفید کننده تبلیغ می شوند، اغلب حاوی آب اکسیژنه هستند که رنگ دندان های مصنوعی را کم می کند.

محصولات حاوی سفید کننده:

از هیچ نوع محصول سفید کننده استفاده نکنید، چون آن ها می توانند پروتز های دندانی شما را ضعیف کرده و رنگ آنها را تغییر دهند. دندان های مصنوعی به هراه وابستگی های فلزی آنها را در محلول های حاوی کلر قرار ندهید، زیرا می تواند فلز را لکه دار کند و باعث خوردگی می شود.

آب داغ:

از آب داغ و یا جوش که ممکن است دندن های مصنوعی را پیچ و تاب دهد، خودداری کنید.انواع مختلفی وجود دارند که نشان می دهند چگونه یک تمیز کننده خانگی سفید کننده باید آماده و مورد استفاده قرار گیرد.

براساس اطلاعات جمع آوری شده، به نظر می رسد که دستورالعمل زیر یک روش منطقی برای این روش باشد با این وجود، هیچ کس در موقعیتی نیست که اطلاعات بیشتری درباره پروتزهای دندانی و موادی که برای ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته است، نسبت به دندان پزشک خود بداند و به همین دلیل، مراجعه به دندان پزشک همیشه بهتر است و می توانید درباره برنامه های تمیز کردن دندان های خود (از هر نوع) با آن ها صحبت کنید.

ضدعفونی دندان مصنوعی

شایع ترین تمیزکننده خانگی دندانی محلول سفید کننده رقیق است.برای تمیز کردن و به ویژه ضد عفونی کردن دندان های مصنوعی موثر هستند. همچنین در حذف لکه ها به خاطر قرار گرفتن در معرض عوامل رنگی مثل قهوه، نوشابه، چای و محصولات تنباکویی موثر است.

با وجود محبوبیت آنها، نگرانی هایی در ارتباط با استفاده از محلول های تمیز کننده بر پایه سفید کننده وجود دارد. به خصوص در موردی که یک محلول غلظت نسبتاً بالا داشته باشد یا دوره خیساندن زیاد باشد، ممکن است آسیب به دندان کامل یا نسبی رخ دهد پس دقت داشته باشید.

همچنین بخوانید:

روش های طلایی برای مراقبت و تمیز کردن دندان‌های مصنوعی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است