دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
طرز تهیه گردو شیرین به روش سنتی و در فر
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گردوی شکلاتی را اغلب در سالاد می ریزند و یا گاهی به عنوان یک میان وعده خوشمزه سرو می شود. این آجیل شیرین را همچنین می تواند روی یک پنیر غنی مانند پنیر خامه ای ریخت یا در شیشه بسته بندی و به عنوان هدیه به میزبان داد.

طرز تهیه گردو شیرین با ساده ترین روش ها

می توانیم گردوها را روی اجاق گاز خود درست کنیم یا در فر پخت و حتی با استفاده از شکر قهوه ای به جای شکر سفید معمول، همه چیز را تغییر داد.

مواد لازم برای گردو شیرین سریع:

گردو پوست کنده: یک پیمانه 108 گرم

شکر سفید: یک چهارم پیمانه (پنجاه گرم)

کره: 14 گرم / بدون نمک

مواد لازم برای گردو شیرین سنتی:

گردو: یک پیمانه 108 گرم

سیروپ ذرت: دوقاشق غذاخوری / سی میلی لیتر

شکر: یک قاشق غذاخوری

نمک: نیم قاشق چایخوری

فلفل سیاه آسیاب شده: نیم گرم / یک چهارم قاشق چایخوری

فلفل قرمز کاین: یک عدد

مواد لازم برای گردوی شیرین شکر قهوه ای:

کره: دو قاشق غذاخوری 28 گرم

گردو: دو پیمانه 216 گرم

شکر قهوه ای: نیم پیمانه 100 گرم

دارچین آسیاب شده: دو قاشق غذاخوری / 4 گرم

آموزش درست کردن گردوی شیرین خوشمزه

آموزش درست کردن گردوی شیرین خوشمزه

1- تابه نچسب را گرم کنید:

روی اجاق گاز خود، یک تابه نچسب سایز متوسط را روی شعله قرار دهید. حرارت را روی متوسط قرار داده و اجازه دهید تا تابه کاملا گرم شود که فرایند تقریباً 3 تا 5 دقیقه طول می کشد.

2- گردو و شکر و کره را اضافه کرده و تفت دهید:

وقتی تابه داغ شد، یک پیمانه (108 گرم) گردو پوست کنده، یک چهارم فنجان (50 گرم) شکر سفید و یک قاشق غذاخوری (14 گرم) کره بدون نمک را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید مخلوط به مدت تقریبی پنج دقیقه روی حرارت متوسط بپزد و مرتباً هم بزنید تا مطمئن شوید یکنواخت می پزند.

مخلوط گردو را پخته تا شکر آب شده و تمام مغزها با شربت شیرین آغشته شوند.
مهم است که مخلوط را نزدیک پایان زمان پخت هم بزنید، زیرا در این زمان آجیل ها اگر ثابت باشند به احتمال زیاد می سوزند.
در صورت تمایل می توانید به راحتی با دو برابر کردن مواد لازم، دستور پخت را دو برابر کنید.

3- مغزهای گردو را از ماهیتابه خارج کرده و جدا نمایید:

وقتی همه گردوها به شربت شکر و کره آغشته شدند، تابه را از روی شعله بردارید. آجیل ها را از تابه به یک ورقه پخت با کاغذ روغنی منتقل کنید.
مطمئن شوید که همه آجیل ها را هنگام قرار دادن آنها از هم جدا کرده اید، زیرا اگر وقتی خنک شوند، به صورت توده ای به هم می چسبند. از دو کفگیر یا قاشق چوبی برای جدا کردن سریع آجیل ها استفاده کنید تا فرصتی برای چسبیدن به هم نداشته باشند.

آموزش درست کردن گردوی شیرین خوشمزه

4- زمان بدهید مغزها خنک شده سپس، سرو کنید:

پس از اینکه گردوها به صورت یک لایه پخش کردید ، حدود 10 دقیقه زمان دهید یا تا زمانی که لایه بیرونی آن سفت شود، خنک شوند. گردوهای شیرین را در ظرفی ریخته و به عنوان میان وعده سرو کنید. اگر قصد ندارید فوراً گردوی شیرین را میل کنید، حتماً در یک ظرف در بسته نگهداری کنید.

روش درست کردن گردوی شیرین در فر

1- فر را پیش گرم کرده و یک ورقه پخت را چرب کنید:

برای اطمینان از اینکه فر در زمان آماده شدن گردو به اندازه کافی داغ است، دما را روی 325 درجه فارنهایت (170 درجه سانتیگراد) تنظیم کرده و اجازه دهید تا کاملاً گرم شود. سپس یک ورقه پخت بزرگ را با اسپری پخت نچسب چرب کرده و آن را کنار بگذارید.
حتما از روش کار فر خود اطمینان حاصل کنید، زیرا بعضی فرها هنگام رسیدن به دمای مورد نظر که در ایتجا 170 درجه سلسیوس است، بوق می زنند و آلارم می دهند و برخی دیگر ممکن است دما را به روش دیگری نشان دهند.

2- گردو و سایر مواد لازم را در ظرفی با هم مخلوط کنید:

یک پیمانه (108 گرم) گردو پوست کنده، 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سیروپ ذرت سبک، 1 قاشق غذاخوری (12 گرم) شکر گرانول، نصف قاشق چایخوری (3 گرم) نمک، یک چهارم قاشق چای خوری (نیم گرم) پودر فلفل سیاه و سفید اضافه کنید.
فلفل و مقداری جزیی فلفل کاین (قرمز) را در یک کاسه متوسط با هم بزنید تا مطمئن شوید که تمام آجیل ها کاملا پوشیده شده اند. اگر سیروپ ذرت سبک ندارید، می توانید سیروپ افرا را جایگزین کنید.

روش درست کردن گردوی شیرین در فر

3- مخلوط گردو را روی ورق پهن کرده و بپزید:

پس از پوشاندن آجیل با مواد، گردوها را به سینی چرب شده ی فر منتقل کنید. سینی را در فر قرار داده و اجازه دهید بپزند تا قهوه ای طلایی شوند و روی آن حباب بزند که این فرایند تقریباً 15 دقیقه طول می کشد.
آجیل ها ممکن است به هم بچسبند، بنابراین از یک کاردک یا قاشق چوبی برای جدا کردن آنها روی سینی فر استفاده کنید. از آنجایی که ممکن است روکش حین گرم شدن پخش شود، بهتر است، فرایند درست شدن را هر چند لحظه یکبار بررسی کنید. سپس گردوهایی را که به هم چسبیده اند را جدا کنید.

4- گردوی شیرین را خنک کرده و به ظرف نگهداری ( دربسته) منتقل کنید:

وقتی رنگ گردوها طلایی شدند، قالب را از فر خارج کرده و اجازه دهید تا مغزها روی ورق در دمای اتاق کاملاً خنک شوند که تقریباً 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. برای سرو در ظرفی قرار دهید و به ظرف دربسته منتقل کنید تا آنها را نگهداری کنید. گردوی شیرین را می توان تا سه روز نگهداری کرد.

روش تهیه گردو شیرین با شکر قهوه ای

1- کره را در یک تابه بزرگ گرم کنید:

دو قاشق غذاخوری (28 گرم) کره رادر یک تابه بزرگ ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید. اجازه دهید کره کاملا ذوب شود که تقریباً 3 تا 5 دقیقه طول می کشد. اگر قبل از اضافه کردن به تابه آن را ریزریز کنید، کره سریعتر آب می شود.

روش درست کردن گردوی شیرین با شکر قهوه ای

2- گردو، شکر قهوه ای و دارچین را با هم مخلوط کرده و می پزیم:

وقتی کره ذوب شد، 2 پیمانه (216 گرم) گردو پوست کنده، نیم پیمانه (100 گرم) شکر قهوه ای و 2 قاشق چایخوری (4 گرم) دارچین آسیاب شده را در تابه می ریزیم. مخلوط را روی حرارت متوسط گذاشته تا شکر حل شود که تقریباً 3 تا 4 دقیقه طول می کشد. حتماً مخلوط را مدام به هم زده تا شکر آب شده نسوزد و مغزهای گردو شیرین به هم نچسبند.

3- آجیل ها را از تابه خارج کرده و بگذارید خنک شوند:

بعد از حل شدن شکر قهوه ای، آجیل ها را با کاردک یا قاشق سوراخ دار از ماهیتابه خارج کنید و روی یک تشت پخت سیلیکونی قرار دهید. بگذارید یک ساعت خنک شوند تا کاملاً خنک شوند و پوشش آن سفت شود.

اگر ورقه پخت سیلیکونی ندارید، می توانید از یک ورقه پخت که با کاغذ روغنی پوشانده شده است استفاده کنید. گردوهای شیرین را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید. تا دو هفته طعم آن حفظ می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !