دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
نحوه خواندن نماز تراویح چگونه است؟
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نماز تراویح از نمازهای مستحبی اهل سنت است. «تراویح» جمع «ترویحه» که در اصطلاح به معنای نشستن برای استراحت است. پس از خواندن چهار رکعت از نمازهای مستحبی در شب‌های ماه رمضان است.

نماز تراویح چیست و چگونه خوانه میشود؟

نماز تراویح از نمازهای مستحبی اهل سنت است. که در ماه رمضان خوانده می شود. تعداد رکعت های نماز تراویح متفاوت است از 11 تا 13 و حتی 20 رکعت و یا در بعضی منابع بیش از 20 رکعت گفته شده است. این نماز به صورت 2 رکعتی نماز تراویح و 1 رکعت نماز وتر خوانده می شود.

طریقه خواندن نماز تراویح اهل سنت

تراویح نماز سنتی است که بعد از نماز عشا (شب) در ماه رمضان خوانده می شود. این یک عبادت بسیار با فضیلت است. پیامبر (صلی الله علیه وآله) روایت کرده است که: "کسی که در طول ماه رمضان نماز اختیاری (نماز تراویح) را بخواند ، از روی اخلاص ایمان و به امید کسب پاداش ، گناهان گذشته او مورد بخشش قرار می گیرد."
مردان تشویق می شوند در نمازهای تراویح در مساجد محله ی خود شرکت کنند. زنان و همچنین مردانی که قادر به شرکت در جماعت تراویح نیستند، می توانند نماز تراویح را در خانه بخوانند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه این کار را انجام دهید!

نماز تراویح اهل سنت

نماز تراویح لغتی عربی است و به نمازهایی اطلاق می شود که مسلمانان سنی در شب های ماه رمضان به جماعت می خوانند. این نماز پس از نماز عشاء خوانده می شود. در بین اهل سنت رسم است که هر شب یک جزء قرآن را در این نمازها تلاوت کنند تا در پایان ماه رمضان، قرآن ختم شود.

آیا نماز تراویح را می توانیم در خانه و انفرادی بخوانیم ؟

نماز تراویح بیست رکعت است اما پس از هر دو رکعت سلام داده می شود، که پس از هر چهار رکعت استراحت (ترویحه) انجام می شود و از این رو آن را نماز تراویح می نامند.
ترویحه، وقفه کوتاهی است که از آن برای خواندن دعا یا اذکار استفاده می شود. نماز تراویح در مساجد اهل سنت در کشورهای مختلف برگزار می شود. هر ساله در ماه رمضان جمعیت بسیاری برای شرکت در نماز تراویح مسجدالحرام در مکه و مسجد نبی در مدینه جمع می شوند.

اهل سنت عقیده دارند که نماز تراویح، سنت پیامبر اسلام است. از نظر اهل سنت نخستین کسی که نماز تراویح خواند، محمد یا علی بوده است و مسلمانان به او اقتدا می کرده اند. از نظر اهل سنت، نماز تراویح مستحب است و به همین دلیل قطع طواف و سعی برای تراویح جایز نیست. در فقه سنی نماز تراویح را می توان فرادا یا به جماعت خواند و ختم قرآن در آن هم واجب نیست.

نماز تراویح را در شب های ماه رمضان بعد از نماز عشا می خوانند

نماز تراویح اهل سنت

چگونه نماز تراویح را در خانه بخوانیم؟

ابتدا برای نماز تراویح آماده شوید، یعنی تصمیم بگیرید که چند رکعت نماز می خوانید. رکعت واحد نماز است. این به شما بستگی دارد که چند رکعت نماز می خواهید بخوانید. بعضی افراد یازده، سیزده یا حتی بیست رکعت. مادامی که شما رکعت خود را دو به دو بخوانید و آن را با نماز وتر خاتمه دهید ، این پیروی از سنت است.

توسط یکی از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه وآله) روایت شده است که "او نماز شب را به صورت دو نفره (یعنی رکعت) به جا آورد و با مشاهده یک رکعت (به عنوان ویتر) آن را به تعداد عجیب تبدیل کرد."

سپس وضو بگیرید و رو به قبله بایستید. اگر به دلایل پزشکی قادر به ایستادن نیستید، اجازه نشستن دارید. نیت نماز تراویح کنید و پس از گفتن "الله اکبر" دعای استفتاح را بخوانید.

حتماً بخوانید:
نماز ذات الرقاع چیست و چگونه خوانده می شود؟

نماز ذات الرقاع چیست و چگونه خوانده می شود؟

«رقاع» جمع «رُقعه» به معناى ورقه کاغذ است و چون در این نوع نماز استخاره، از نوشتن بر ورقه ها استفاده مى شود، لذا به آن «نماز استخاره ذات الرقاع» مى…

ﺳُﺑْﺣاَﻧَﮏَ ﺍﻟﻠﱠﻬُﻡﱠ ﻭَ ﺑِﺣَﻣْﺩِکَ ﻭ َﺗَﺑَاﺭَکَ ﺍﺳْﻣُﮏَ ،ﻭَ ﺗَﻌَﺎﻟَﯽ ﺟَﺩﱡکَ ﻭَﻻَ ﺍِﻟَﻪَ ﻏَﻳﺭُکَ.

سپس سوره فاتحه را بخوانید. این سوره باید در هر یک از دو رکعت نماز تراویح خوانده شود. پس از حمد می توانید هر سوره ی دیگری را بخوانید. کسی که حافظ قرآن باشد می تواند سوره های طولانی تر را انتخاب کند تا زمان بیشتری در حال نماز خواندن باشد و برای کسی که سوره های بزرگ را حفظ نیست می تواند سوره های کوچک و هر سوره ای که دوست دارد را بخواند. فقط باید به صورت صحیح خوانده شود.

سپس به رکوع بروید و پس از گفتن ذکر رکوع بایستید و هنگام ایستادن بگویید «ربنا وَ الحمدلله» (پروردگار ما، همه ستایش ها برای شماست) و بعد به سجده بروید، پس از ذکر سجده سر از مهر بردارید و ذکر «اللهم اغفر لی، وارحمنی، و اجبرنی، وعافنی، واهدنی، وارزقنی» (خدایا ، مرا ببخش ، مرا بیامرز ، مرا تقویت کن ، مرا در مقام ارتقا ده ، مرا عفو کن و به من رزق بده.) را بگویید.
دعاهای دیگری وجود دارد که می توانید در این موقعیت بخوانید، مانند 2 بار بگویید «اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِی»

به سجده برگرد و ذکر سجده را بگویید. الله اکبر بگویید و بلند شوید. شما یک رکعت را به اتمام رسانده اید و باید دقیقاً به همین ترتیب یک رکعت دیگر نیز تکمیل کنید. بعد از پایان رسیدن رکعت دوم، به رکوع و سجود بروید و بعد از آن تشهد و سلام را بخوانید.

نماز تراویح اهل سنت

نماز تراویح را باید به صورت 2 رکعتی بخوانید

نماز تراویح را به همین صورت 2 رکعت 2 رکعت بخوانید. تا هر تعداد رکعتی که دوست داشتید از 11 رکعت و 13 رکعت و حتی بیشتر از آن می توانید بخوانید مثلا 20 رکعت. اما در بیشتر مواقع به صورتی خوانده می شود که رکعت آخری به نماز وتر که 1 رکعتی است به پایان برسد. مثلا 12 رکعت که 6 نماز 2 رکعتی نماز تراویح و 1 رکعت نماز وتر خوانده شود.

بعد از سلام هر نماز بین هر دو رکعت این دعا خوانده می شود «سبحانک ربنا وبحمدک اللهم اغفر لنا». روایت شده است که پیامبر (ص) ذکر «سبحانک اللهم ربنا و بحمدک اللهم اغفر لی» را در رکوع و سجود خود می خواند.

از دیگر بدعت هایی که در نماز تراویح رخ می دهد این است که مردم می گویند: صلاة القیام اثابکم الله! و یا بین دو رکعت با صدای بلند صلوات می فرستند و یا سوره ی اخلاص و معوذتین را می خوانند یا امام سبحان الله می گوید و مردم پشت سرش سبحان الله و بحمده سبحان الله العظیم می گویند و همه ی این ها از پیامبر ـ صلی الله علیه وسلم ـ وارد نشده برای همین انجمن دائم فتوی بر بدعت بودن این کارها فتوا داده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits