مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
تنگه تامرادی یاسوج : آدرس تصاویر و دیدنی‌ها
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
تنگه تامرادی در 45 کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده سپیدار واقع است و آبشاری زیبا دارد چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند و پوشش گیاهی سرسبز و صدای دل‌انگیز ریزش آبشار برای گردشگران خاطره‌ای فراموش نشدنی را به سوغات می ‌آورد.

تنگه تامرادی بکرترین نقطه کهکیلویه و بویراحمد

کشور زیبای ما ایران از جمله کشورهایی است که از حیث داشتن انواع جاذبه‌های طبیعی بسیار غنی بوده و به هر گوشه‌ای از آن که نگاه می‌کنیم نمونه‌ای زیبا از قدرت خداوند را می‌بینیم. جنگل‌ها، دریاها، کوهستان‌ها، دشت‌ها، آبشارها، کویرها و... همه و همه از جمله زیبایی‌هایی هستند که هر گردشگرِ طبیعت دوستی را به سمت خود فرا می‌خوانند. یکی از استان‌های ایران که دارای طبیعتی بسیار زیبا و شگفت انگیز است، استان کهگیلویه و بویر احمد می‌باشد که هر جاذبه‌ی طبیعی که فکرش را بکنید در آن پیدا می‌شود. از جمله شهرهای این استان که نقشی پر رنگ در زیبایی آن دارد، شهر یاسوج است که مرکز این استان نیز می‌باشد.

در این مقاله تصمیم داریم تا شما را با یکی از بکرترین و جذاب‌ترین مناطق شهر یاسوج، یعنی تنگ تامرادی آشنا کنیم و در مورد موضوعات مرتبط با آن نظیر موقعیت جغرافیایی تنگ تامرادی، دیدنی‌ها و تفریحات تنگ تامردی، آب و هوای تنگ تامرادی، بهترین زمان سفر به تنگ تامرادی، وسایل مورد نیاز برای سفر به تنگ تامرادی، مسیر دسترسی به تنگ تامرادی و چگونگی اقامت در تنگ تامرادی توضیحاتی ارائه دهیم، پس تا انتهای مقاله با دلگرم همراه باشید.

تنگ تامرادی یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که دارای ویژگی‌های شگفت انگیز می‌باشد. تنگ‌ها جاذبه‌هایی هستند که پهنایی کمتر از تنگه‌های معمولی که ما دیده‌‍‌ایم دارند، اما در برخی ویژگی‌هایشان با تنگه‌ها مشترک هستند. این تنگ در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد پر طرفدار برای گردشگران تبدیل شده و هر انسان طبیعت دوستی را به سمت خود فرامی‌خواند. تنگ تامرادی به حدی زیبا و جذاب است که تنها یک بار از نزدیک دیدن آن برای اینکه عاشقش شده و بخواهید که بارها و بارها به آن سفر نمایید، کافیست.

تنگه تامرادی

این تنگ هر چیزی را که یک جاذبه‌ی طبیعی باید داشته باشد داراست، آبشارهای مرتفع، حوضچه‌های طبیعی زیبا، آب زلال و خنک، غارهای شگفت انگیز، صخره‌های بلند و دیدنی و بسیاری ویژگی‌های جادویی دیگر، ضمن اینکه تنگ تامرادی پیشینه‌ای تاریخی داشته و از مکان‌های چند هزار ساله‌ی ایران به شمار می‌رود. جنگ سپاه ایران به فرماندهی آریو برزن با سپاه اسکندر مقدونی که در زمان هخامنشیان صورت گرفت از جمله حوادثِ تاریخیِ اتفاق افتاده در این مکان است.

موقعیت جغرافیایی تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در استان کهگیلویه و بویر احمد، شهر یاسوج و در نزدیکی روستای حسین آباد قرار دارد. فاصله‌ی این تنگ تا شهر یاسوج خیلی زیاد نیست و با گذشتن از چند جاده و مقداری پیاده روی می‌توان به تنگ تامرادی که اوج زیبایی و شکوه است، رسید. این تنگ در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که حتی مسیر رسیدن به آن زیبایی‌های فراوانی دارد.

ویژگی‌های جذاب و تفریحات تنگ تامرادی

تنگ تامرادی دره‌ای است که شگفتی‌های فراوانی دارد و انواع و اقسام جاذبه‌ها را در خود جای داده است. از غار و حوضچه و آبِ خنک گرفته تا صخره و جنگل و آبشار، به همین دلیل به یکی از مناطق بسیار جذاب برای سفرهای طبیعت گردی تبدیل شده است. دیواره‌های این تنگ بسیار بلند هستند و باد و باران طی هزاران سال آن‌ها را شکل داده و به این حالت صیقل خورده‌یِ امروزی درآورده است. در تنگ تامرادی چندین و چند آبشار وجود دارد که ارتفاع آن‌ها متفاوت است و تا کنون تعداد کمی از آن‌ها یافت شده است، چرا که دسترسی به برخی مناطق در تنگ بسیار دشوار بوده و بدون تجهیزات حرفه‌ای و پیشرفته نمی‌توان از یک حدی جلوتر رفت.
در قسمت‌هایی از تنگ،‌ حوضچه‌هایی به صورت طبیعی شکل گرفته‌اند که آب در آن‌ها جمع شده و علاوه بر منظره‌ی بسیار زیبایی که به وجود آورده، ‌زمینه را برای شنا و آب تنی در این مکان فراهم نموده است. علاوه بر این خصوصیات طبیعی که تنگ تامرادی دارد، امکان انجام برخی تفریحات وجود دارد، از جمله‌ی این تفریحات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عکس از تنگه تامرادی یاسوج

شنا در تنگ تامرادی: یکی از دلایل محبوبیت تنگ تامرادی آب آن است که شفاف و خنک بوده و جان می‌دهد برای یک آب تنیِ معرکه. صخره‌های بلند اطراف تنگ، از تابش نور خورشید به آب داخل آن جلوگیری می‌کنند، همین امر موجب خنکی آب شده است.
صخره‌های تنگ تامرادی: جذابیت دیگر تنگ تامرادی به صخره‌های آن برمی‌گردد، جایی که دیواره‌های بلند تنگ، مانع از تابش آفتاب مستقیم شده و در روزهای گرم سال خنکایی بی مانند را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد. البته بالا رفتن از این صخره‌ها نیازمند داشتن تجهیزات کافی و آشنایی با اصول صخره نوردی است،‌ بنابراین در صورتی که به این اصول اشراف ندارید از بالا رفتن از صخره‌ها خودداری کنید.
حوضچه‌های عمیق و پر از آب تنگ تامرادی: حوضچه‌های طبیعی تنگ تامرادی به وسیله‌ی آب باران یا آبی که از داخل تنگ می‌گذرد پر شده‌اند و آب تنی در آن‌ها بسیار هیجان انگیز است، زیرا این آب، زلال و عمیق بوده و عمق آن در برخی قسمت‌ها نسبتا زیاد می‌باشد، گردشگران به این حوضچه‌ها علاقه‌ی فراوانی دارند.
غارهای طبیعی تنگ تامرادی: در برخی قسمت‌های تنگ تامرادی غارهایی قرار دارد که به صورت طبیعی به وجود آمده و بسیار دیدنی هستند. داخل این غارهای کوچک و بزرگ از خزه و سایر گیاهان پر شده و منظره‌ای بی مانند را پدید آورده‌ است.
آبشارهای تنگ تامرادی: از دیگر جذابیت‌های تنگ تامرادی آبشار های کوچک و بزرگ آن است که به صورت پراکنده در بخش‌های مختلف آن واقع شده‌اند. ارتفاع این آبشارها از 8 متر شروع شده و یکی از بلندترین آن‌ها 50 متر ارتفاع دارد، که در بخشی قرار گرفته که نمی‌توان به راحتی به آن نزدیک شد ولی از جاده قابل رویت است.
لذت بردن از مناظر اطراف ، پیک نیک و عکاسی در تنگ تامرادی: در مسیر رسیدن از یاسوج به تنگ تامرادی، زیبایی‌های بی حد و حصری را خواهید دید که چشمتان از دیدن آن‌ها خسته نمی‌شود. مناظر کوهستانی، درختان زیبا، گل‌های رنگارنگ، تلالو نور خورشید بر روی گیاهان جاشیر، گوش سپردن به طنین زیبای پرندگان و صدای آرامش بخش آب و... گوشه‌ای از زیبایی بی نهایت تنگ تامرادی می‌باشد. استراحت و پیک نیک در تنگ تامرادی و عکاسی کردن از مناظر رویایی این منطقه یکی از تفریحات لذتبخش سفر به این تنگ است.

تنگه تامرادی کجاست؟

آب و هوای تنگ تامرادی

تنگ تامرادی به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ی کوهستانی دارای آب و هوایی سرد می‌باشد، به گونه‌ای که در بهار و تابستان معتدل و دلپذیر و در پاییز و زمستان بسیار سرد و پر بارش است، آب آن نیز با توجه به فصل،‌ سرد و گرم می‌شود. از جمله دلایل سرمای تنگ تامرادی می‌توان به موقعیت کوهستانی این تنگ، قرار گرفتن در میان صخره‌های بلند و وجود آب زیاد، اشاره کرد.

بهترین زمان سفر به تنگ تامرادی

همان طور که گفته شد تنگ تامرادی به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ی کوهستانی، دارای آب و هوای بسیار سرد می‌باشد، پس بهترین زمان سفر به این منطقه اواسط بهار تا اواسط تابستان است که هوا بسیار عالی و دلپذیر بوده و برای تفریح و گردش واقعا مناسب است. بر عکس در پاییز و زمستان هوا بسیار سرد است و این سردی هوا، بارندگی زیاد و یخبندان امکان سفر به این منطقه و لذت بردن از زیبایی‌های آن را از بین می‌برد.

وسایل مورد نیاز برای سفر به تنگ تامرادی

برای سفر به تنگ تامرادی مانند سفر به هر مکان تفریحی دیگر، وسایلی نظیر کفش ضد آب و مناسب پیاده روی، کلاه و عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، لباس گرم، لباس اضافی، زیر انداز، چادر مسافرتی، پتو، کیسه خواب، پاور بانک، کوله‌ی یک روزه، کارت شناسایی، کیسه زباله و... همراه خود داشته باشید.

مسیر دسترسی به تنگ تامرادی

برای دسترسی به تنگ تامرادی ابتدا باید به یاسوج بروید، سپس از طریق جاده‌ی یاسوج به بابا میدان و پس از حدود 25 کیلومتر خود را به مسیر سپیدار برسانید. هنگامی که حدود 10 کیلومتر در جاده‌ی سپیدار حرکت کنید به مسیر تنگ تامرادی خواهید رسید. وارد این مسیر شوید و پس از مشاهده‌ی اولین آبشار خودرویتان را پارک کرده و خود را برای یک طبیعت گردی فوق العاده آماده کنید. زیبایی‌های مسیر تنگ، کوهستانی بودن آن و جاده‌ی پر پیج و خمش از اولین جاذبه‌های این سفر به شمار می‌روند.

آب و هوا و اقامت در تنگه تامرادی یاسوج

چگونگی اقامت در تنگ تامرادی

تنگ تامرادی برای سفری یک روزه مکان بسیارمناسبی است، می‌توانید وسایل لازم را جمع کرده، خود را به تنگ تامرادی رسانده، از زیبایی‌های این منطقه لذت ببرید و قبل از تاریک شدن هوا آنجا را ترک کنید. اما اگر تصمیم داشتید شب را در تنگ بمانید، این مکان قسمت‌های مناسبی برای کمپینگ و چادر زدن دارد، در صورتی که تجهیزات لازم به همراه داشته باشید می‌توانید شبی زیبا و به یاد ماندنی را در این منطقه‌ی زیبا بگذرانید.
فقط به یاد داشته باشید که تنها در فصول بهار و تابستان می‌توان شب را در این منطقه به صبح رساند زیرا هوای تنگ تامرادی در پاییز و زمستان بسیار سرد بوده و امکان شب ماندن در آن وجود ندارد. علاوه بر این کمپ‌هایی نیز در ابتدای مسیر تنگ تعبیه شده و امکان اقامت و استراحت گردشگران در آن‌ها وجود دارد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است