دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
بیمه مسافرتی سینگل چیست و داشتن آن در سفر چه مزایایی دارد ؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ویزای سینگل و مولتی : این بیمه‌نامه با توجه به نوع ویزا می‌تواند متفاوت باشد. بیمه مسافرتی سینگل و مولتی جزو بیمه‌نامه‌های مسافرتی است.

بیمه مسافرتی سینگل چیست و برای کدام ویزا استفاده می‌شود؟

افراد زیادی با هدف‌های مختلف سفر می‌کنند که در طول سفر ممکن است اتفاق‌های مختلفی برای آن‌ها رخ دهد. از این رو برای سفر خود باید بیمه مسافرتی تهیه کنند.
خاطرات همیشه قسمت مهمی ‌از سفر است و به نوعی اتفاق‌ها و جزئیات می‌تواند بخش جدایی ناپذیر از زندگی و سفر باشد. با تهیه بیمه مسافرتی سینگل می‌توانید خاطرات خوش خود را بیشتر کنید و از جشنواره‌ها و سمینارهای مختلف در کشور‌های گوناگون لذت ببرید. در این مطلب درباره ویزا و بیمه مسافرتی سینگل توضیحاتی خواهیم داد.

ویزا چیست ؟

ویزا یا روادید، سندی کاغذی یا به صورت الکترونیکی است که از طرف نمایندگی‌های کشور اعم از سفارت یا کنسولگری به پاسپورت متقاضی اضافه می‌شود. دارنده ویزا می‌تواند تا مدت زمان مشخص شده در کشور خارجی خاص حضور قانونی داشته باشد.

نکته مهم این است که دریافت ویزا به منزله تضمین برای ورود یک کشور نیست و افسران کنترل کشور مربوطه می‌توانند از ورود فرد جلوگیری کنند.
ویزا به طور کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها ویزای سینگل و ویزای مولتی است. دفعات ورود و خروج به کشور مقصد می‌تواند یک معیار مهم برای نوع ویزا و بیمه مسافرتی سینگل و مولتی باشد.

انواع ویزا با توجه به تعداد ورود و خروج

ویزا بر اساس تعداد دفعات ورود و خروج به یک کشور صادر می‌شود که به شرح هر کدام می‌پردازیم.

  • ویزای سینگل یا یکبار ورود

همانطور که از اسم ویزا مشخص است(Single visa)، این ویزا پس از یکبار ورود و خروج به کشور مقصد از بین می‌رود. حتی اگر ویزا همچنان اعتبار داشته باشد.

  • ویزای دوبار ورود یا دابل

افرادی که برای کشور مقصد خود، ویزای دابل را انتخاب می‌کنند، می‌توانند تا زمانی که تاریخ اعتبار ویزا مشخص شده است، دوبار به کشور مقصد ورود و خروج داشته باشند.

  • ویزا مولتی یا چند بار ورود

دارنده ویزای مولتی(Multiple visa) می‌تواند تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ اعتبار دارد، به دفعات مکرر به کشور مقصد وارد و خارج شود.

بیمه مسافرتی سینگل

  • ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای صفر بار ورود، نام دیگر ویزای ترانزیت فرودگاهی است که بعضی از کشور‌ها برای عوض کردن هواپیما در فرودگاه آن کشور درخواست ویزا می‌کنند. فردی که این ویزا را تهیه می‌کند حق خروج از فرودگاه را ندارد. در حقیقت این ویزا به شما مجوز خروج از هواپیما را می‌دهد تا به سالن ترانزیت بروید و سوار ‌هواپیما کشور مقصد خود شوید.

با بیمه مسافرتی سفری خاطره‌انگیز برای خود رقم بزنید.
برای اینکه در طول سفرها با مشکلات مختلف مواجه نشوید بهتر است که از بیمه مسافرتی سینگل یا بیمه مسافرتی مولتی استفاده کنید.

لزوم خرید بیمه مسافرتی

فرقی ندارد که شما چه نوع ویزایی را دریافت می‌کنید یا با چه هدفی قصد خارج شدن از کشور و سفر را دارید، همیشه به یاد داشته باشید که سفر پر از اتفاق‌های ناگهانی است که باید خودتان را برای مواجه با آن آماده کنید.

ما به شما خرید بیمه مسافرتی را پیشنهاد می‌دهیم. تغییر در برنامه سفر، هزینه‌های بسیاری را برای شما خواهد داشت. ممکن است در کشور مقصد با توجه به تغییرات آب و هوایی، شما دچار بیماری شوید یا حتی کیف مدارک و پول خود را گم کنید. برای جلوگیری از نگرانی‌ها، می‌توانید از بیمه مسافرتی سینگل استفاده کنید. در حقیقت این بیمه‌نامه‌ پوشش‌های بیمه مسافرتی اصلی را دارند.

مزیت‌های تهیه بیمه مسافرتی سینگل

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای تفریح یا شرکت در یک سمینار از ویزای سینگل برای ورود و خروج خود استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی بیمه مسافرتی سینگل را هم تهیه کنید. مزیت‌های استفاده از بیمه مسافرتی به شرح زیر است:

تغییر در شرایط آب و هوایی می‌تواند شما را دچار گرمازدگی، بیماری یا مسمومیت کند. برای بر طرف کردن این موضوع باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
ممکن است که چمدان شما در کشور مقصد به سرقت برود یا در فرودگاه گم شود. با توجه به این موضوع ادامه سفر برای شما بدون مدارک و پول بسیار سخت است.
شما شاید بیمار باشید و دارو‌های خود را فراموش کنید که این موضوع می‌تواند شما را با مشکلات و عارضه‌های جدی مواجه کند. در این شرایط باید سریع به متخصص و پزشک مراجعه کنید.
احتمال دارد فوت یکی از نزدیکان، شما را مجبور کند که به کشور مبدا بازگردید.
مسافر می‌تواند کودک یا اعضای خانواده خود را به کشور بازگرداند.
در صورت بیماری و بستری بیمه شده، هزینه‌های زیادی برای او وجود خواهد داشت که نیاز به یک حمایتگر احساس می‌شود.
پرواز در صورت تاخیر یا کنسل شدن، هزینه دارد. پرداخت این هزینه‌ها با بیمه مسافرتی است.

به طور کلی تمام مواردی که در بالا اشاره شد، نیاز به یک حمایت و پشتوانه دارد. بیمه مسافرتی سینگل می‌تواند برای شما هزینه‌های تحت پوشش را در طول سفر جبران کند.

هزینه‌هایی که تحت پوشش بیمه مسافرتی سینگل نیستند

همانطور که می‌دانید پوشش‌های گوناگونی برای بیمه مسافرتی در نظر گرفته شده است، اما برخی از استثنائات و موارد وجود دارد که تحت پوشش بیمه مسافرتی سینگل قرار نمی‌گیرد. این موارد عبارتند از:

در ویزای سینگل به مسافرانی که بیشتر از ۹۲ روز متوالی خارج از ایران باشند، کمک رسانی نخواهد شد.
هزینه‌هایی که بیمه‌گزار بدون توافق با بیمه‌گر داشته است، جبران نخواهد شد.
بیماری سابقه‌دار و ابتلای مجدد به بیماری بیمه شده که از قبل آگاهی داشته است، فقط دوران نقاهت جزئی از دوران بیماری محسوب می‌شود.
موارد ناشی از جنگ، تجاوز نظامی، جنگ داخلی، بلوا، آشوب و ناآرامی ‌اجتماعی تحت پوشش بیمه مسافرتی سینگل قرار نمی‌گیرد.
اگر بیمه‌گزار در جرم یا عملیاتی شرکت یا مباشرت کند، تحت پوشش این بیمه‌نامه نیست.
شرکت در مسابقات اسب سواری، دوچرخه سواری و هر نوع فعالیت ورزشی که با خطرات احتمالی مواجه می‌شود، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

بیمه مسافرتی مولتی؛ تیر یک بیمه‌نامه برای نشان چند سفر

انجام فعالیت‌هایی مانند: هوا نوردی و هرگونه پرواز، غار نوردی، غواصی، ورزش‌‌های زمستانی یا تمرین به منظور شرکت در مسابقات رسمی ‌یا نمایش که به طور معمول و معقول خطرناک تلقی می‌شود.
قرار گرفتن در آلودگی ناشی از رادیو اکتیویته، تشعشعات هسته‌ای یا هر دو آن‌ها تحت پوشش بیمه نیست.
سقط جنین اختیاری و زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد، جزو پوشش‌های این بیمه‌نامه قرار نمی‌گیرد.
استفاده از مشروبات الکلی یا دارو‌های روان گردان که آثار جزئی یا کلی دارند در بیمه مسافرتی سینگل تحت پوشش نیست.

این موارد جزو اصلی‌ترین استثنائات بیمه مسافرتی است که باید به آن دقت کرد. موارد دیگری هم وجود دارد که باید هنگام تهیه این بیمه‌نامه به آن توجه داشت.

آیا خرید بیمه مسافرتی الزامی ‌است؟

اینکه شما کجای کشور عزیزمان ایران زندگی می‌کنید، مهم نیست، اما اینکه می‌خواهید به کدام کشور سفر کنید مهم است. دقت کنید، اگر قصد سفر به کشور‌های خارجی و حوزه شینگن را دارید باید بیمه مسافرتی تهیه کنید.

بیشتر کشور‌ها برای صدور ویزا سینگل و مولتی وجود بیمه‌نامه مسافرتی را الزامی ‌می‌دانند. هر سفری که به کشور‌های حوزه اروپا، آمریکا یا حتی سفر برای پیاده روی اربعین انجام شود، نیاز به تهیه بیمه مسافرتی دارد.

اگر بیمه نخریم، مشکلی پیش می‌آید؟

همانطور که اشاره شد، بهتر است که حتی برای کشور‌های غیر شینگن هم بیمه مسافرتی تهیه کنید. تهیه بیمه مسافرتی برای شما دردسری ندارد، اما تهیه نکردن آن می‌تواند هزینه‌های بسیاری را برای شما به وجود آورد.

هزینه‌های درمان در کشور‌های خارجی بالا است و اگر شما دچار بیماری شوید، باید پول زیادی پرداخت کنید، اما با تهیه بیمه مسافرتی می‌توانید از شرکت کمک رسان بیمه، هزینه‌های خود را دریافت کنید یا با در دست داشتن مدارک، به شرکت بیمه خود در ایران مراجعه کنید.
وجود خطرات و اتفاق‌های احتمالی در سفر را جدی بگیرید تا خاطره خوشی را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

وظایف بیمه شده در بیمه مسافرتی سینگل

در صورت نیاز به خدمات، بیمه‌گزار باید تغییرات را در اولین فرصت به نزدیکترین مرکز پاسخگویی بیمه‌گر در ایران اطلاع دهد. این موارد شامل:

نحوه خرید بیمه مسافرتی سینگل

  1. نام کامل بیمه‌گزار، شماره و تاریخ اعتبار بیمه‌نامه مسافرتی الزامی ‌است.
  2. نشانی محل اقامت در ایران و شماره تماس باید اعلام شود.
  3. شرح مختصری از حادثه و نوع کمک مورد درخواست را توضیح دهید.
  4. موارد بستری حداکثر ظرف مدت ۵ روز اعلام شود.
  5. از هر عملی که اقدام ‌‌بیمه‌گر را علیه مسئول حادثه(در صورت وجود) مشکل و نامقدور سازد، خودداری کنید.
  6. تمام مدارک و مستندات لازم برای بازپرداخت خسارت از منابع مربوطه را تهیه و در اختیار بیمه‌گر قرار دهید.

حتماً بخوانید:
بیمه مسافرتی چیست و کاربردهای الزامی این بیمه در مسافرت کدامند ؟

بیمه مسافرتی چیست و کاربردهای الزامی این بیمه در مسافرت کدامند ؟

یکی از بخش های مهم زندگی ما سفر کردن است و بیمه‌ی مسافرتی یکی از آن بیمه‌هایی است که باید مورد توجه قرار دهیم تا در طول سفر، با کمترین دغدغه، از…

چند نکته دیگر را هم در نظر بگیرید:

عوارض خروج از کشور بر عهده فرد است. اگر هم با تور سفر کند، مبلغ آن از طرف تور پرداخت خواهد شد.
برای تهیه ارز مسافرتی باید به بانک‌های عامل معرفی شده مراجعه کنید.

منبع : مجله بیمهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits