دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تومور مغزی در کودکان چه علائمی دارد؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
تومورهای اولیه مغزی در مغز شروع می‌شوند و به طور کلی خارج از بافت مغز گسترش نمی‌یابند. بیشتر سرطان های سیستم عصبی مرکزی تومورهای مغزی هستند ، در این مطلب شما را با نشانه های تومور مغزی در کودکان آشنا می کنیم .

تومور مغزی در کودکان : علائم، تشخیص و روش های درمان

تومورهای مغزی ، بدخیم یا خوش خیم ، تومورهایی هستند که از سلول های مغز نشات می‌گیرند. تومور به رشد غیر طبیعی بافت گفته می‌شود.
یک تومور خوش خیم حاوی سلول های سرطانی نیست و معمولاً پس از برداشتن ، عود نمی‌کند. اکثر تومورهای خوش خیم مغز دارای مرزهای واضح هستند، به این معنی که به بافت اطراف حمله نمی‌کنند. این تومورها می‌توانند علایم مشابه تومورهای سرطانی را به دلیل اندازه و موقعیت آنها در مغز ایجاد کنند.

تومورهای بدخیم مغزی حاوی سلول‌های سرطانی هستند.
تومورهای بدخیم مغزی معمولاً به سرعت در حال رشد هستند و به بافت های اطراف حمله می‌کنند و ممکن است بعد از درمان عود کنند. گاهی اوقات، تومورهای مغزی که سرطانی نیستند، به دلیل اندازه و موقعیت بدخیم و آسیب‌هایی که می‌توانند به عملکردهای حیاتی مغز وارد کنند، بدخیم نامیده شوند.

تومورهای مغزی می‌توانند در هر سنی ایجاد شوند. تومورهای مغزی که در نوزادان و کودکان ایجاد می‌شود ، از نظر نوع سلول‌ها و پاسخگویی به درمان با تومورهای مغزی بزرگسالان بسیار متفاوت است. در ادامه درباره تومور مغزی در کودکان صحبت خواهیم کرد.

سیستم عصبی مرکزی (CNS) شامل مغز و نخاع است. مغز یک اندام مهم است که فکر ، حافظه ، احساسات ، لمس ، مهارت‌های حرکتی ، بینایی ، تنفس ، دما ، گرسنگی و هر فرآیند تنظیم کننده بدن را کنترل می‌کند. مغز را می توان به مخ، ساقه مغز و مخچه تقسیم کرد:

مخ (جلوی مغز): از نیمکره راست و چپ تشکیل شده است. عملکردهای مخ شامل موارد زیر است: شروع حرکت ، احساس دما ، لمس ، بینایی ، شنوایی ، قضاوت ، استدلال ، حل مسئله ، احساسات و یادگیری.
ساقه مغز (پایه مغز) – شامل مغز میانی ، پشت و بصل النخاع است.

عملکردهای این ناحیه شامل: حرکت چشم و دهان ، انتقال پیام های حسی (یعنی گرم ، درد ، بلند) ، گرسنگی ، تنفس ، هوشیاری ، عملکرد قلب ، دمای بدن ، حرکات غیر ارادی ماهیچه ها ، عطسه ، سرفه ، استفراغ و بلع است.
مخچه (پشت مغز) – در پشت سر واقع شده است، عملکرد آن هماهنگ کردن حرکات ارادی ماهیچه ها و حفظ حالت بدن و تعادل است.

علائم تومور مغزی در کودکان چیست؟

موارد زیر شایع ترین علائم تومور مغزی در کودکان است. با این حال هر کودکی ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند. علائم بسته به اندازه و محل تومور متفاوت است. بسیاری از علائم مربوط به افزایش فشار در مغز یا اطراف آن است، مگر در کودکان بسیار خردسال (که استخوان جمجمه آنها هنوز به هم نچسبیده است) ، زیرا هیچ فضایی در جمجمه برای هیچ چیز به جز بافت های ظریف مغز و مایع آن نیست و هرگونه تومور ، بافت اضافی یا مایع می‌تواند باعث فشار بر مغز شده و علائم زیر را در پی داشته باشد:

افزایش فشار داخل جمجمه (ICP) – ناشی از بافت یا مایع اضافی در مغز. فشار ممکن است افزایش یابد زیرا یک یا چند بطن که مایع مغزی نخاعی را تخلیه می‌کنند (CSF ، مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است) مسدود شده است و باعث می‌شود مایع در مغز محبوس شود. افزایش ICP می تواند موارد زیر را ایجاد کند:

 • سردرد
 • استفراغ (معمولاً صبح)
 • حالت تهوع
 • تغییر شخصیت
 • خواب آلودگی
 • افسردگی
 • کاهش عملکرد قلب و تنفس و در صورت عدم درمان در نهایت کما

تومور مغزی

علائم تومورهای مغزی در مخ (جلوی مغز) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تشنج
اختلال در بینایی
لکنت زبان
فلج یا ضعف در نیمی از بدن یا صورت
افزایش فشار داخل جمجمه (ICP)
خواب آلودگی یا گیجی
تغییر شخصیت یا اختلال در قضاوت
از دست دادن حافظه کوتاه مدت
اختلالات راه رفتن
مشکلات ارتباطی

علائم تومورهای مغزی در ساقه مغز (پایه مغز) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تشنج مشکلات غدد درون ریز (دیابت یا تنظیم هورمون)
 • تغییرات بینایی یا دوبینی
 • سردرد فلج اعصاب یا ماهیچه های صورت یا نیمی از بدن
 • تغییرات تنفسی افزایش فشار داخل جمجمه (ICP)
 • پیاده روی ناشیانه و ناهماهنگ
 • از دست دادن شنوایی
 • تغییر شخصیت

علائم تومورهای مغزی در مخچه (پشت مغز) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. افزایش فشار داخل جمجمه (ICP)
 2. استفراغ (معمولاً صبح بدون حالت تهوع اتفاق می‌افتد)
 3. سردرد حرکات ناهماهنگ عضلات
 4. مشکلات راه رفتن (آتاکسی)

علائم تومور مغزی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص با پزشک فرزند خود مشورت کنید.

علت تومورهای مغزی در کودکان چیست؟

اکثر تومورهای مغزی دارای ناهنجاری های ژنی هستند که در کنترل چرخه سلولی نقش دارند و باعث رشد کنترل نشده سلول می شوند. این ناهنجاری‌ها ناشی از تغییرات مستقیم در ژنها، یا از طریق تنظیم مجدد کروموزوم‌ها هستند که عملکرد یک ژن را تغییر می‌دهند.
بیماران مبتلا به شرایط ژنتیکی خاص (نوروفیبروماتوز ، بیماری فون هیپل-لینداو ، سندرم لی فرامنی و رتینوبلاستوما) نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به تومورهای سیستم عصبی مرکزی هستند.

علت تومورهای مغزی در کودکان

همچنین برخی گزارش ها مبنی بر ایجاد تومور مغزی در کودکان یک خانواده وجود دارد که هیچ کدام از این سندرم‌های ژنتیکی را ندارند.
برخی از مواد شیمیایی ممکن است ساختار ژنی را که بدن را در برابر بیماری ها و سرطان محافظت می‌کند ، تغییر دهند.
کودکانی که تحت درمان پرتو درمانی با سر به عنوان بخشی از درمان قبلی برای سایر بدخیمی ها قرار گرفته‌اند نیز در معرض افزایش تومورهای مغزی جدید هستند.

تومور مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

علاوه بر شرح حال کامل پزشکی و معاینه فیزیکی کودک ، روش‌های معاینه تومور مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه عصبی – پزشک رفلکس ها ، قدرت عضلات ، حرکت چشم و دهان ، هماهنگی و هوشیاری کودک شما را آزمایش می‌کند.

اسکن توموگرافی کامپیوتری (که CT یا CAT نامیده می‌شود) – یک روش تصویربرداری تشخیصی است که از ترکیب اشعه ایکس و فناوری رایانه برای تولید تصاویر افقی از بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیق هر قسمت از بدن ، از جمله استخوان ها ، ماهیچه ها ، چربی و اندام ها ، مانند مغز را نشان می‌دهد. سی تی اسکن نسبت به اشعه ایکس عمومی جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) – یک روش تشخیصی است که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ ، امواج رادیویی و رایانه برای تولید تصاویر دقیق از اندام ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می‌کند. MRI برای مشاهده مغز و نخاع بسیار مفید است.

اشعه ایکس – یک آزمایش تشخیصی است که از پرتوهای نامرئی انرژی الکترومغناطیسی برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی ، استخوان ها وغیره استفاده می‌کند.

آنژیوگرام – ماده حاجب در رگ های خونی مغز تزریق می‌شود و توسط اشعه ایکس به منظور تشخیص انواع خاصی از تومورها استفاده می‌شود.

میلوگرام – اشعه ایکس از ستون فقرات ، شبیه به آنژیوگرام.

سوراخ کمری/ضربه نخاعی – یک سوزن مخصوص در قسمت پایین کمر ، در کانال نخاعی قرار می‌گیرد. این ناحیه اطراف نخاع است. مقدار کمی مایع نخاعی مغزی (CSF) را می‌توان برداشته و برای آزمایش ارسال کرد. CSF مایعی است که در اطراف مغز و نخاع قرار دارد.

توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) – در پزشکی هسته ای‌، روشی که فعالیت متابولیک سلول ها را اندازه گیری می‌کند. اسکن PET ممکن است مناطقی از سرطان را نشان دهد که ممکن است در سی تی اسکن یا اسکن MRI دیده نشوند. بررسی تومور مغزی بیشتر به انواع سلول‌هایی که تومور در آنها شروع می‌شود و محل تومور بستگی دارد.

درمان تومور مغزی در کودکان

درمان اختصاصی تومور مغزی در کودکان توسط پزشک بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

سن ، سلامت کلی و سابقه پزشکی فرزند شما
نوع ، محل و اندازه تومور
وسعت بیماری
تحمل فرزند شما برای داروها ، روش‌ها یا روش‌های درمانی خاص
انتظارات برای دوره بیماری
نظر یا ترجیح شما

درمان تومور مغزی در کودکان

درمان ممکن است شامل (درمان تک یا ترکیبی) باشد:

عمل جراحی. جراحی معمولاً اولین قدم در درمان تومورهای مغزی است. هدف این است که تا آنجا که ممکن است تومور را حذف کرده و عملکرد عصبی را حفظ کنیم. جراحی برای بیوپسی نیز ممکن است برای بررسی انواع سلول‌هایی که تومور برای تشخیص آنها ساخته شده است انجام شود. این کار اغلب در صورتی انجام می شود که تومور در ناحیه ای با ساختارهای حساس در اطراف آن قرار داشته باشد که ممکن است در حین برداشتن آسیب ببیند.
شیمی درمانی
پرتو درمانی
استروئیدها (برای درمان و جلوگیری از تورم به ویژه در مغز)
داروهای ضد تشنج (برای درمان و جلوگیری از تشنج های مرتبط با فشار داخل جمجمه)
شانت بطنی (به عنوان شانت VP نیز نامیده می شود). شنت VP ممکن است در سر قرار گیرد تا مایع اضافی از داخل مغز به شکم تخلیه شود. شنت VP به کنترل فشار داخل مغز کمک می‌کند.
پیوند مغز استخوان
توانبخشی (برای بازیابی مهارت های حرکتی از دست رفته و قدرت عضلانی ؛ ممکن است متخصصان گفتار ، فیزیک و کار در تیم مراقبت های بهداشتی شرکت کنند)
آنتی بیوتیک ها (برای درمان و پیشگیری از عفونت ها)
مراقبت پیگیری مداوم (برای مدیریت بیماری ، تشخیص عود تومور و مدیریت اثرات دیررس درمان)

چشم انداز بلند مدت برای کودک مبتلا به تومور مغزی

علائم و طول عمر کودکان مبتلا به تومور مغزی بستگی زیادی به موارد زیر دارد:

نوع تومور.
وسعت بیماری.
اندازه و محل تومور.
وجود یا عدم وجود متاستاز.
پاسخ تومور به درمان
سن و سلامت کلی کودک شما.
میزان تحمل فرزند شما نسبت به داروها و روش‌های درمانی خاص.

منبع : دکتر شهاب قاضی میراین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits