دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
دلایل اصلی لرزش کابین آسانسور کدام است ؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
همان طور که می‌دانید آسانسور وسیله‌ای برای جابه‌جایی افراد در میان طبقات یک ساختمان است و به کمک آن دیگر نیازی به استفاده خسته‌کننده از پله‌ها نیست. اما به راستی علل لرزش آسانسور چیست؟

علل لرزش کابین آسانسور چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

وقتی به دلایل لرزش آسانسور دقیق‌تر فکر کنید، چند علت ساده به ذهنتان خطور خواهد کرد. دلایل لرزش آسانسور مانند یک شمشیر دو لبه هستند. اگر در سریع‌ترین زمان نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید به سادگی از بین می‌روند اما، اگر آن‌ها را نادیده بگیرید و بر طرف کردن این مشکلات را پشت گوش بیندازید به احتمال زیاد با مشکلاتی جدی رو‌به‌رو می‌شوید.

اگر شما هم دائما در حال استفاده از آسانسورهای متفاوت هستید یا مدت زیادی است که از آسانسور منزل و محل کار خود استفاده می‌کنید، احتمالا حداقل یکبار با لرزش کابین آسانسور مواجه شده‌اید.

اما علت این لرزش در کابین آسانسور چیست؟ در موارد زیادی اندازه ریل آسانسورها یکی از علل ایجاد صدا یا لرزش در طبقات آخر است. البته، نصب نادرست آسانسور‌ها را نباید نادیده گرفت. همان‌طور که می‌دانید آسانسور هم مانند تمام وسایلی که استفاده روزمره دارند باید در زمان‌های مناسب سرویس شود تا از خرابی آن جلوگیری شود. بد نیست بدانید گاهی لرزش کابین آسانسور با صدا همراه می‌شود و برای طبقات پایین و بالا مزاحمت ایجاد می‌کند.

معمولاً علت لرزش آسانسور یا مشکل مکانیکی است یا الکتریکی؛ حدود ۸۰ درصد لرزش‌های آسانسور بخاطر مشکلات مکانیکی ایجاد می‌شود و تنها ۱۰ درصد موارد به اختلالات الکتریکی مرتبط می‌شود. از این ۸۰ درصدی که گفته شد، حدود ۶۰ درصد به نگهداری نامناسب برمی‌گردد و ۴۰ درصد دیگر به طور مساوی بین آسیب دیدگی قطعات و کیفیت پایین نصب تقسیم می‌شود.

دلایل لرزش آسانسور را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • نصب نادرست ریل آسانسور
  • عدم نصب صحیح کابین
  • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در ساخت بدنه آسانسور
  • استفاده از کابین و ریل‌های غیرمنطبق
  • رعایت نکردن فاصله استاندارد میان ریل و کفشک

علل لرزش کابین آسانسور

نصب نادرست ریل در آسانسورها و لرزش کابین آسانسور

یکی از علل لرزش کابین آسانسور وجود اشکال در نصب ریل‌های آسانسور و کابین آن است. همچنین نصب اشتباه شاقول کاری ریل و فاصله بیش از حد در میان دو ریل هم می‌تواند از دلایل لرزش کابین آسانسور باشد. بد نیست بدانید کم بودن فاصله میان ریل‌ها هم موجب می‌شود کابین آسانسور بلرزد. البته برای کنترل کردن این موارد حتما باید از کارشناسان نصب آسانسور کمک بگیرید.

مواردی می‌تواند موجب نصب نادرست ریل در آسانسور شود شامل موارد زیر می‌شود:

دقت پایین الگو
دقت پایین هنگام نصب
تغییر شکل قالب در فرآیند ساخت
تغییرات دمایی

نصب نادرست کابین از دلایل لرزش آسانسور

اگر آسانسور را به شکل صحیح و استاندارد نصب کنید، با صدا و لرزش کابین آسانسور مواجه نمی‌شوید. نکته مهم در مورد آسانسورها همین نصب صحیح، اصولی و بهره‌گیری از تجهیزات است.

انتخاب کابین یا بدنه آسانسور با جنس استاندارد

لازم به ذکر است آسانسورهایی که بدنه‌ای با ضخامت کم دارند نسبت به سایر مدل‌ها صدا را به راحتی به داخل انتقال می‌دهند. در مورد بدنه‌های نازک باید بدانید که انتقال لرزش به دلیل ضخامت کم در این موارد بیشتر است.

کابین و ریل‌های غیرمنطبق از جمله علل لرزش کابین آسانسور

یکی از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور را می‌توان وجود فاصله، کم یا زیاد بودن فضای میان دو ریل دانست. عدم انطباق بین ریل و کابین هم باعث ایجاد سروصدا و لرزش می‌شود.

فاصله غیراصولی ریل و کفشک آسانسور

رعایت نکردن فاصله اصولی میان ریل و کفشک باعث می‌شود کابین در جای خود به درستی قرار نگیرد و در حین حرکت لرزش و صدا ایجاد کند. فاصله بیش از حد موجب حرکت کابین به صورت افقی در جای خود می‌شود.

چرا آسانسور می لرزد ؟

لرزیدن کابین آسانسور به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور می توان به لرزش و حرکت‌های عمودی یا افقی اشاره کرد که حرکات عمودی و افقی نیز خود دارای علل متفاوتی هستند. برخی از مهم‌ترین علل بروز این لرزش‌ها به شرح زیر است:

مشکل در فلکه کشش و هرزگرد روی دیوار
بروز خرابی در موتور آسانسور
وجود اشکال در درایوها
ایجاد خرابی در سیم بکسل آسانسور
بالانس نامتناسب میان هرزگرد و کشش

علل بروز صدای کوبیدن آسانسور در طبقات و لرزش کابین آن

در موارد زیادی ایجاد صدای کوبیدن آسانسور در طبقات و لرزش کابین آسانسور به علت تنظیم نامتناسب درب‌های آن است. در صورتی که درب‌ها هم تراز نباشند و به شیوه‌ی صحیح نصب نشوند، در حین حرکت آسانسور کابین آن به لبه‌ها برخورد می‌کند و باعث ایجاد صدا و لرزش می‌شود.

البته صدای کوبیدن کابین آسانسور و لرزش آن ممکن است به دلیل کثیف بودن ریل و کفشک‌ها هم اتفاق بیفتد. با نصب صحیح آسانسور می‌توان از ایجاد صداها و لرزش‌های حاصل از غبارگیری و کثیف بودن آن جلوگیری کرد. البته خرابی کفشک‌ها نیز سبب ایجاد لرزش و صدا می‌شوند.

جلوگیری یا برطرف کردن لرزش آسانسور

جلوگیری یا برطرف کردن لرزش آسانسور

اگر می‌خواهید یک آسانسور بدون صدا و لرزش داشته باشید باید در زمان انتخاب و نصب آسانسور به موارد زیر توجه کنید:

در زمان انتخاب آسانسور به فضا و ابعاد مکانی توجه کنید؛ از آسانسورهای کوچک برای فضاهای بزرگ و همچنین از آسانسورهای بزرگ برای فضاهای کوچک استفاده نکنید.
در بازه‌های زمانی مشخصی آسانسور را سرویس نمایید.
ریل‌ها را در فاصله‌های زمانی منظم روغن‌کاری نمایید.
از تابلو فرمان تک سرعته برای کاهش لرزش و صدای آسانسور در طبقات آخر استفاده نمایید.
از دیواره‌های استاندارد استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
مدارک و مراحل اخذ گواهی استاندارد آسانسور

مدارک و مراحل اخذ گواهی استاندارد آسانسور

اخذ گواهی استاندارد آسانسور یکی از دغدغه های انبوه سازان و پیمانکاران است. از این رو قصد داریم شما را در این راه یاری نموده و تمامی اقدامات لازم برای…

سوهان ریل چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

جرم‌گیری و از بین بردن خش، گرد و غبار از روی ریل آسانسور بسیار مفید و کاربردی است. برای این کار ابزارهای زیادی وجود دارد که یکی از این وسیله‌ها سوهان است. سوهان ریل برای پاک کردن زنگ، غبار و آلودگی‌‌ها کاربرد دارد. بعد از استفاده از سوهان باید با روغن‌های مناسب نسبت به روان‌سازی ریل‌ها اقدام نمایید.

منبع : مجله بیمهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits