دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
فرصت های بر آب رفته | برای مطالعه فرصت‌ها را شکار کنید
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چندهفته‌ای می­شد که تصمیم گرفته بود، مسیر همیشگی­اش برای خرید را تغییر دهد. آخر هر وقت که از جلو ویترین پر از کتاب آقای مرادی رد می­شد، تمام احساسات سرزنش بار دنیا روی دلش سنگینی می­کرد.

او عاشق کتاب بود. داشتن یک کتابخانه پر از کتاب­های نویسندگان معروف رؤیایی بود که دو سه سالی می­شد بالاخره به آن دست پیدا کرده بود، اما دیدن این رؤیای به حقیقت پیوسته بیشتر از آن که مایه خوشحالی‌اش شود، باعث رنج و عذابش می­شد! او چند ده جلد کتاب داشت که فرصت نداشت حتی فهرست ابتدایی آن را مطالعه کند. چنان در گیرودار زندگی درمانده شده بود که خودش هم نمی­دانست با چه تدبیری این همه کتاب دوروبرش جمع کرده است. آن روز به‌خاطر عملیات شهرداری مجبور شد از جلوی ویترین کتاب‌فروشی رد شود. بنا به عادت چنددقیقه‌ای پشت ویترین ایستاد. انعکاس تصویر بیلبوردی در شیشه فروشگاه توجهش را به خود جلب کرد، بنری با جمله تأکیدی: «فرصت­های بر آب‌رفته!». با خودش فکر کرد آیا راه‌حلی برای به‌وجودآوردن اوقات فراغت در زندگی پر مشغله­اش وجود دارد؟ آیا می­تواند فرصتی هر چند کوتاه برای علایقش دست‌وپا کند؟

غرق‌شدن در دنیای کتاب­ها فارغ از این که در چه زمینه‌ای نوشته شده باشند، دارای مزیت­های متنوعی است که به نظر می­رسد باتوجه‌به اهمیت این مزیت­ها افراد باید ساعات مطالعه روزانه خود را افزایش دهند. بااین‌حال برخی موضوعات کتاب­ها کمتر مورد بررسی قرار گرفته است، به‌عنوان‌مثال کتاب­های داستانی و یا همان رمان­ها در بین افراد کتاب­خوان، اکثرا در بخش زرد نشریات طبقه‌بندی می‌شوند درحالی‌که مزیت­های متعددی برای خوانندگان پروپاقرص رمان­ها وجود دارد:

1- درک بهتر جهان هستی: بدیهی است که خواندن کتاب برابر با افزایش اطلاعات در یک حیطه است. این موضوع حتی در مورد رمان­ها نیز صدق می­کند. در روایت­های داستانی نیز شما به‌عنوان خواننده با کوهی از اطلاعات درباره آداب، رسوم و سنت­های شخصیت­های داستان روبرو می­شوید. حتی ممکن است اطلاعات خاص تاریخی نیز به دانسته­هایتان اضافه شود. هر چه اطلاعات فرد بالا رود، درک واقع‌بینانه او از پدیده­های هستی بیشتر می­شود.

2- توانایی حل مسئله: شما در هنگام خواندن کتاب­ها، همگام با شخصیت­های داستان پیش می­روید. ممکن است در بزنگاه­های داستان مانند قهرمان­ها تصمیم بگیرید و با هر صفحه­ای که می­خوانید با عواقب تصمیمی که گرفته­اید یا آن چه که قهرمان تصمیم­گرفته است، روبه‌رو شوید. خواندن کتاب­های متعدد؛ یعنی قرارگرفتن در شرایط متنوع پر چالش. این موقعیت­ها هر چند به‌صورت یک روایت برای شما بازگو می­شوند، اما می­توان از آن به‌عنوان تجربه یادکرد و در مواقع ضروری با علم بیشتر به عواقب اقدام به تصمیم­گیری کرد. بدیهی است خواندن بیشتر کتاب به معنی کسب تجربه بیشتر است. شما برای کسب تجربه کافی است فقط زمان بگذارید. اگر دغدغه زمان دارید سعی کنید از امکاناتی استفاده کنید که برای تان زمان ذخیره می کنند.به نظر می­رسد کمپین جدید اسنوا با شعار"فرصت‌های بر آب‌رفته" پیشنهادات کاربردی مناسبی برای ذخیره زمان برای­تان داشته باشد.

3- قصه‌پرداز می­شوید: خواندن هر کتاب به معنای دنبال‌کردن یک یا چند موضوع است که نویسنده توانسته بامهارت تمام همه جنبه­های آن را برایتان بازگو کند. شما اگر اهل خواندن رمان هستید؛ یعنی به تعداد کتاب­هایی که خوانده­اید، قصه بلدید؛ بنابراین قصه­گوی خوبی خواهید شد. موضوع دیگری هم که دراین‌بین وجود دارد، ایجاد پیوندهای محتوایی میان داستان­هاست. موضوعی که می­توان تخیل و خلاقیت شما را در قصه‌پردازی بالا ببرد. اهمیت مطالعه آن‌قدر است که نویسندگان برای کسانی که عاشق نوشتن هستند، اما هنوز توانایی کافی برای بیان احساساتشان را ندارند، چندین ساعت مطالعه در روز را پیشنهاد می­دهند. مطالعه زیاد، زمان قابل ملاحظه­ای از فرد را به اختصاص می­دهد. اگر از جمله آدم­های پرمشغله هستید شاید اسنوا در قالب کمپین جدیدش "فرصت‌های بر آب‌رفته"بتواند راه­حلی برای برون رفت شما از تله­های زمانی داشته باشد.

4- سخنور خوبی می­شوید: نویسنده برای غنا بخشیدن به اثر و همچنین تأثیرگذارتر کردن نوشته­هایش تلاش می­کند تا از کلمات مناسب و به جایی در جملات استفاده کند؛ بنابراین خواننده به‌صورت ناخودآگاه با کلمات مناسبی برای ابزار احساسات و نظراتش آشنا می­شود که در موقع نیاز می­تواند آن­ها را به کار گیرد. از طرف دیگر مطالعه کتاب­ها به‌مثابه یک کارگاه آموزشی زبان فارسی است. یعنی خواننده گاهی بدون این­که متوجه شود، و فقط از راه خواندن و تجربی می­تواند در جملات ابداعی خود جای دقیق و درست گزاره­های جمله را تعیین و به کار ببرد.

5-کتاب بهترین ایده برای پر کردن اوقات فراغت

خواندن کتاب شاید کم‌هزینه‌ترین، دردسترس‌ترین و بی‌دردسرترین ایده برای پر کردن اوقات فراغت باشد. شما برای خواندن کتاب نیاز به ملزومات خاصی ندارید و داشتن یک کتاب برای کفایت می­کند، اما آنچه که باعث می­شود سرانه مطالعه بسیار پایین بیاید در بیشتر مواقع مشغله­های زندگی است. واقعیت این است که خواندن و درک کتاب نیازمند دقت و تمرکز است و اگر در زمان و مکان مناسبی اقدام به خواندن کتاب نکنید، احتمال دارد چیزی از فواید کتاب­خوانی عایدتان نشود؛ بنابراین به نظر می­رسد برای همین یک کار ساده هم باید برنامه­ریزی داشت و با جلوگیری از آب رفتن فرصت­ها برای خواندن کتاب استفاده کرد. خبر خوش این که باتوجه‌به دردسترس‌بودن کتاب، شما نیازمند ملزومات زیادی نیستید و می­توانید وقت­های به‌اصطلاح "پرت" زندگی­تان را که شاید حتی قابل‌برنامه‌ریزی هم نباشند، به کتاب‌خواندن بپردازید. پس به شما پیشنهاد می­کنیم همیشه یک کتاب روی پیشخوان خانه­تان آماده مطالعه قرار دهید.

حالا دیگر تصمیمش برای مطالعه کتاب‌های خاک خورده کتابخانه‌اش جدی بود، دوباره به بیلبورد "فرصت‎های بر آب رفته" نگاه کرد. در گوشه‌ای از بیلبورد، لوگوی اسنوا درج شده بود؛ حدس زد شاید این کمپین اسنوا نیز در جهت تغییر بهبود لایف استایل است؛ درست مثل کمپین قبلیشان با عنوان " این ماشین دو در است". احتمالا اسنوا محصولی جدید تولید کرده ست که قرار است به ما کمک کند تا کمتر فرصت‌های زندگی را از دست بدهیم؟

شما برای بر آب نرفتن فرصت‌های مطالعه چه پیشنهادی دارید؟

فرصت های بر آب رفته | برای مطالعه فرصت‌ها را شکار کنیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits