دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
روش کاشت گیاه گاستریا و بیماری ها این گیاه را بشناسید !
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
گاستریا یکی از گیاهان علفی و چند ساله است که از خانواده آسفودلی می‌باشد. گاستریا به ظاهر جالب و برگ‌های ضخیمش معروف است و به دلیل نیاز کم به آب به یکی از محبوب‌ترین گیاهان ساکولنت برای کشت در داخل خانه‌ها تبدیل شده است.

گاستریا گیاه تابستانی است و در تابستان رشد خوب و ظاهر زیبایی را پیدا می کند. برای پرورش گل گاستریا آن را در جایی قرار دهید که بیشترین نور را داشته باشد. اگر چه سایه را نیز تحمل می کند. شما می توانید برگ های بالغ را در تابستان از ته قطع نموده آنها را در هوای آزاد 3-2 روز قرار دهید و سپس آنها را در گلدان حاوی کمپوست بکارید تا ریشه ایجاد نمایند. سپس آنها را به گلدان های کوچک منتقل نمایید.

مشخصات گیاه گاستریا

گاستریا (Gasteria spp) یک تیره ساکولنت نسبتاً کمیاب و شبیه آلوئه ورا است. گاهی اوقات با نام رایج "زبان گاوی" نامیده می شود زیرا به طور معمول دارای برگهای طولانی با بافتی خشن است. برگهای گاستریا بسته به گونه ، اغلب با الگوها و رنگهای جالبی مشخص می شوند. علاوه بر این ، گیاهان بالغ گاستریا معمولاً گل های لوله ای و منحنی در زمستان تا بهار تولید می کنند.

این تیره بومی آفریقای جنوبی است، جایی که در شرایط سایه اندکی رشد می کند. در نتیجه، گیاه شرایط نوری کمتری را نسبت به بسیاری دیگر از ساکولنت ها تحمل می کند و این گزینه خوبی برای گیاهان آپارتمانی است. کاشت بهتر است در بهار انجام شود ، اگرچه به طور کلی می توانید آنها را به عنوان گیاهان آپارتمانی در هر نقطه شروع کنید. گاستریا گیاهی با رشد کند است و اکثر انواع آن فشرده باقی می مانند.

چگونه گاستریا را رشد دهیم؟

اگر مانند اکثر باغبانانی هستید که گاستریا خود را در فضای داخلی پرورش می دهند، محلی را انتخاب کنید که نور زیادی داشته باشد اما نور مستقیم خورشید نداشته باشد و اگر در مناطق مقاومی زندگی می کنید و می خواهید گاستریا خود را در باغچه بکارید، محلی را انتخاب کنید که دارای نور خورشید باشد ،علاوه بر این ، گیاهان گاستریا گلدان داخلی را می توان در فضای باز آورد و برای تابستان در یک منطقه سایه دار قرار داد.

مشخصات گیاه گاستریا

توجه داشته باشید که گیاهان در برابر ریزش مستقیم آب روی برگها واکنش خوبی نشان نمی دهند ، بنابراین آن ها را از سیستم بارانی دور کنید. در غیر این صورت ، ممکن است برگها شروع به پوسیدگی کنند. به همین ترتیب ، زهکشی عالی هم از خاک و هم از ظرف کاشت ، کلید رشد گیاهان سالم گاستریاست.

نور گاستریا
این گیاهان از نور درخشان اما آفتاب سخت برخوردار نیستند. از آنها در مقابل تابش آفتاب گرم بعد از ظهر محافظت کنید. برگهای سفید یا زرد می توانند آفتاب زیاد گیاه را نشان دهند.

خاک
برای کاشت گلدان ، از یک مخلوط گلدان کاکتوس یا یک خاک گلدان با زهکشی سریع که با چند مشت شن مخلوط شده استفاده کنید. برای کاشت باغ ، خاک های تا حدی ماسه ای بهتر است که زهکشی کافی را فراهم کند.

دما و رطوبت
گیاهان گاستریا معمولاً تابستان های گرم و زمستان های کمی خنک را دوست دارند (تا ۱۰ درجه سانتیگراد). سرمازدگی می تواند برای گیاهان کشنده باشد. در طول هوای گرم ، ممکن است برگ گاستریا رنگ روشن تری پیدا کند، که کاملا طبیعی است. علاوه بر این ، مانند اکثر ساکولنت ها ، گیاهان گاستریا از محیط های بسیار مرطوب برخوردار نیستند.

بنابراین اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید مطمئن باشید که فقط در هنگام خشک شدن خاک گیاه خود را آبیاری کنید تا از پوسیدگی جلوگیری کند ، زیرا رطوبت مقدار زیادی از رطوبت مورد نیاز گیاه را تأمین می کند.

چگونه گاستریا را رشد دهیم؟

کود
هر بهار یکبار با کود کاکتوس کود دهید. گیاهان گاستریا کمی ماده آلی در خاک را بیشتر از گیاهان ساکولنت دوست دارند ، بنابراین مخلوط کردن کمی کمپوست در زمان کاشت می تواند ایده خوبی باشد.

گلدان گاستریا
هنگام گلدان گاستریا ، ظرفی را انتخاب کنید که دارای سوراخ های تخلیه کافی باشد. بسیاری از باغبان گلدان های گلدان تراشه ای بدون لعاب را ترجیح می دهند که باعث می شود رطوبت خاک از طریق دیواره های آنها تبخیر شود. این کمک می کند تا از پوسیدگی ناشی از آب بیش از حد جلوگیری شود. همچنین یک ظرف کم عمق و پهن را نسبت به یک ظرف عمیق و باریک انتخاب کنید ، زیرا این گیاهان ریشه های کم عمقی می گیرند.

بعلاوه ، از آنجا که گیاهان گاستریا به آرامی رشد می کنند و حتی در زمان بلوغ نیز کوچک می مانند ، شما مجبور نیستید که اغلب اوقات اقدام به تولید گلدان گذاری مجدد کنید. اما با گذشت زمان ، گیاهان بالغ پاجوش تولید می کنند که در نهایت می تواند ظرف را بیش از حد شلوغ کند. شما می توانید کل خوشه گیاهان را درون ظرف بزرگتری بکارید، یا پاجوش ها را از گیاه اصلی جدا کرده و در ظروف جداگانه قرار دهید.

روش تکثیر گیاه گاستریا

گاستریا با استفاده از پاجوش به راحتی تکثیر می شود. هنگام گرفتن پاجوش، از چاقوی تیز یا قیچی استفاده کنید. تا جایی که می توانید نزدیک ساقه گیاه مادر ببرید، از جمله ریشه های بیشتر متصل به گیاه اصلی. سپس بگذارید حداقل چند ساعت قبل از بارگیری مجدد، خشک شود. پاجوش را در گلدان کوچک بکارید و از همان نوع خاکی که گیاه مادر دارد استفاده کنید. گلدان را یک نقطه گرم و روشن قرار دهید و خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید (اما نمناک نباشد) تا زمانی که رشد را ببینید.

روش تکثیر گیاه گاستریا

آفات و بیماری های شایع گیاه گاستریا

گیاهان گاستریا مستعد ابتلا به بیماری قارچی هستند که معمولاً به صورت لکه های سیاه روی برگ ها ظاهر می شوند. این معمولاً نتیجه رطوبت زیاد یا آب روی برگ ها است. خوشبختانه این عفونت های قارچی معمولاً به سرعت گسترش نمی یابند ، اگر چه شما باید هرچه سریعتر برای اصلاح سطح رطوبت گیاه جهت کنترل عفونت اقدام کنید.

انواع مختلف گیاه گاستریا

گونه ها و هیبریدهای گاستریای متعددی در دسترس است. برخی از گزینه های محبوب عبارتند از:

  1. Gasteria verrucosa: این گونه دارای برگهای مشخص ضخیم و مستطیلی است که با زگیل های سفید پوشانده شده است.
  2. Gasteria maculata: این گیاه شبیه Gasteria verrucosa است اما فاقد برجستگی زگیل است.
  3. Gasteria glomerata: این گونه یک گیاه جمع و جور است که فقط چند سانتی متر قد بلند است.

منبع : ریوان مارکتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits